Ο Kleinheisler έπαιξε είκοσι λεπτά για τον Panáb, ο οποίος και πάλι προηγήθηκε

Μετά τη νίκη του Ολυμπιακού Πειραιώς και του ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης με 6-0 και της ΑΕΚ Αθηνών με 3-0 στο ελληνικό πρωτάθλημα το Σαββατοκύριακο, ο Παναθηναϊκός, που έχει και τον Λάζλο Κλάινχαϊσλερ στις τάξεις του, έπρεπε να κερδίσει τη Δευτέρα τον όγδοο Παναιτωλικό εντός έδρας. , για να ανακτήσει την πρώτη θέση στη βαθμολογία.

Ο László Kleinheisler ήταν ήδη στον αγωνιστικό χώρο όταν ο Παναθηναϊκός πέτυχε το δεύτερο γκολ του (Φωτογραφία: Παναθηναϊκός)

Δούλεψε στους πρασινόλευκους, οι οποίοι προηγήθηκαν στο 62ο λεπτό Ντάνιελ Μαντσίνι με κοντινό τέρμα (μετά από το σουτ του Σεμπάστιαν Παλάσιος από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων) και μετά από κόρνερ πέτυχε και το δεύτερο γκολ Σεμπαστιάν Παλάσιος μέσω, από παρόμοια κατάσταση: αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας απέκρουσε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά ο Παλάσιος κατάφερε να χαστουκίσει το ριμπάουντ πίσω από τη γραμμή του τέρματος από απόσταση γιάρδου.

Ο László Kleinheisler, ο 44 φορές Ούγγρος διεθνής που υπέγραψε στην Αθήνα τον Ιανουάριο από την Eszék, ξεκίνησε το παιχνίδι στον πάγκο, αλλά στο 70ο λεπτό, με το σκορ 1-0, ο Σέρβος προπονητής Ivan Jovanovics τον έστειλε να αντικαταστήσει τον σκόρερ. . Μαντσίνι. Ο 28χρονος μέσος, στον οποίο δόθηκε ο ρόλος του αριστερού εξτρέμ, κινήθηκε καλά και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 79′ όταν έδιωξε την μπάλα από τα δεξιά κοντά στην τελική γραμμή, προς το κέντρο από τα 16 μέτρα. στα δεξιά, όχι μακριά από την επάνω αριστερή γωνία. Η ομάδα του μάζεψε τους τρεις βαθμούς και επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

«Ίσως ήταν ένα πιο δύσκολο παιχνίδι από το αναμενόμενο, ο αντίπαλος είχε μερικές μεγάλες ευκαιρίες και έχασε γκολ, οπότε ήμασταν λίγο φοβισμένοι στο πρώτο ημίχρονο. είπε Εθνικός Αθλητισμός στην Αθήνα Λάζλο Κλάινχαϊσλερ Μετά το παιχνίδι. – Η φιλοξενούμενη ομάδα κράτησε πάνω από εξήντα λεπτά, αλλά ήμασταν υπομονετικοί, προσπαθήσαμε να παίξουμε το δικό μας παιχνίδι και το πρώτο γκολ έδωσε τη διαφορά. Μετά από αυτό ανοίξαμε περισσότερους χώρους, μπορέσαμε να περάσουμε καλύτερα την μπάλα και καταφέραμε να κλείσουμε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο.

Όσο για το παιχνίδι μου: Ένιωσα καλά στο γήπεδο, είχα μια ευκαιρία στην αριστερή πτέρυγα, μου αρέσει να παίζω εκεί. Είχα ένα σουτ, ίσως μπορούσα να σκοράρω, εκ των υστέρων νιώθω ότι έπρεπε να είχα χρόνο να σταματήσω την μπάλα, αλλά έφυγε σε άλλο χρόνο και καταφέραμε να πάρουμε τους τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς. Όταν υπέγραψα εδώ, είχα μια ασθένεια, μετά έναν μικρό τραυματισμό, τώρα αναρρώνω από άποψη φυσικής κατάστασης, νιώθω ότι το παιχνίδι βελτιώνεται από αγώνα σε αγώνα, είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα έχω τακτικά θέση στην αρχική ομάδα».