Ο Gergő Zalánki μπορεί να υπερασπιστεί τον τίτλο του απέναντι στον οικοδεσπότη

Η ελληνική ομάδα του Μάρτον Βάμου, ο Ολυμπιακός, σημείωσε αποφασιστική νίκη απέναντι στην κροατική Γιουγκ Ντουμπρόβνικ στη φάση των 16 του Champions League της υδατοσφαίρισης ανδρών στο Βελιγράδι. στο διαχωριστικό του καθίσματος που προβλέπεται για το κάθισμα. Ο Ούγγρος εθνικής ομάδας πέτυχε δύο γκολ. Στον πρώτο ημιτελικό, η οικοδέσποινα από το Novi Beograd κέρδισε την Ισπανική Barceloneta για πέντε μέτρα, φτάνοντας έτσι στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Ιταλίας Pro Recco, αφού ο Gergő Zalánki νίκησε την Ελληνίδα Vuliagmeni με 12-8.

Ο Μάρτον Βάμος συνέβαλε στην επιτυχία του Ολυμπιακού με δύο γκολ (Φωτογραφία: Nemzeti Sport)

Δεν άφησε στην τύχη τον Κροάτη Νότια του Ντουμπρόβνικ στον πρώτο αγώνα της φάσης των 16 στο Βελιγράδι, η Ελλάδα γνώρισε την ήττα με 13-11 από την οικοδέσποινα Novi Beograd. ο Ολυμπιακός.

Ο Μαρτόνε Βάμος ξεκίνησε πολύ καλά, κέρδισε το πρώτο δεκάλεπτο με 4-0, στη συνέχεια προηγήθηκε με 7-1 στην ανάπαυλα και δεν μείωσε ταχύτητα ακόμη και μετά το γύρισμα, χάρη στο οποίο περίμεναν ότι το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν 11-1.

Η Jug κέρδισε τον τελικό αγώνα με 4-3, αλλά ήταν μόνο αισθητικό, η ομάδα Vámos, που πέτυχε δύο γκολ, κέρδισε εύκολα με 14-5, έτσι η ομάδα που κέρδισε την Brescia την Παρασκευή με την FTC ισοπαλία για την 5η θέση.

Κατακτητής των Ελλήνων Νέο Βελιγράδι οι Ισπανοι Μπαρτσελονέτα Η φάση των 16 συνεχίστηκε και οι ομάδες ήταν επίσης πολύ τεταμένες στην καθοριστική αναμέτρηση για να φτάσουν στον τελικό, με το πρώτο δεκάλεπτο να δίνει μόνο ένα γκολ η κάθε μία. Οι Καταλανοί κέρδισαν το δεύτερο σετ με 4-2, αλλά οι Σέρβοι διέγραψαν αυτή τη διαφορά στο τρίτο οκτάλεπτο. Ωστόσο, στον έντονο τελικό οι ομάδες δεν πέτυχαν γκολ και τελικά μετά τον κανονισμό 8-8 με πέντε μέτρα Το Novi Beograd έφτασε στον τελικό.

Στον άλλο ημιτελικό Gergő Zalánki Η ομάδα του, η ιταλική Pro Recco, νικήτρια των δύο τελευταίων διοργανώσεων, έμεινε κάπως κολλημένη στο πρώτο τέταρτο απέναντι στην ελληνική Βουλιαγμένη, αλλά αναπλήρωσε το πρώτο οκτάλεπτο με ένα δεύτερο δεκάλεπτο 3-2. Επιπλέον, οι Ιταλοί άλλαξαν ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και έλυσαν τα βασικά ερωτήματα κερδίζοντας αυτό το παιχνίδι με 5-0. Οι Έλληνες συμπλήρωσαν έδαφος στην τελική πράξη, αλλά ο υπερασπιστής του πρωταθλητή Recco έφτασε στον τελικό με νίκη 12-8, όπου θα αντιμετωπίσουν τη γηπεδούχο Novi Beograd το Σάββατο.

Ο Ιταλός Ούγγρος αριστερόχειρας Gergő Zalánki σημείωσε ένα γκολ σε δύο βολές.

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
CHAMPIONS LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ, ΓΥΡΟΣ ΟΚΤΩ (Βελιγράδι)
5-8. για ένα μέρος

Γιουγκ Αδριατικ Ντουμπρόβνικ (Κροατία)-Ολυμπιακός (Ελλάδα) 5-14 (0-4, 1-3, 0-4, 4-3)
FTC-Telekom Waterpolo – AN Brescia (Ιταλία) 9-8 (3-1, 1-3, 2-2, 3-2)

ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΟΣ
Μπαρτσελονέτα (Ισπανία) – Νόβι Βελιγράδι (Σερβία) 8-8 (1-1, 4-2, 1-4, 2-1) – με πέντε μέτρα: 8-9
Pro Recco (Ιταλία) – NC Βουλιαγμένη (Ελλάδα) 12-8 (2-3, 3-2, 5-0, 2-3)