Σύμφωνα με τους διεκδικητές, η ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών της Ουγγαρίας απέκλεισε το Ισραήλ και έτσι τερμάτισε στην πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Σπλιτ.

Η ομάδα του Captain Attila Bíró που κέρδισε το χάλκινο Ολυμπιακό και το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα δεν άφησε καμία αμφιβολία για μια στιγμή ότι αντιπροσωπεύει ένα διαφορετικό επίπεδο από τους αντιπάλους τους, οδηγώντας μέχρι το τέλος και αυξάνοντας θριαμβευτικά το πλεονέκτημά του. Καλύτερη παίκτρια στην ομάδα ήταν η Gréta Gurisatti με πέντε γκολ, που πιθανότατα της κέρδισαν τον τίτλο της πρώτης σκόρερ. Ο ισπανοελληνικός τελικός θα διεξαχθεί από τις 8:30 μ.μ.

(Τα τελευταία νέα εδώ)

Αυτή τη φορά, ο αρχηγός της εθνικής ομάδας Attila Bíró παρέλειψε την Brigitta Horváth και την Geraldine Mahieu από την ομάδα των 13 παικτών. Οι δύο πρώτες ενέργειες της Ουγγαρίας έληξαν χωρίς σκορ, αλλά είχαν περάσει λιγότερο από δύο λεπτά όταν ο αρχηγός της ομάδας Γκάρντα πήρε το προβάδισμα από το σημείο του πέναλτι και ο Πάρκες διπλασίασε το πλεονέκτημα με ένα κεντρικό γκολ σε αριθμητικό πλεονέκτημα. Έπρεπε να περιμένουμε τέσσερα λεπτά για το πρώτο γκολ στη δράση, ο Szilágyi σκόραρε από ένα ξέσπασμα. Οι Ούγγροι έδωσαν πολύ μεγαλύτερη προσοχή στην άμυνά τους από ό,τι πριν από δύο μέρες κόντρα στους Γάλλους και απέδωσε, ο τερματοφύλακας Μαγυάρι δεν είχε πολλά να κάνει αφού δέχθηκε μόνο ένα γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην αρχή του δεύτερου αγώνα, ο Vályi στο Fór ξεκίνησε την ουγγρική παραγωγή γκολ, ενώ ο Faragó και ο Leimeter συνέχισαν ισάριθμα. Ο Ισραηλινός τεχνικός προσπάθησε να σπάσει το μομέντουμ των συγκεντρωμένων Ούγγρων ζητώντας τάιμ άουτ. Οι υπολογισμοί του αντιπάλου απέδωσαν, γιατί αφενός με όμορφες κινήσεις και σουτ έπιασαν το αντρικό πλεονέκτημα και αφετέρου η ουγγρική ομάδα δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε από τα πέντε μέτρα για πολύ καιρό μετά από αυτό. Πριν από την ανάπαυλα, ο Gurisatti, ο οποίος ήταν στην κορυφή της λίστας των βαθμών, δεν έκανε λάθος από πέναλτι και ο Garda διόρθωσε σε μεγάλο βαθμό το δικό του λάθος.

Μετά το γύρισμα, ακολούθησαν τα λεπτά του Γκουρισάτι: πρώτα σκόραρε με εύστοχο σουτ, μετά ξέφυγε μετά την ανάκτηση της μπάλας και τελείωσε την ατομική του δράση με ωραία πτώση, μετά σκόραρε και στο γκολ του Ισραήλ με αριθμητικό πλεονέκτημα και τελικά σκόραρε. πάλι με ξέσπασμα. Μεταξύ του πρώτου και του δεύτερου, ο αντίπαλος είχε διπλό αριθμητικό πλεονέκτημα και ο Szilágyi σκόραρε από το σημείο του πέναλτι. Στο τέλος του δεκαλέπτου, το γκολ του Faragó δημιούργησε για πρώτη φορά δέκα γκολ διαφορά.

Το τελευταίο οκτάλεπτο άνοιξε με γκολ των Ισραηλινών με το power play, αλλά ο Leimeter απάντησε πρώτα με ένα σουτ πέντε μέτρων, μετά με ένα γκολ και τελικά με ένα γκολ δράσης. Από τους νεαρούς σκόραραν και οι Φάρκας και Περεστέγκι-Νάγκι με το τρίτο τους λάθος, ο αντίπαλος το εκμεταλλεύτηκε, αλλά και το πέναλτι που του δόθηκε, αλλά ούτε τότε δεν μπόρεσε να φτάσει στο δεκάρι, γιατί στα τελευταία λεπτά το τρίποντο -Χτυπώντας τον Faragó πήρε και πάλι το γκολ του αντιπάλου.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης Γυναικών για την 5η θέση:

Ουγγαρία-Ισραήλ 18-7 (3-1, 5-2, 6-1, 4-3)

Ούγγροι σκόρερ: Gurisatti 5, Leimeter 4, Faragó 3, Garda, Szilágyi 2-2, Parkes, Vályi 1-1.