Ο Alcaraz είναι ήδη έκτος, το μεγάλο άλμα του Valkusz στην παγκόσμια κατάταξη

Ο πρωταθλητής της Μαδρίτης Carlos Alcaraz είναι ήδη έκτος στην παγκόσμια κατάταξη των ανδρών τενιστών, με τον Márton Fucsovics να είναι ο κορυφαίος Ούγγρος, μειώνοντας δύο θέσεις στην 52η.

Ο Carlos Alcaraz βρίσκεται στην έκτη θέση στην παγκόσμια κατάταξη (Φωτογραφία: AFP)
Μετά από τριάντα έξι χρόνια, δεν υπάρχουν Αυστριακοί στην πρώτη 100άδα
Ο Dominic Thiem, ο οποίος επέστρεψε τον Μάρτιο μετά από ένα επιβεβλημένο διάλειμμα εννέα μηνών, είναι μόλις 162ος στην τελευταία κατάταξη ATP. Ο πρωταθλητής του US Open του 2020 έχασε 71 (!) θέσεις από την προηγούμενη εβδομάδα, όταν ήταν στα ημιτελικά της Μαδρίτης πέρυσι, αλλά έμεινε νοκ άουτ στον πρώτο γύρο την περασμένη εβδομάδα – καθώς ήταν και στους τέσσερις αγώνες από την επιστροφή του. .
Ο 28χρονος Βιεννέζος κατατάχθηκε στους 100 καλύτερους τον Μάρτιο του 2014, ακολουθούμενος από την τρίτη θέση το 2020. Η τρέχουσα θέση του σημαίνει επίσης ότι είναι μόλις ο τρίτος τενίστας στη χώρα του, καθώς βρίσκεται μπροστά από τον 130ο Γιούρι Ροντιονόφ και ο 140ος Ντένις Νόβακ.
Οι 100 κορυφαίοι τενίστες στο ανδρικό γήπεδο δεν καταγράφηκαν για τελευταία φορά στην Αυστρία στις 28 Απριλίου 1986, όταν ο 18χρονος Τόμας Μάστερ – που αργότερα έγινε Νο. 1 στον κόσμο και πρωταθλητής του Ρολάν Γκαρός – βρισκόταν ακόμα στην 119η θέση.
Οι Αυστριακές γυναίκες δεν βρίσκονται στην πρώτη κατηγορία για περισσότερα από πέντε χρόνια, με την καλύτερη αυτή τη στιγμή να είναι 152. Julia Grabher, με μόλις τρεις παίκτριες στις πρώτες 500 της κατάταξης WTA.

ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ

Είναι 19 ετών Κάρλος Αλκαράζ – που ήταν μόλις 120 πριν από ένα χρόνο – έχει χάσει μόνο τρεις από τους 31 αγώνες του φέτος, κέρδισε τέσσερα τρόπαια και κέρδισε τον συνάδελφό του 21 φορές πρωταθλητή Grand Slam στη Μαδρίτη, Ραφαέλ Ναδάλτ, την παγκόσμια πρεμιέρα Novak Djokovicot, και τον ισχύοντα Ολυμπιακό και Παγκόσμιο πρωταθλητή Alexander Zverevet είναι.

Μάρτιν Φούτσοβιτς δεν αγωνίζεται αυτήν την εβδομάδα καθώς αποχώρησε από τον αγώνα του στον δεύτερο γύρο των προκριματικών της Ρωμαϊκής με πονοκέφαλο.

Ο άνθρωπος της εβδομάδας από την Ουγγρική άποψη Valkusz Mate, που προκρίθηκε από την 45η θέση στην 264η μετά τη νίκη σε έναν ημιτελικό στο τουρνουά πρόκλησης στο Μαουτχάουζεν της Αυστρίας. Ο 23χρονος τενίστας από τη Βουδαπέστη – που ξεκίνησε τη σεζόν εκτός των 400 – είναι μόλις 21ος από το υψηλό της καριέρας του το 2018.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Ο 27χρονος με τη νίκη του στη Μαδρίτη Onsz Jabour καθιέρωσε το απόγειο της καριέρας του, στο οποίο έφτασε τον περασμένο Νοέμβριο.

Ο Ons Jabur φτάνει στο απόγειο της καριέρας του (Φωτογραφία: AFP)

Όπως ο καλύτερος Ούγγρος Άννα Μπόνταρ 69ος στους 100 πρώτους Udvardy Panna 84, ενώ Galfi Dalma καταλαμβάνει την 92η θέση.

Ο αρχηγός παρέμεινε Πολωνός αήττητος για τις 23 συναντήσεις Κάθε Swiatek στάβλος.