Τένις: Ο Μποντάρ κέρδισε εύκολα τον Έλληνα αντίπαλό του και έφτασε στα προημιτελικά

Σε μόλις 1 ώρα και 43 λεπτά, η Ελληνίδα Deszpina Papamihail ηττήθηκε από την ένατη νικήτρια Anna Bondár στη φάση των 16 του τουρνουά χωμάτινου τένις γυναικών στη Βουδαπέστη. Στο διπλό, το δίδυμο Tímea Babos και Fanny Stollár κέρδισαν επίσης τους αντιπάλους τους από το Καζακστάν και τη Σερβία και στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσουν την Anna Bondár και την Panna Udvardy.

Με νίκη σε δύο σετ, η Anna Bondár βρίσκεται ήδη στα προημιτελικά στη Βουδαπέστη (Φωτογραφία: Csaba Dömötör)

Ο Ούγγρος, που ήταν 53ος στην τελευταία παγκόσμια κατάταξη, έχασε δύο σερβίς στο πρώτο παιχνίδι, αλλά κατάφερε τέσσερα μπρέικ για να κερδίσει το πρώτο σετ με 6-2 σε μόλις 55 λεπτά.

Οι ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο παιχνίδι με τέσσερα break, αλλά στη συνέχεια ο Bondár έφερε με σιγουριά τα σερβίς του και με άλλο ένα ομαλό μπρέικ έκανε το 5:3, από το οποίο ο Έλληνας δεν είχε τρόπο να επιστρέψει, οπότε ο Ούγγρος τενίστας κέρδισε 6 :3, 6:2 έφτασε με επιτυχία στα προημιτελικά του τουρνουά της Βουδαπέστης.

Στη φάση των 16 διπλών Η Timea Babos και η Fanny Stollár αν και οι Καζακοί έχασαν το πρώτο σετ με 6:3 Άννα Δανυλίνα και σερβικά Αλεξάντρα Κρούνιτς κόντρα στο διπλό τους, στο δεύτερο, το δίδυμο της Ουγγαρίας πήρε τρεις φορές το σερβίς του αντιπάλου τους και ισοφάρισε σε 6:4, στη συνέχεια βελτίωσε το σούπερ τάι μπρέικ από 6-7 σε 10-8.

Με τη νίκη του το δίδυμο Μπάμπος και Στολάρ μπήκε στην πρώτη οκτάδα, όπου μαζί με την άλλη ουγγρική ομάδα, Ο Μποντάρ με την Άννα και Ο Udvardy με την Panna να αντιμετωπίσω.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ WTA 250, ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ (251.750 $, χώμα)

ΔΙΠΛΕΣ, ΓΥΡΟΣ ΟΚΤΩ

Tímea Babos, Fanny Stollár–Anna Danyilina, Aleksandra Krunics (Καζακικά, Σερβικά, 2η) 3:6, 6:4, 10–8