Ο Neuville στο ελληνικό βάθρο – Auto-Motor

“Έχω μια δύσκολη σεζόν πίσω μου, είναι ανακούφιση που καταφέραμε τελικά να κερδίσουμε μετά το πολύ δύσκολο Σαββατοκύριακο στο Βέλγιο. Το πιο σημαντικό τώρα είναι ότι οι τρεις θέσεις στο βάθρο ανήκαν στην ομάδα και μετά από πολλά χρόνια επιτέλους έφτασε στο πλήρες βάθρο». ανακήρυξε τον Βέλγο οδηγό νικητή του αγώνα.

Το υπέροχο Σαββατοκύριακο της Hyundai επισκιάστηκε από την ένταση γύρω από τις οδηγίες της ομάδας μέσα στην ομάδα. Σύντομα έγινε σαφές ότι ο Kalle Rovanpera, ο ατομικός παγκόσμιος πρωταθλητής της Toyota, αγωνιζόταν στο ελληνικό χαλίκι. Έτσι, ο Ott Tanak παρουσιάστηκε ως υποψήφιος για το ατομικό στέμμα. Αν είχε τερματίσει μπροστά από τον Neuville, θα μπορούσε να είχε σημειώσει άλλους επτά πόντους για το Σαββατοκύριακο. Αυτό δεν συνέβαινε καθώς ο Πρόεδρος της Hyundai Motorsport Sean Kim παρενέβη και διέταξε τον Neuville και τον Tanak να κρατήσουν τις θέσεις τους.

Ενα δ

Ο Tanak κέρδισε το Power Stage, συγκεντρώνοντας πέντε επιπλέον πόντους. Ο Rovanpera ήρθε δεύτερος στην ίδια θέση και ως αποτέλεσμα, ο Tanak μείωσε το έλλειμμά του στους 53 βαθμούς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εναντίον του Φινλανδού. Ο Neuville παραμένει 23 βαθμούς πίσω από την τρίτη θέση. Η Hyundai, αρκετά αδύναμη μέχρι στιγμής, έχει προλάβει και την Toyota. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται 63 πόντους πίσω από την Toyota με τρεις αγώνες να απομένουν.

Εκεί, ο Tanak ήταν δικαίως θυμωμένος αφού η ομάδα του έβαλε εμπόδια μπροστά στο όνειρό του για το παγκόσμιο πρωτάθλημα, ή τουλάχιστον δεν τον βοήθησε. Έκανε μια πικρή δήλωση και, κατά τη γνώμη του, αυτή η απόφαση δεν ήταν η σωστή σε ό,τι αφορά το Παγκόσμιο Κύπελλο. Σύμφωνα με τον ίδιο, μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοιο μόνο εάν ληφθούν υπόψη οι πτυχές των δημοσίων σχέσεων και τώρα έχει γίνει.

Αν και το Σάββατο και η Κυριακή αφορούσαν αποκλειστικά τη Hyundai, την Παρασκευή κυριαρχούσε η M-Sport. Ο Neuville κέρδισε την σούπερ ειδική της Πέμπτης το βράδυ, αλλά ο Sébastien Loeb τερμάτισε πρώτος από όλα τα στάδια την Παρασκευή. Ωστόσο, όταν πέρασε από μια φουρκέτα, ο συμπαίκτης του Pierre-Louis Loubet πήρε την πρώτη σταδιακή νίκη της καριέρας του στο ράλι και πήρε το προβάδισμα. Κέρδισε ένα ακόμη και ο Loeb κέρδισε ξανά στο τελικό στάδιο. Ο Loubet ήταν άτυχος, τρύπησε μπροστά αριστερά, έχασε περισσότερο από ένα λεπτό και έπεσε στην έβδομη θέση. Τελικά τερμάτισε στην τέταρτη θέση.

Ο Loeb ταλαιπωρείται από κακή τύχη για τρίτο συνεχόμενο ράλι. Ο εννέα φορές παγκόσμιος πρωταθλητής έπρεπε να εγκαταλείψει τον αγώνα λόγω τεχνικής βλάβης στο αυτοκίνητό του. Υπήρξε πρόβλημα με τον εναλλάκτη του αυτοκινήτου του και παρόλο που ο Loeb και ο συνοδηγός του έκαναν ό,τι μπορούσαν για να το φτιάξουν, τους έληξε ο χρόνος και αναγκάστηκαν να σταματήσουν. Την Κυριακή δεν ξεκίνησαν υπό τον κανόνα του Rally2. Ο Craig Breen ήταν πέμπτος, αλλά δεν ξεκίνησε καλά το ράλι. Την Παρασκευή τρύπησε στο στάδιο τέσσερα, καθιστώντας τον τον μοναδικό οδηγό του Rally1 που αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα εκείνη την ημέρα. Ωστόσο, στη συνέχεια άλλαξε υψηλή ταχύτητα, οδήγησε με καλό ρυθμό και πήρε το Ford Puma του στη γραμμή τερματισμού στην πέμπτη θέση.

Ο Τακαμότο Κατσούτα ήταν ο καλύτερος οδηγός της Toyota. Ο Ιάπωνας τερμάτισε έκτος στην Ελλάδα, αλλά ο διαγωνισμός δεν του πήγε καλά. Δεν ένιωθε καλά στο αυτοκίνητο, οπότε δεν πήγαινε γρήγορα. Πολλοί άνθρωποι αποκλείστηκαν, γι’ αυτό και απροσδόκητοι διαγωνιζόμενοι μπήκαν στην πρώτη δεκάδα. Ο Emil Lindholm τερμάτισε έβδομος με το Skoda Fabia. Τον Φινλανδό ακολούθησαν οι Nyikolai Griazsin, Αλέξανδρος Τσουλόφτας και Eyvind Brynildsen στην πρώτη δεκάδα.

Συνέχεια σε τρεις εβδομάδες (29 Σεπτεμβρίου – 2 Οκτωβρίου 2022) με το χαλίκι της Νέας Ζηλανδίας, που επιστρέφει στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Μετά το 2012, αυτός ο αγώνας απόστασης θα επιστρέψει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι. Τον αγώνα του 2012 κέρδισε ο Sébastien Loeb οδηγώντας ένα Citroën DS3.