Τένις: Ο Τζόκοβιτς κέρδισε την 90ή του νίκη στην Αστάνα

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κέρδισε το τουρνουά τένις σκληρού γηπέδου ανδρών που διεξάγεται στην Αστάνα.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς συμμετείχε στον 128ο τελικό του (Φωτογραφία: AFP)

Τέταρτη κατάταξη νοβακ τζοκοβιτς έτσι νικήθηκε από τον Έλληνα, τρίτο στη βαθμολογία, στον τελικό της Κυριακής Στέφανος Σιτσιπάστπου ο αντίπαλός του δεν είχε καν την ευκαιρία να σπάσει κατά τη διάρκεια του 76λεπτου αγώνα των δύο αγώνων.

Ο Σέρβος παίκτης κέρδισε την 90ή του νίκη στον 128ο τελικό του, ενώ ο Cicipasz έχασε για 13η φορά με εννέα νίκες.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ATP 500, ΑΣΤΑΝΑ (1,9 εκατομμύρια δολάρια, σκληρό γήπεδο)
ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΟΣ

Τζόκοβιτς (Σέρβος, 4ος) – Τσιτσιπάς (Ελληνας, 3ος) 6:3, 6:4

Η Βελγίδα Ελίζ Μέρτενς, πέμπτη, αποδείχθηκε η καλύτερη στο τουρνουά τένις των 251.000 $ (108 εκατομμυρίων HUF) γυναικών στο Μοναστήρι, αφού νίκησε με σιγουριά την τρίτη Γαλλίδα Alize Cornet στον τελικό του διαγωνισμού την Κυριακή.

Ο Βέλγος παίκτης πήρε το σερβίς του αντιπάλου του πέντε φορές κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ κέρδισε το δικό του χωρίς εξαίρεση, και δεν έδωσε σερβίς στον αντίπαλό του στο δεύτερο σετ. Ο αγώνας διήρκεσε 1:21.

Φέτος, στο απλό, οι δύο παίκτες ήταν για πρώτη φορά φιναλίστ σε τουρνουά WTA. Κατά τη διάρκεια της καριέρας τους, ο Μέρτενς έφτασε στον τελικό 11 φορές και κέρδισε εκεί επτά φορές, ο Κορνέ έπαιξε στον τελικό για 15η φορά, χάνοντας την ένατη φορά.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ WTA 250, ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ (251.000 $, σκληρό γήπεδο)
ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
Μέρτενς (Βέλγιο, 5ος) – Κορνέ (Γαλλικά, 3ος) 6:2, 6:0

Ο παγκόσμιος ηγέτης είναι Πολωνός Iga Swiatek Σε μια τεράστια μάχη, έχασε από την Τσέχα Barbora Krejcikova στον τελικό της Κυριακής του τουρνουά τένις σκληρού γηπέδου γυναικών στην Οστράβα με συνολικό έπαθλο 758.000 ευρώ (320 εκατομμύρια φιορίνια).

Ο Swiatek κέρδισε το πρώτο παιχνίδι και ο Krejcíková κέρδισε το δεύτερο παιχνίδι. Μετά από προβάδισμα 4:3 στο τελικό σετ, ο Τσέχος παίκτης πήρε το σερβίς του αντιπάλου του και το κέρδισε με τον έκτο του αγώνα. Η σύγκρουση κράτησε 3 ώρες και 16 λεπτά.

Η Swiatek έκανε 11 τελικούς στο τουρνουά WTA, χάνοντας για δεύτερη φορά, ενώ η Krejcikova κέρδισε τον τέταρτο του έβδομου τελικού της.