Ο Falco κέρδισε την ελληνική ομάδα σταρ του μπάσκετ BL με τεράστιο κατόρθωμα

Ο προπονητής της πρωταθλήτριας Ουγγαρίας Μίλος Κονάκοφ δήλωσε πριν από τον αγώνα ότι η ΑΕΚ είναι μια πολύ έμπειρη ομάδα, οι Έλληνες έχουν εξαιρετικούς παίκτες σε ατομικές δεξιότητες, οπότε θα είναι πολύ σημαντικό να δούμε πόσο καλά θα συγκεντρωθούν οι γηπεδούχοι για σαράντα λεπτά. Ο μάνατζερ του Φάλκο στην εθνική ομάδα της Ουγγαρίας, Μπένεντεκ Βάραντι, τόνισε τη σημασία της άμυνας και του ριμπάουντ στη δήλωσή του πριν τον αγώνα. Οι κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να φτάσουν στα πλέι οφ της σειράς πέρσι, ενώ οι Έλληνες αποκλείστηκαν από την πρώτη δεκαεξάδα.

Ο Falco έκανε καλή αρχή στο ουγγρικό πρωτάθλημα, η ομάδα του Szombathely κέρδισε και τους τέσσερις αγώνες που έπαιξε μέχρι τώρα και πιο πρόσφατα κέρδισε πολύ εύκολα τη Szolnok, η οποία ηττήθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος τον προηγούμενο. Η ΑΕΚ ξεκίνησε τη σεζόν με δύο αγώνες Σούπερ Καπ, κερδίζοντας έναν, ενώ η 12 φορές πρωταθλήτρια γνώρισε ήττα είκοσι πέντε βαθμών φιλοξενούμενος του Ολυμπιακού στο μοναδικό μέχρι στιγμής ματς του πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ Αθηνών διαθέτει, εκτός από Έλληνες παίκτες, Κολομβιανούς, Ισπανούς, Αμερικανούς, Σέρβους και Πολωνούς λεγεωνάριους.

Το πρώτο καλάθι του αγώνα πέτυχε ο Γκιόργκι Γκολομάν, ο σουτέρ της Φάλκο έκανε ωραίο τρίποντο από κόρνερ. Η ελληνική ομάδα απάντησε με δύο γρήγορα καλάθια, αλλά το γρήγορο break του Benedek Váradi χάρισε στους γηπεδούχους άλλους δύο βαθμούς. Στην επόμενη επίθεση, ο Κέλερ προσπάθησε από το τρίποντο, η κακή βολή του κέντρου ανταπέδωσε ο Γκολομάν, στη συνέχεια ο Μπένκε Σίλαρντ έκανε τρίποντο μετά από ωραία βολή. Μετά το καλάθι τριών πόντων του Γκρίφιν, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με έναν πόντο στο ημίχρονο (10-11).

Ο Benedek Váradi έπαιξε ξανά με όλη του την καρδιά Φωτογραφία: Sándor Csudai – Origo

Ακολούθησαν δύσκολες στιγμές στον αγώνα. Μετά το άστοχο σουτ του Μπένκε, ο Κλαρκ επιχείρησε επιτυχημένο σουτ από απόσταση, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει ξανά μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

Ο πιο παραγωγικός παίκτης των φιλοξενούμενων, ο Γκρίφιν, είχε ήδη εννέα πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Φάλκο επιχείρησε επίθεση σε όλο το γήπεδο, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει άλλο καλάθι χάρη στον Μπόγρη μετά από ανασταλτικό ξέσπασμα. (15-19). Ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ο Zoltán Perl σημείωσε τους πρώτους πόντους του στο ματς μετά από ένα διάλειμμα.

Μετά από μια καλή άμυνα, ο Περλ, παίζοντας με όλο και περισσότερη ορμή, σκόραρε μια μπάλα και έκανε ένα καλάθι.

Στο τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο πόντους (19-21).