Ο István Takács U23 παγκόσμιος πρωταθλητής στην Ποντεβέδρα

Ο István Takács (87 kg) κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο από την Ουγγαρία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης U23 στην Ποντεβέδρα της Ισπανίας. Ο βαρέων βαρών Vitek Darius κέρδισε ένα χάλκινο μετάλλιο, ενώ ο Alex Szőke (97kg) προκρίθηκε στον τελικό της Τετάρτης.

Κατά τη διάρκεια των αγώνων για τα μετάλλια το απόγευμα της Τρίτης, μπορέσαμε να παρακολουθήσουμε την απόδοση δύο Ούγγρων παλαιστών στο Παγκόσμιο Κύπελλο U23 στην Ποντεβέδρα. Πρώτος, ο νικητής του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U23, πέμπτος στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ενηλίκων, παγκόσμιος και πρωταθλητής Ευρώπης νεανίδων Istvan Takacs περπάτησε στο ταπί στον τελικό του ομίλου των 87 κιλών αφού κέρδισε αντιπάλους από την Ουκρανία, τη Γεωργία, την Κροατία και την Πολωνία κατά σειρά τη Δευτέρα και με σίγουρη εμφάνιση. Στον τελικό τον περίμενε ο χάλκινος Ολυμπιονίκης της Ευρώπης U23 Gevorg Tadevoszjan από την Αρμενία.

Ο István Takács κέρδισε τον παγκόσμιο τίτλο U23 στην Ποντεβέδρα • Πηγή: UWW/MBSZ

Στον τελικό, το αγόρι από την Ουγγαρία στάλθηκε στην τελευταία θέση για πρώτη φορά, στη συνέχεια ο Αρμένιος αντίπαλος τον γύρισε (0–2) και με την έξοδό του το έλλειμμα αυξήθηκε κατά δύο ακόμη πόντους (0–4) . Στον πρώτο γύρο, ο Takács ισοφάρισε με ενέργεια τεσσάρων πόντων (4-4). Στη συνέχεια, μέσα σε τρία δευτερόλεπτα, ο νεαρός από την Άμυνα της Βουδαπέστης κέρδισε τη νίκη (7-4) με ένα takedown και έναν πόντο παθητικότητας και με αυτό, αφού κέρδισε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U23 την άνοιξη, μπόρεσε να πανηγυρίσει ως ηλικίας. ομαδικός παγκόσμιος πρωταθλητής της χρονιάς. Ο István Takács έγινε ο τρίτος Ούγγρος χρυσός μετάλλιος στο Παγκόσμιο Κύπελλο πάλης U23 (Erik Szilvássy – 2017, Tamás Lévai – 2021).

Ακολούθησε ο αγώνας για το χάλκινο μετάλλιο στα 130 κιλά, στον οποίο ο πρωταθλητής Ευρώπης U23 και χάλκινος Ολυμπιονίκης Ευρώπης ενηλίκων Vitek Darius (Honvéd της Βουδαπέστης) ενδιαφέρθηκαν μετά την ήττα από τον ασημένιο μετάλλιο της Ευρώπης U23 Bazkurt από την Τουρκία στον ημιτελικό μετά από δύο νίκες τη Δευτέρα. Για την τρίτη θέση ακολούθησε ο Έλληνας Nikolaosz Ntuniasz, τον οποίο η Vitek κέρδισε πολύ πειστικά με τεχνικό χτύπημα (12-2), έτσι η ομάδα μας έκλεισε την πρώτη αγωνιστική ημέρα με δύο μετάλλια, ένα χρυσό και ένα χάλκινο.

Οι Krisztián Kecskeméti (63 kg, Ceglédi VSE-KIMBA) και Attila Tösmagi (77 kg, ESMTK-KIMBA) αποχαιρέτησαν επίσης στη φάση των 16.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U23, ΠΟΝΤΕΒΕΔΡΑ (ΙΣΠΑΝΙΑ)

Γύρος 16:
63 κιλά: Riuto Ikeda (Ιαπωνία) – Krisztián Kecskemét 4-2 (οι Ιάπωνες έχασαν στον επόμενο γύρο, οπότε αποκλείστηκε ο Kecskeméti)
77 κιλά: Dmytro Vasecki (Ουκρανία)–Attila Tosmagi 9–0 (Ο Ουκρανός απέτυχε στα ημιτελικά, οπότε έληξε η εμφάνιση του Tösmagi)
130 κιλά: Fatih Bozkurt (Τουρκία)-Darius Vitek 6-1

Την ίδια ώρα, την Τρίτη έγινε επίσης βέβαιο ότι η ουγγρική ομάδα σχοινιού δεν θα σταματήσει σε δύο μετάλλια, επειδή ο ασημένιος Ολυμπιονίκης του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ενηλίκων, Ολυμπιακός πέμπτος ξανθός Άλεξ (ESMTK-KIMBA) κέρδισε Αμερικανούς, Σέρβους, Ινδούς και Βραζιλιάνους αντιπάλους και σταμάτησε μόνο στον τελικό στον όμιλο των 97 κιλών. Στον τελικό το απόγευμα της Τετάρτης, αντίπαλός του θα είναι ο Αυστριακός Μάρκους Ράγκινγκερ, δεύτερος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U23 και τρίτος στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο Péter Dömök (82 κιλά, FTC-KIMBA) αποκλείστηκε στα προημιτελικά, ο István Váncza (67 kg, FTC-KIMBA) στους προημιτελικούς.

Πρωινό πρόγραμμα Τρίτης, προκαταρκτικά
Προσόντα:
82 κιλά: Jonni Sarkkinen (Φινλανδός)–Péter Dömök 3–1 (ο Φινλανδός έχασε στον επόμενο γύρο, ο Dömok είχε αντίο)
97 κιλά: Ξανθός Alex-Nicholas Boykin (Αμερικανός) 9-0
Γύρος 16:
67 κιλά: István Váncza–Alexei Mahlovschi (Μολδαβία) 8–0
97 κιλά: Alex Szőke – Luka Katics (Σερβία) 9–0
67 κιλά: Diego Cshikvadze (Γεωργία) – István Váncza 3-1 (Ο Γεωργιανός δεν έφτασε στον τελικό, οπότε ο Váncza αποκλείστηκε)
97 κιλά: Ξανθός Άλεξ-Νίτες Νίτες (Ινδία) 8-0