Ο Sztefanosz Tsicipasz περιμένει τον αντίπαλό του στον τελικό

Ο τρίτος Έλληνας Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε σε τέσσερα σετ την 18η Ρωσίδα Karen Khachanov στους ημιτελικούς του Australian Open. Αντίπαλός του στον τελικό θα είναι ο νικητής του αγώνα Νόβακ Τζόκοβιτς – Τόμι Πολ από τις 11:30.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που είχε περισσότερες ευκαιρίες και θεωρήθηκε φαβορί για την τελική νίκη με τους αποχαιρετισμούς των Ραφαέλ Ναδάλ και Κάσπερ Ρουντ, ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, καθώς πήρε το σερβίς γκέιμ του Χατσάνοφ μετά το 2-1, αλλά ο Ρώσος ξεπέρασε αμέσως το break. μειονέκτημα. Τότε ο Έλληνας μπόρεσε να φρενάρει ξανά, αλλά στο επόμενο μπουμ ο Ρώσος έκανε το ίδιο. Ωστόσο, ο Τσιτσιπάς ήταν πιο συγκεντρωμένος στο σύντομο παιχνίδι και πήρε τρεις φορές το σερβίς του Khachanov, εκμεταλλευόμενος τον δεύτερο πόντο του αγώνα για να εκμεταλλευτεί σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι ομάδες αντιμετώπισαν η μία την άλλη για αρκετή ώρα και ο Khachanov είχε πλεονέκτημα σουτ, αλλά μετά το 4:4 ο Τσιτσιπάς πήρε το σερβίς του αντιπάλου του και κερδίζοντας το δικό του σερβίς χωρίς κανένα αποτέλεσμα, έκλεισε το σετ στο 6:4 – επίσης χάρη στο γεγονός ότι πέτυχε επτά άσους σε αυτό το σετ σε ένα παιχνίδι.

Ακόμα και στο ξεκίνημα του τρίτου παιχνιδιού, ο Τσιτσιπάς ήταν ξεκάθαρα ο καλύτερος, αρκεί να κέρδιζε εύκολα τα δικά του σερβίς, μέχρι τότε ο Khachanov μπορούσε να το κάνει αυτό μόνο με μεγάλη επένδυση ενέργειας. Επιπλέον, εκμεταλλεύτηκε ένα πλεονέκτημα χάρη σε ένα διάλειμμα. Μετά το 5:3, ωστόσο, ο Khachanov κέρδισε τα δύο σερβίς του χωρίς να αποσυρθεί. Ωστόσο, ο Tsicipasz κράτησε την πράξη για συντομογραφία.

Στο τάι μπρέικ και οι δύο ομάδες κέρδισαν τα σερβίς τους με 4–3, στη συνέχεια ο Khachanov δυσκόλεψε τη δική του κατάσταση με μια μπάλα που χτύπησε στα δίχτυα και ο Τσιτσιπάς πήρε δύο πόντους αγώνα με άσο, αλλά ο Khachanov τους απέκρουσε και έφτασε στον πόντο. κερδίσει τον αγώνα (7–6) και πάρτε το σερβίς του Έλληνα.

Στο τέταρτο σετ, εκτός από το ότι κέρδισε δύο σερβίς γκέιμ από τον Τσιτσιπά, πήρε πλεονέκτημα 3:0 με μπρέικ και στο επόμενο δεν χρειάστηκε καν να πάρει τα σερβίς του Χατσάνοφ, έμεινε μόνο να δώσει τα δικά του. υπηρεσίες, τις οποίες έκανε. Αν και ο Khachanov έσωσε το πρώτο ματς πόιντ, δεν έσωσε το δεύτερο, έτσι ο Τσιτσιπάς έφτασε στον τελικό του Australian Open με 7:6 (7–2), 6:4, 6: 7 (6–8), 6:3 επιτυχία. .

Ημιτελικοί ατομικού Αυστραλιανού Όπεν ανδρών

• Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα, 3ος)–Karen Khachanov (Ρωσία, 18η) 7:6 (7–2), 6:4, 6:7 (6–8), 6:3
  • Νόβακ Τζόκοβιτς (Σέρβος, 4ος)-Τόμι Πολ (Αμερικανός)