Παγκόσμια κατάταξη τένις ανδρών – Alcaraz στο top 10, Red στο top 200

Ο Φούτσοβιτς, ο οποίος είναι ο κορυφαίος Ούγγρος, ήταν ο όγδοος φιναλίστ της Μπαρτσελόνα στο τουρνουά την περασμένη εβδομάδα, αλλά αυτή την εβδομάδα δεν θα ξεκινήσει στο Μόναχο λόγω του τραυματισμού του στο πόδι και αναμένεται να παίξει στη Μαδρίτη την επόμενη φορά.

Όπως και με τα άλλα μέλη της εθνικής ομάδας του Davis Cup, ο Piros Zsombor εγκατέλειψε τον δεύτερο αμφισβητούμενο τελικό της καριέρας του στο Σπλιτ την Κυριακή λόγω προβλημάτων στην πλάτη, αλλά έχει βελτιωθεί στην 22η θέση και βρίσκεται ήδη στην 189η θέση με κορύφωση καριέρας. Ο Attila Balázs, ο οποίος έπεσε στην 264η θέση από τον αμφισβητία της Ostrava αυτή την εβδομάδα, βρίσκεται σε αναγκαστική ανάπαυση από το περσινό Australian Open με τραυματισμό στο πόδι.

Η μεγαλύτερη αλλαγή στην αιχμή είναι ότι ο 18χρονος Alcaraz μπορεί ήδη να προκριθεί στο top 10 με την ένατη θέση. Το Ισπανό σούπερ ταλέντο κέρδισε τον αγώνα στη Βαρκελώνη την Κυριακή παίζοντας τους ημιτελικούς και τον τελικό σε μια μέρα λόγω των προηγούμενων βροχών και πέρασε σχεδόν πέντε ώρες στο γήπεδο συνολικά. Η καριέρα του εφήβου από τη Μούρθια, που κέρδισε το τέταρτο τρόπαιό του, μοιάζει ολοένα και περισσότερο με εκείνη του προτύπου του Ραφαέλ Ναδάλ: στις 25 Απριλίου 2005, ο 18χρονος Ναδάλ μπήκε στο top 10 για πρώτη φορά με τη νίκη του στο Μπαρτσελόνα, και από τις 25 Απριλίου 2022. Κι εγώ, ο Αλκαράζ, 18, έγινα κι εγώ το top 10, ο νεότερος από την «έκρηξη» του Ναδάλ. Επιπλέον, πριν από την καταλανική κούρσα, ήταν και οι δύο 11οι και ο Αλκαράζ μπόρεσε να σηκώσει το κύπελλο ψηλά σε ένα κεντρικό γήπεδο που πήρε το όνομά του από τον Ράφα Ναδάλ. Λίγες εβδομάδες αργότερα, ο Nadal, 21 φορές πρωταθλητής Grand Slam, κέρδισε τον πρώτο του τίτλο GS στο Roland Garros…

Στην κορυφή της κατάταξης της ATP παραμένει ο πρόσφατα επέστρεψε Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος προκρίθηκε στον τελικό του «εντός έδρας» του στο Βελιγράδι. Ο Αντρέι Ρούμπλεφ κέρδισε τον 20 φορές πρωταθλητή Grand Slam στην πόλη του με 6:2, 6:7, 6:0 την Κυριακή. Ο Τζόκοβιτς σημείωσε το 6-0 για τρίτη φορά στην καριέρα του σε αγώνα ATP, υποφέροντας τα δύο πρώτα του Ναδάλ.

Παγκόσμια κατάταξη τένις ανδρών (βάσει της ιστοσελίδας ATP, πιο πρόσφατη κατάταξη σε παρενθέσεις):