Ο Cicipasz κέρδισε τη μάχη των παγκόσμιων πρωταθλητών

Ο Sztefanosz Tsicipasz νίκησε τον παγκόσμιο πρωταθλητή Danyiil Medvejev σε ίσια σετ σε μια μεγάλη μάχη την Τετάρτη στο Τορίνο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ATP ανδρών του τένις που τελειώνει τη σεζόν.

Στο πρώτο παιχνίδι, ο δεύτερος στην κατάταξη Έλληνας κέρδισε αμέσως τον Ρώσο αντίπαλό του και αφού είχε αυτοπεποίθηση ως διακομιστής και σκόρπισε τους νικητές, ο Μεντβέντεφ δεν έβαλε σε κίνδυνο τη μερική του επιτυχία.

Στο δεύτερο σετ, και οι δύο τενίστες σέρβιραν εξαιρετικά αποτελεσματικά, ο κόσμος του Τορίνο δεν είδε ούτε ένα break point, και παρόλο που ο Τσιτσιπάς είχε τρία ματς πόντους στο κοντό σετ, ο Μεντβέγκιεφ τους απέκρουσε όλους. , στη συνέχεια ισοφάρισε χάρη στη νίκη του μαραθωνίου παιχνίδι με μπάλα.

Στον τελικό, ο Τσιτσιπάς έχασε το σερβίς του στο 3:3, αλλά ο Μεντβέντεφ δεν μπόρεσε να κερδίσει το ματς στο 5:4, οπότε αποφασίστηκε πάλι τάι μπρέικ: σε αυτό, ο Έλληνας έπαιξε ένα τένις πολύ πιο συγκεντρωμένο, οπότε μετά από 2 ώρες και 24 λεπτά κέρδισε την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα φέτος.

Από τον όμιλο, ο πέντε φορές νικητής Νόβακ Τζόκοβιτς έχει ήδη εξασφαλίσει τη θέση του στα ημιτελικά, ο Τσιτσιπάς θα παίξει έναν εναντίον ενός αγώνα με τη Ρούμπλεφ την Παρασκευή για την πρόκριση.

Κόκκινος όμιλος, γύρος 2:
Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα, 2ος)-Danyil Medvedev (Ρωσία, 4ος) 6:3, 6:7 (11-13), 7:6 (7-1)