Ο Cicipasz είναι ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής τένις

Ο Θίεμ κέρδισε τους Φέντερερ, Τζόκοβιτς και Ζβέρεφ, αλλά δεν ήταν σε κορυφαία φόρμα στον τελικό.

Ελληνικά Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τένις ATP Ανδρών στο Λονδίνο, αφού ο Αυστριακός ήταν πρώτος από ένα έλλειμμα αγώνα στον τελικό της Κυριακής Στο Dominic Thiem.

Το πρώτο σετ, που έφερε λίγες ευκαιρίες για μπρέικ, κέρδισε ο πέμπτος Αυστριακός παίκτης μετά από 1 ώρα και 9 λεπτά, ο οποίος κέρδισε τον Έλληνα αντίπαλό του, έκτο, στη συντόμευση.

Στην αρχή του δεύτερου παιχνιδιού, το παιχνίδι του Thiem κατέρρευσε εντελώς, ο Tsicipasz το εκμεταλλεύτηκε για να πάει γρήγορα 4:0 με δύο μπρέικ και στη συνέχεια κέρδισε το σετ με αυτό το πλεονέκτημα.

Στα πρώτα τέσσερα ματς, ο Αυστριακός συγκέντρωσε μόνο δύο βαθμούς: έναν από τα δικά του σερβίς παιχνίδια.

Ακολούθησε το τελικό σετ, στο οποίο ο Tsicipasz, ο οποίος έπαιξε πιο σταθερό παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια, πήρε ένα μπρέικ πλεονέκτημα μετά το 1:1, το οποίο ο εξαιρετικά ταραγμένος Thiem μπόρεσε να ανακτήσει μετά το 2:3. Αφού και οι δύο παίκτες έκαναν τις κινήσεις τους στη συνέχεια, πάρθηκε και πάλι η απόφαση να συντομευτεί το παιχνίδι.

Εκεί ο Έλληνας, που ήξερε ότι η συμπάθεια του κοινού ήταν με το μέρος του, κατάφερε να φέρει το σκορ στο 4-1, αλλά ο Αυστριακός ισοφάρισε. Ωστόσο, δεν υπήρξαν άλλες στροφές ή πόντοι από τον Thiem στον αγώνα, τον οποίο ο Tsicipasz μπόρεσε να κλείσει με το πρώτο του match point. Η αναμέτρηση κράτησε 2 ώρες και 35 λεπτά.

Ο Tsicipasz κέρδισε το Παγκόσμιο Κύπελλο U21 πέρυσι, αλλά αυτή τη φορά πήρε το τρόπαιο μεταξύ των καλύτερων

Ο Έλληνας αντιμετώπισε για έβδομη φορά τον Thiem, τον οποίο κατάφερε να νικήσει για τρίτη φορά.

Αποτελέσματα, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ATP, Λονδίνο, τελικός:

Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα, 6ος) – Ντόμινικ Τιμ (Αυστρία, 5ος) 6:7​​(6-8), 6:2, 7:6 (7-4)

Επιλεγμένη εικόνα: Glyn KIRK / AFP