Παγκόσμιο Κύπελλο Υδατοσφαίρισης Γυναικών: Ουγγαρία-Ελλάδα (ζωντανά) | 24.hu

Μετά τις Ολλανδές, η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης της Ουγγαρίας κέρδισε και τις Ελληνίδες στα πεντάμετρα, γεγονός που της επέτρεψε να φτάσει στον τελικό της διοργάνωσης της Ντόχα, όπου θα αντιμετωπίσει τις Ηνωμένες Πολιτείες.

Ήταν ένα πολύ τεταμένο ματς, οι Έλληνες προηγήθηκαν 3-1 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ήμασταν καλύτεροι στο 4-3. Μετά οι Έλληνες μπήκαν σε τροχιά, πήγαν με 6-4, αλλά Πάρκα Και Leimeter μπόρεσαν να αναπληρώσουν τα γκολ τους, έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε 6-6.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έλειψαν τα γκολ, σημειώθηκε μόνο ένα χτύπημα, οπότε το τελικό αποτέλεσμα ξεκίνησε με 7-7. Szilagyi με το τεράστιο γκολ του προηγηθήκαμε ξανά με 8-7, αλλά οι Έλληνες ανέτρεψαν την κατάσταση και μισό λεπτό πριν το τέλος, το αριθμητικό πλεονέκτημα ήταν η τελευταία μας ευκαιρία να σώσουμε το ματς με την ισοπαλία.

Ευτυχώς το χέρι του Λέιτερ δεν κουνήθηκε, ευστόχησε με ακρίβεια ακόμα και σε οξεία γωνία, οπότε τα πέντε μέτρα μπορούσαν να έρθουν.

Οι δύο πρώτοι ρίπτες των Ελλήνων, Elefteriadu Και Βασιλική Πλευρίτου επίσης χειροτέρεψε, αλλά με όλους μας – από το Keszthely, ΦρουράSzilagyi και Γκουρισάτι – πέταξε την πεντάδα του, ώστε μετά το 2022 η ουγγρική ομάδα να είναι και πάλι φιναλίστ στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Όπως και τότε, αντίπαλος θα είναι οι ΗΠΑ, που κέρδισαν τους Ισπανούς με 11-9.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου, τουρνουά υδατοσφαίρισης γυναικών, ημιτελικοί:

Ουγγαρία – Ελλάδα 13-11 (3-3, 3-3, 1-1, 2-2, 4-2) – στα πέντε μέτρα
σκόρερ:
Parkes 3, Leimeter, Szilágyi 2-2, Vályi, Garda 1-1 και Ninu 4, E. Plevritu, Jannopulu, Kidrioti, Elefteriadu, Miriokefalitaki 1-1