Τένις: Ο Bondár έχασε από τον Begu σε ένα στρεβλό αγώνα

Ξεκίνησε η κύρια κλήρωση του τουρνουά τένις French Open, δηλαδή των αγώνων απλού γυναικών και ανδρών στο Roland Garros. Ανοίγοντας τον 1ο γύρο, ο Udvardy Panna έχασε σε τρία ματς, ενώ ο Márton Fucsovics κέρδισε σε τέσσερα σετ, οπότε θα μπορούσε να συναντήσει τον Novak Djokovic στον επόμενο γύρο, εάν ο Σέρβος θρύλος προκριθεί. Η Άννα Μποντάρ έπαιξε εναντίον της Ρουμάνας Ιρίνα-Καμέλια Μπέγκου, κατετάγη 27η και έχασε σε απευθείας σετ. Η Dalma Gálfi παίζει πάντα Δευτέρα.

ΤΕΝΙΣ

ROLAND GARROS, ΠΑΡΙΣΙ (49.600.000 €, σκωρία)
ΜΟΝΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΓΥΡΟΣ 1
Anna Bondár–Irina-Camelia Begu (Ρουμάνα, 27) 4:6, 2:6

Προηγουμένως:
Irina Szymanovics (Λευκορωσία)–Udvardy Panna 6:7 (6–8), 6:3, 6:1

Δευτέρα, γύρω στη 1 μ.μ.: Dalma Gálfi – Varvara Gracsova (Ρωσική)

ΜΟΝΟ ΑΝΔΡΩΝ, ΓΥΡΟΣ 1
Marton Fucsovics–Hugo Grenier (Γαλλία) 6-3, 5-7, 6-1, 6-3

Η ANNA BONDÁR ΗΤΑΝ ΣΕ ΔΥΟ ΣΕΤ ΑΠΟ ΤΗΝ 27η ΚΑΤΑΤΑΞΗ

Η Άννα Μποντάρ ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ απέναντι στην πολύ καλύτερη Ρουμάνα Irina-Camelia Begu. Έκανε μπρέικ, προηγήθηκε με 3:1 και στη συνέχεια 4:2, αλλά ο Begu συνήλθε και ανέτρεψε το σετ – ο Begu κέρδισε 6:4. Το σερβίς game του Ρουμάνου παίκτη δεν ήταν καθόλου αξιόπιστο, υπήρχαν τόσες πολλές ευκαιρίες μπρέικ.

Δυστυχώς, ο Μπέγκου ήταν ακόμα πιο συγκεντρωμένος στο δεύτερο σετ και έκανε γρήγορα το 5:2 όταν μπόρεσε να σερβίρει για το ματς. Έλυσε αυτό το έργο χωρίς προβλήματα και κέρδισε τον αγώνα παίρνοντας τις τελευταίες δέκα μπάλες του αγώνα στη σειρά.

Ο MÁRTON FUCSOVICS ΣΥΝΕΧΙΣΕ, Ο DJOKOVICS ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ!

Ο νούμερο ένα τενίστας μας ξεκίνησε πολύ καλά κερδίζοντας τους τρεις πρώτους αγώνες εναντίον του Hugo Grenier. Στη συνέχεια μπόρεσε να διατηρήσει το πλεονέκτημά του στο break με ένα πολύ σίγουρο παιχνίδι σερβίς. Ο Γάλλος δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε έναν πόντο στα πρώτα τέσσερα παιχνίδια υποδοχής και όταν ο Μάρτον Φούτσοβιτς σέρβιρε για το σετ, ακόμη και τότε κέρδισε μόνο έναν, τον πρώτο. 6:3

Στο δεύτερο παιχνίδι, ο Φούτσοβιτς κατάφερε να κάνει break στο 3:3, αλλά δεν μπόρεσε να εδραιωθεί, ο Γκρενιέ μπήκε δεξιά (4:4). Στη συνέχεια, στο 5:6, οι Γάλλοι κέρδισαν ξανά το στοίχημα, ισοφαρίζοντας έτσι. 5:7

Ο Φούτσοβιτς πήρε ξανά το τρίτο σετ, με ένα πολύ σίγουρο παιχνίδι, με 6:1 τον αφόρισε. Κατάφερε να σπάσει αμέσως στο ξεκίνημα του τέταρτου και αυτό αποδείχθηκε αρκετό. Κέρδισε τα δύο τελευταία σερβίς παιχνίδια του χωρίς τίποτα. 6:3

Είναι ενδιαφέρον ότι ο Φούτσοβιτς έχει χάσει μόλις έναν πόντο στα πρώτα οκτώ σερβίς του (32-1) και στην πραγματικότητα, έχει χάσει μόνο έναν πόντο στα 35.

Ο Márton Fucsovics μπορεί να συναντήσει τον τρίτο σπόρο Novak Djokovic στον επόμενο γύρο, εάν ο Σέρβος θρύλος του τένις κερδίσει τον Aleksandar Kovacevic τη Δευτέρα.

Ο UDVARDY PANNA ΕΧΑΣΕ ΤΡΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ

Τα πρώτα πέντε παιχνίδια του αγώνα μεταξύ του Udvardy Panna και της Irina Szimanovics έφεραν όλα ρεπό. Με τον Ουντβάρντι να προηγείται με 3:2, ο Ούγγρος παίκτης μπόρεσε να σερβίρει, στη συνέχεια έκανε και πάλι μπρέικ στο 4:2. Ωστόσο, ο Λευκορώσος δεν άφησε το παιχνίδι να ξεφύγει, αποσπώντας δύο πόντους για να ισοφαρίσει (5-5) και στη συνέχεια να ανατρέψει (5-6), αλλά ο Ουντβάρντι έφερε το σερβίς του για να συντομεύσει το παιχνίδι. Εκεί ο αντίπαλός του είχε δύο σετ πόντους στο 6-4, αλλά ο Ουντβάρντι κέρδισε τέσσερις πόντους στη σειρά για να κερδίσει το σετ με 8-6. 7:6

Το δεύτερο παιχνίδι ξεκίνησε επίσης με δύο μπρέικ και μετά το 2:2 ο Σιμάνοβιτς πήρε ξανά το σερβίς του Ουντβάρντι. Τότε δεν θα φανταζόμασταν ότι ο 24χρονος τενίστας μας δεν θα κέρδιζε αγώνες στο παιχνίδι ως σέρβερ. Έτσι έγινε…

Ο Szimanovics κατάφερε να κάνει συνεχόμενα break (ο Udvardy κέρδισε το ματς μόνο ως αποδέκτης), οπότε το δεύτερο σετ με 6:3, η τρίτη με 6:1 τον αφόρισε.

Η φόρτωση της μονάδας ενδέχεται να χρειαστούν μερικά δευτερόλεπτα…

Arnaldi (Ιταλικά) – Galán (Κολομβιανή) 2:6, 6:3, 6:0, 6:2
Musetti (Ιταλός, 17ος)–Μ. Ymer (Σουηδία) 7:5, 6:2, 6:4
Σεφτσένκο (Ρωσικά) – Otte (Γερμανικά) 7:5, 4:6, 6:1, 7:6
Απουλία (Γαλλία) – Ροντίνοφ (Αυστρία) 6:2, 6:4, 6:3
Κούμπλερ (Αυστραλία) – Ακόστα (Αργεντινή) 1:6, 6:3, 6:4, 3:6, 6:1
Ofner (Αυστρία) – Cressy (Αμερικανός) 6:4, 7:6, 6:2
Korda (ΗΠΑ, 24) – McDonald (ΗΠΑ) 6:4, 7:5, 6:4
Μπόρχες (Πορτογαλία) – Ίσνερ (Αμερικανός) 6:4, 5:7, 7:6, 4:6, 7:6