Ο Claudiu Bălan σκόραρε ξανά και πλησιάζει στους πρώτους σκόρερ της Ελλάδας

άρθρο γραμμένο από την Digi Sport
28.01.2023, 21:12

Ο Ρουμάνος επιθετικός Κλαούντιου Μπαλάν (28) σκόραρε ξανά για ΟΧΙ Γιάννιναστην Πρέμιερ Λιγκ Ελλάδαστον αγώνα που έπαιξε η ομάδα του εντός έδρας το Σάββατο εναντίον αυτών των Ατρόμητος.

• Για τους φιλοξενούμενους ο Ρουμάνος μέσος Ντόριν Ροτάριου ήταν ο βασικός.

Claudiu Bălan, το έκτο γκολ του πρώτου πρωταθλήματος στην Ελλάδα

ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΖΩ: Ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ατρόμητο, σκορ 1-1.

Ο Claudiu Bălan ήταν παίκτης πλήρους απασχόλησης, ενώ ο Dorin Rotariu έγινε αλλαγή στο 66ο λεπτό.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την ευκαιρία να πάρει τους τρεις βαθμούς, αλλά ο πρώην διεθνής Έλληνας Σωτήρης Νίνης αστόχησε σε σουτ 11 μέτρων στα 90+2 λεπτά.

Ο Κλαούντιου Μπαλάν πέτυχε το μοναδικό γκολ του πρώτου ημιχρόνου ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Ατρόμητο, στο 33ο λεπτό και ανέβασε την ελληνική ομάδα στην έκτη θέση του Πρωταθλήματος.

Μέχρι στιγμής, μόνο επτά παίκτες έχουν πετύχει περισσότερα γκολ από τον Ρουμάνο ποδοσφαιριστή στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Την ίδια στιγμή, ο Claudiu Bălan σημείωσε έξι γκολ όπως και άλλοι τρεις διεθνείς: Andraz Sporar (Ελλάδα, Παναθηναϊκός, 5 εκατομμύρια ευρώ), Orbelin Pineda (Μεξικό, ΑΕΚ, 4 εκατομμύρια ευρώ) – και Andre Gray (Τζαμάικα, Άρης, 2 εκατομμύρια ευρώ). ευρώ).

• 500.000 ευρώ είναι το μερίδιο αγοράς του Claudiu Bălan, σύμφωνα με το Transfermarkt

Ο Claudiu Bălan, έκανε πρόταση γάμου στην εθνική ομάδα της Ρουμανίας

Ο Marcel Pușcaș (62), ο γενικός διευθυντής της U Craiova 1948, είναι πεπεισμένος ότι ο παίκτης θα μπορούσε να είναι λύση ακόμα και για τον πρώτο εκπρόσωπο από τη Ρουμανία.

Έγινε στο σύλλογο που τον εκπαίδευσε στο τμήμα, και στο L3, και στο L2, και στο L1. Συνέβαλε καθοριστικά στην άνοδο της ομάδας. Σήμερα παίζει σε ένα καλύτερο πρωτάθλημα. Στην Ελλάδα.

Πέτυχε το 30% των γκολ για τη νέα του ομάδα, Πας Γιάννινα. Την άνοιξη, ειπώθηκε δημόσια ότι ήταν ένα από τα τρία πρώτα ονόματα Ρουμάνων επιθετικών στο πρωτάθλημά μας, πιθανόν να επιλεγεί από τον Έντι Ιορντενέσκου. Άλλοι γέλασαν, άλλοι δάγκωσαν.

Έπρεπε να φύγει από τη χώρα για να αρχίσουν να γίνονται πραγματικότητα οι προβλέψεις. Αν συνεχίσει, σίγουρα θα ακολουθήσει επιλογή. Ο Κλαουντίου είναι δυνατός παίκτης, έτοιμος να κάνει προσπάθεια, τακτική πειθαρχημένος, θαρραλέος, έξυπνος στο παιχνίδι, κερδοσκοπικός, με αίσθηση του γκολ.

Αυτές οι ιδιότητες μπορούν συχνά να αντικαταστήσουν τα τεχνικά μειονεκτήματα. Στον ΠΑΣ τα Γιάννινα δεν χρειάζονταν τον χρόνο ένταξης και διαμονής που χρειάζονται πολλοί άλλοι. Ο Claudiu κάνει αυτό που ξέρει. Είναι ακόμα στο στόμα του αντιπάλου γκολ. Μπράβο Κλαούντιο! Θα έρθει και η πολυαναμενόμενη επιλογή. Κτύπημα!», έγραψε ο Marcel Pușcaș στο Facebook.