Τένις: Ο Άντι Μάρεϊ κερδίζει παίκτη των 5 κορυφαίων για πρώτη φορά από το 2016

Ο Βρετανός Andy Murray κέρδισε τον κορυφαίο Στέφανο Τσιτσιπά της Ελλάδας σε ίσια σετ στα προημιτελικά του τουρνουά τένις επί χόρτου ανδρών στη Στουτγάρδη την Παρασκευή.

Ο Άντι Μάρεϊ στον αγώνα της Παρασκευής (Φωτογραφία: AFP)

Ο Βρετανός τενίστας κέρδισε το πρώτο γκέιμ του αγώνα που διήρκεσε 1 ώρα και 40 λεπτά σε σύντομο χρονικό διάστημα, στο δεύτερο σετ πήρε το σερβίς γκέιμ του αντιπάλου του στο 3: 2 – ήταν το μόνο break break – και κέρδισε τη νίκη. Ο Σκωτσέζος χρειάστηκε να σώσει μόνο ένα break point, ακόμη και στο πρώτο παιχνίδι.

Για πρώτη φορά από το 2016, ο Μάρεϊ κέρδισε έναν παίκτη σε μία από τις πέντε πρώτες θέσεις της παγκόσμιας κατάταξης – ο Τσιτσιπάς είναι αυτή τη στιγμή πέμπτος (πριν από έξι χρόνια ο Νόβακ Τζόκοβιτς έπεσε θύμα της πρώτης πεντάδας).

Αντίπαλος στον ημιτελικό του 35χρονου Βρετανού παίκτη θα είναι ο Αυστραλός Νικ Κύργιος, ο οποίος κέρδισε τον Μάρτον Φούτσοβιτς – ο Ούγγρος παίκτης αποχώρησε από τον αγώνα λόγω τραυματισμού στο δεύτερο παιχνίδι.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ATP, BOSS OPEN, ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΤΗ (769.645 €, χόρτο)
ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΕΤΑΡΤΟ

Μάρεϊ (Βρετανία) – Τσιτσιπάς (Ελλάδα, 1η) 7:6 (7-4), 6:3
Berrettini (Ιταλικά, 2η) – Sonego (Ιταλικά, 6η) 3:6, 6:3, 6:4
Otte (Γερμανικά) – Bonzi (Γάλλος) χωρίς να παίξει, ο Γάλλος τενίστας αποσύρθηκε λόγω ασθένειας
Αργότερα
Nick Kyrgios (Αυστραλία) – Márton Fucsovics 7:6 (7–3), στο 3:0 Ο Fucsovics αποσύρθηκε λόγω τραυματισμού

Στα ημιτελικά: Murray-Kyrgios, Otte-Berrettini