Ο Bugac κέρδισε τη Fülöpke στο ντέρμπι της κοντινής πόλης

Ένα γκολ οφσάιντ φιλοξενουμένων και μετά ένα γκολ εντός έδρας οφσάιντ έδειχναν ότι και οι δύο ομάδες ήθελαν να κερδίσουν. Οι ομάδες πάλεψαν για αρκετή ώρα στο γήπεδο, στη συνέχεια στο 18ο λεπτό, ο Μάτε Πομόζι εξαπέλυσε ένα υπέροχο σουτ από τα 25 μέτρα από τα αριστερά, και η μπάλα πέρασε μια τρίχα κοντά στην αριστερή πάνω γωνία. Όπως και πέντε λεπτά αργότερα, αν και ο Pomozi στη συνέχεια πειραματίστηκε πιο κοντά. Στο 26′ ο Κρίστιαν Μποντόρ, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, καθάρισε την μπάλα με ένα ωραίο κατόρθωμα, αν και δύο άτομα μπορούσαν να του στείλουν την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Krisztián Hájas έκανε ένα σουτ από σαράντα γιάρδες, από μισή στροφή, ο Tamás Lovas ήταν στη θέση του. Μετά από μισή ώρα, ο Νόρμπερτ Κουν έκανε μια ωραία απόκρουση από τους φιλοξενούμενους επιθετικούς, αλλά βοήθησε πολύ καθώς ο τερματοφύλακας πίσω του ήταν επίσης στο κενό, καθώς η μπάλα έφυγε χαμηλά στα αριστερά. Στο 34′ ο Μποντόρ πέτυχε και πάλι σπουδαίο κατόρθωμα. Η αντεπίθεση ήταν απλή: ο Μπενς Ματέ Ντινιές πέρασε τη μπάλα μπροστά από τη δεξιά πλευρά στον Μπενς Ντινές, ο οποίος μετά από ένα σύντομο καλπασμό δεν σκόραρε, πέτυχε ένα υπέροχο γκολ από είκοσι μέτρα αριστερά του τέρματος, 1-0. Μετά από λίγη αναμονή, ο Bence Tajti μπήκε σε θέση βολής δέκα μέτρα από την εστία, αλλά έδιωξε την μπάλα μακριά. Στα μαλλιά, η πίεση του Bugac γινόταν όλο και πιο καταπιεστική. Στις νεκρές στιγμές του ημιχρόνου, ο Mihály Deli κόλλησε μια επιθετική μπάλα πέρα ​​από τον Sándor Dömötör, ο οποίος – παρότι διέπρεψε σε επικίνδυνα χτυπήματα – δεν εμπόδισε το πεντάποντο, κουνώντας το κεφάλι στην κάτω αριστερή γωνία, 1-1.

Αμέσως μετά την επανεκκίνηση, ο László Törteli μπόρεσε να οδηγήσει προς την εστία, η μπάλα που πέρασε κάτω από το δοκάρι αποκρούστηκε από τον Bodor.

Στο 50ο λεπτό, μετά από πολύωρη επίθεση προς τα εμπρός, ο Γκάμπορ Όρος ήταν στη θέση του, σούταρε από τα οκτώ μέτρα και ο Λόβας έκανε μια υπέροχη απόκρουση. Στο 64′ ο Ορόζι καμπύλησε με τεχνική ακρίβεια στη γωνία της πεντάδας, με κεφαλιά του Μπενς Ντινές, ο οποίος επέστρεψε την μπάλα, αλλά ο Λόβας μπόρεσε να αποκρούσει. Μετά το κόρνερ ο Giljon Attila σούταρε από τα αριστερά, από τα 12 μέτρα, ο Dömötör σταμάτησε την μπάλα πηγαίνοντας στη μακρινή γωνία μπροστά από τη γραμμή του τέρματος. Στο 75ο λεπτό, ο Νόρμπερτ Σέρες πήρε τη μπάλα στο αριστερό άκρο, την πέρασε έξοχα από τη μέση και ο Ντέλι την έστειλε με κεφαλιά στην αριστερή πλευρά του τέρματος των έξι μέτρων, ανέχτηκε την αντίπαλη ομάδα, 1-2. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Bence Tajti εξαπέλυσε ένα μεγάλο σόλο σουτ – ξεκίνησε από το μισό γήπεδο και απλά απέφυγε τον κόσμο – για να το βάλει ήρεμα στην κάτω δεξιά γωνία στο τέλος, 1-3. Στο 87′ ο Λάζλο Μπαράθ έκανε ένα ίσιο σουτ, ο Τίμπορ Γκέρογκ έβαλε το πόδι και η μπάλα έχασε την πάνω αριστερή γωνία. Δύο λεπτά αργότερα, μετά από καλό ξεκίνημα, ο Μπενς Ντινές σουτάρει από τα αριστερά, από τα 12 μέτρα, στη μεγάλη γωνία, 2-3. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν αλλά ο Bugac έκρινε το παιχνίδι στο 92ο λεπτό. Ο Νόρμπερτ Σέρες ξεκίνησε με μια μπάλα που έστριψε μπροστά με καλό ρυθμό και την έστειλε αθόρυβα στη δεξιά γωνία του τέρματος, 2-4.

Szabolcs Kürtösi, τεχνικός διευθυντής της Fülöpjakab: – Έλειπαν πολλοί παίκτες σήμερα, έλειπαν επτά-οκτώ κανονικοί παίκτες, είχαμε μόνο μία αλλαγή. Δύο ομάδες παρόμοιας ικανότητας έπαιξαν σήμερα, μετά το 1-1 είχα την αίσθηση ότι όποιος κλωτσήσει τη δεύτερη ομάδα θα κερδίσει σήμερα. Ο Bugac έριξε το δεύτερο και κέρδισαν το ματς. Είναι στο ποδόσφαιρο. Έγιναν άλματα εδώ κι εκεί. Δυστυχώς ήμασταν κουρασμένοι στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν υπήρχε τίποτα κακό με τη δύναμη της θέλησης, δεν εξαρτιόταν από αυτό.

Ernő Balint: – Κερδίσαμε το γειτονικό ντέρμπι της Vár, η μόνη μου λύπη είναι που αποφασίσαμε αυτό το ματς στο πρώτο ημίχρονο, οπότε κάναμε αυτό το ματς δύσκολο. Κατά τα άλλα, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τη στάση της ομάδας.

Filöpjakab SE–Bugac KSE 2–4 (1–1)

Fülöpjakab, 90 θεατές, με επικεφαλής τους: Anikó Kiss (Bálint Fekete, Attila Kármán)

Φιλιππίνες: Bodor – Vizi, Giljon, Dinnyés B., Baráth., Dinnyés M., Lakatos, Czech (Έλληνας 76.), Kun, Oroszi, Hájas. Τεχνικός υπεύθυνος: Szabolcs Kürtösi

Εντομο: Lovas – Fekete (Törteli 64), Dömötör (Szalai 77), Árvai, Tóth I., Deli, Dányi (Seres 68), Tajti, Bali-Hajagos (Tóth G. 87), Pillók, Pomozi. Τεχνικός Υπεύθυνος: Ernő Bálint.5

Ενας στόχος: Dinnyés B. 35, 89, or Dömötör 45., Pillók 75., Tajti 79., Seres 92.