Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: εύκολη ελβετική νίκη. Σουηδική αναβίωση

Στον Β’ όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ευρώπης, η Σουηδία κέρδισε την Ελλάδα με 2-0 από την πιο αδύναμη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Στον όμιλο Γ, η Ελβετία ξεπέρασε εύκολα την τελευταία Λιθουανία με 4-0.

Έμπολο διπλό, ο Σακίρι συνεισφέρει δύο γκολ στην επιτυχία της Ελβετίας κόντρα στη Λιθουανία (Φωτογραφία: AFP)

Ξεκίνησε ήσυχα Σουηδία-Ελλάδα ήδη όσον αφορά τα γκολ: στο πρώτο ημίχρονο, καμία ομάδα δεν μπήκε στο ταμπλό, αλλά οι οπαδοί των γηπεδούχων που ήταν συγκεντρωμένοι στο Friends Arena της Στοκχόλμης κατάφεραν να ηρεμήσουν, επειδή οι Έλληνες, που πίστευαν προηγουμένως πιο αδύναμοι, απειλήθηκαν οκτώ φορές (δύο τερματοφύλακες) και οι Σουηδοί μόνο μία φορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα ήταν ευρύχωρα, για πρώτη φορά έφτασε το ημερολόγιο Στόχος Emil Forsberg – Ο Σουηδός επιθετικός μέσος σημείωσε το έβδομο γκολ του για την εθνική ομάδα φέτος και, όπως και το προηγούμενο παιχνίδι με το Κόσοβο, τα κατάφερε τώρα από το σημείο του πέναλτι. Δίπλα του ο ποδοσφαιριστής, ο οποίος επίσης βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα Αλέξανδρος Ισάκ – ο οποίος σημείωσε επίσης ένα ωραίο σουτ στον προηγούμενο γύρο – τα κατάφερε επίσης αφού πέρασε την μπάλα πέρα ​​από τον τερματοφύλακα και στη συνέχεια σήκωσε τον τελευταίο αμυντικό στα δίχτυα.

Δεν ήταν καθόλου ενδιαφέρον όσον αφορά την εξέλιξη Κοσσυφοπέδιο-Γεωργία ζευγάρωμα, καθώς οι Β-πεντάδες της 4ης και 5ης θέσης συνέκριναν τη δύναμή τους. Παρόλο που οι ομάδες δεν είχαν την ευκαιρία να προκριθούν πριν τον αγώνα, πάλεψαν για την τιμή τους. Ο Γεωργιανός Πύργος Οκριασβίλι πρώτο γκολ στον λεγεωνάριο της Λάτσιο Βεντάτ Μουρίκι απάντησε από το σημείο του πέναλτι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το όνειρο του Κοσσυφοπεδίου να σκοράρει Ζουρίκο Δαβιτασβίλι τελικά διαλύθηκε (1–2).

Ελβετία έφυγε σε αυτή τη συνείδηση Λιθουανία εντός έδρας που αν κερδίσουν, θα σκοράρουν τους ίδιους βαθμούς (14) με τη νικήτρια του Γ’ ομίλου Ιταλία. Παρείχε επίσης το σωστό κίνητρο, καθώς ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι με τη Λιθουανία με τρία χτυπήματα στο πρώτο ημίχρονο – ο Breel Embolo απέδειξε την ευαισθησία του στο σκοράρισμα δύο φορές σε εκείνο το παιχνίδι, αλλά αξίζει να αναφέρουμε τον Xherdan Shaqiri, ο οποίος έδωσε επίσης δύο ασίστ. Το τελικό σκορ ήταν 4-0 υπέρ των Ελβετών, με τον Μάριο Γκαβράνοβιτς να σκοράρει στο 94ο λεπτό.

σκαρφάλωμα Βόρεια Ιρλανδία πήρε το προβάδισμα στο εξωτερικό, Βουλγαρία συνέτριψε την τακτική του, s Todor Nedelev γκρέμισε δύο φορές και κέρδισε με 2-1.

ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
ΠΥΡΓΟΣ 8
ΟΜΑΔΑ Β
Σουηδία-Ελλάδα 2-0
(Φόρσμπεργκ 58 – 11, Ισαάκ 69)
Κόσοβο-Γεωργία 1-2 (Muriqi από 45 σε 11 και Okriasvili από 11, Davitasvili από 82)