Ο Χάνγκα πήρε το σύρμα, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκη

Η ομάδα του Ádám Hanga, Ρεάλ Μαδρίτης, κέρδισε την Anadolu Efest της Τουρκίας με 94-85 εντός έδρας στον επαναληπτικό αγώνα της Ευρωλίγκας ανδρών την Πέμπτη το βράδυ στον ανοιξιάτικο τελικό της σειράς. Στην ισπανική ομάδα ο δείκτης απόδοσης του Χάνγκα ήταν ο καλύτερος. Η Ρεάλ έχει τέσσερις νίκες και τρεις ήττες.

Ο Ádám Hanga οδηγεί για το καλάθι στο παιχνίδι με την Εφές (Φωτογραφία: Getty Images)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΑΝΑΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 94-85

Και οι δύο συμμετέχοντες στους Τελικούς της Άνοιξης είναι αυτή τη στιγμή χαμηλά στην τρέχουσα κανονική περίοδο, γι’ αυτό και αυτό το παιχνίδι ήταν κρίσιμο και για τους δύο. Λοιπόν, από την αρχή φαινόταν ότι το σκηνικό της Ρεάλ ήταν καλύτερο: οι γηπεδούχοι έπαιρναν πολύ καλύτερα τα ριμπάουντ, σουτάροντας πιο εύστοχα, και ο Σέρχιο Λουλ τα κατάφερε όλα με ένα φανταστικό χατ-τρικ με γκάιντα στις τελευταίες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και το ίδιο ίσχυε και μετά την ανάπαυλα, μόνο που μετά το 66-51, η Εφές πρόλαβε το νήμα και έβγαλε δέκα πόντους στη σειρά για να ολοκληρώσει το παιχνίδι. Επιπλέον, στο 69-67, η διαφορά ήταν μόνο δύο πόντους – τότε Άνταμ Χάνγκα εκτέλεσε ένα πολύ σημαντικό δοκάρι και μάλιστα σκόραρε το πέναλτι για το φάουλ. Μετά ετοίμασε και το καλάθι του Vincent Poirier, ο Llull έκανε τριπλό – και πάλι είχε δέκα.

Μετά από άλλο ένα διπλό από το σουίνγκ του Χάνγκα, το πλεονέκτημα ήταν και πάλι 10 (79-69), και σύντομα η διαφορά ανέβηκε στο 15 και δεν υπήρχε γυρισμός για τους Κωνσταντινούπολης.

Στην αρχή της πτώσης έχασε πολλά λόγω τραυματισμού Θερμάστρα Αυτή τη φορά έπαιξε πάνω από είκοσι λεπτά (23:03), σημείωσε 11 πόντους με τέλειο δίποντο (5/5), είχε επίσης τέσσερα αμυντικά ριμπάουντ, έξι ασίστ και ένα αναποδογύρισμα στο ενεργητικό του, πολέμησε πέντε φάουλ, δέχθηκε τέσσερα – και αυτός της ομάδας του έγινε ο καλύτερος δείκτης απόδοσης (19).

Ο Πουαριέ και ο Γκάμπριελ Ντεκ τερμάτισαν με 13-13 πόντους για την ήττα στον ανοιξιάτικο τελικό από τη Ρεάλ (έντεκα Μαδριλένοι σημείωσαν πόντους), ο Γουίλ Κλάιμπερν 25, ο Άντε Ζίζιτς 17, ο Βασίλιε Μίσικς 15 στην Εφές.

Μεγάλη σκηνή από το παιχνίδι: Το back-to-the-hoop dunk του Mario Hezonja βαθμολογήθηκε ως ένα από τα πιο θεαματικά καλάθια της σεζόν από τον αρχισυντάκτη του καναλιού YT της Euroleague – η κυρτή ασίστ δεν δόθηκε από κανέναν άλλον από τον Ádám Hanga.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ-ΚΡΒΕΝΑ ΖΒΕΖΝΤΑ 93-79

Οι Κωνσταντινούπολη, που έχασαν τελευταίοι το αήττητο σερί τους, προσπάθησαν να ξαναπάρουν τη νίκη απέναντι στον Cz που έχανε τακτικά στο δρόμο και τα κατάφεραν, αν όχι εύκολα. Οι Τούρκοι ξεκίνησαν καλά, αλλά μόνο στο τελευταίο τέταρτο μπόρεσαν να ξεφορτωθούν τους πιο αδύναμους από το συνηθισμένο Βελιγραδιστές. Ο Τζόναθαν Μότλεϊ είχε μια υπέροχη μέρα, έχοντας κορυφαίο τη Φενέρ ​​με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΜΙΛΑΝ-ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ 59-64

Ο κάτοχος του ρεκόρ του ιταλικού πρωταθλήματος φιλοξένησε τον μεγαλύτερο εγχώριο αντίπαλο του, ξεκίνησε καλά, προηγήθηκε με περισσότερους από δέκα πόντους, αλλά η κατάσταση ανατράπηκε στο δεύτερο τρίμηνο. Οι Μπολονέζοι δεν μπόρεσαν να ξεκολλήσουν, αλλά κράτησαν το προβάδισμά τους μερικών πόντων και κέρδισαν υπό την ηγεσία του Milos Teodoszics (15), συγγραφέα πέντε χατ-τρικ. Ο Τζόρνταν Μίκι πέτυχε 14 πόντους, ο Τόρνικε «Τόκο» Σενγκέλιγια 12 πόντους για τους φιλοξενούμενους, ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ τερμάτισε με 13 για τους γηπεδούχους. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στην Ευρωλίγκα για πρώτη φορά από το 1998.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΑΖ–ΠΑΡΤΙΖΑΝ 87–58

Στο πρόσωπο του Szasa Vezenkov και του Mathias Lessort, οι κυρίαρχοι παίκτες του πρωταθλήματος προετοιμάστηκαν ο ένας εναντίον του άλλου, και παρόλο που ο Lessort αποδείχθηκε ένας από τους πιο χρήσιμους άνδρες της Παρτιζάν, η παραγωγή του ήταν χαμηλότερη από κάθε άλλη συνήθεια, ενώ αρκετοί άλλοι είχαν μια υπέροχη μέρα . Η Παρτιζάν, που είχε μόνο εννέα παίκτες αναγκαστικά, ήταν στο παιχνίδι μέχρι την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, αν και δεν προηγήθηκε ποτέ. Ο Βεζένκοφ τερμάτισε με 15 πόντους και ο Κώστας Σλούκας με 17 για τους γηπεδούχους.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ-ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 77-79

Οι Βερολινέζοι της κατώτερης κατηγορίας, του Μονάχου, προετοιμάστηκαν για το γερμανικό ντέρμπι με το μομέντουμ της πρώτης τους νίκης και επικράτησε η βραχυπρόθεσμη τάση: η Μπάγερν πήρε τη δεύτερη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι άρπαξαν 10 επιθετικά ριμπάουντ κάτω από τα ταμπλό απέναντι σε έναν παραδοσιακά αποτελεσματικό αντίπαλο, κέρδισαν τη μάχη για τους πόντους δεύτερης γραμμής με 15-2, ανάγκασαν τους Βερολινέζους σε 16 ανατροπές – και μάταια εκτέλεσαν πέναλτι (10/19) .

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ-ΜΠΑΡΚΕΛΩΝΗ 79-86

Η Μακάμπι κέρδισε τέσσερα στα τέσσερα στο Menora Mivtahim Arena, αλλά τώρα έπρεπε να αποχαιρετήσει το τέλειο εντός έδρας ρεκόρ της: ηττήθηκαν σε μια μεγάλη μάχη από τον πρωτάρη της Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί έκαναν ήδη μια επίδειξη τριπλών στο πρώτο τέταρτο (χτύπησαν πέντε στη σειρά), το 10-0 τους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τροφοδοτήθηκε από δύο τρίποντα Laprovíttola και μερικά από τα 13 από την επιτυχημένη μακρινή βολή τους. Η Μπάρτσα κέρδισε για τρίτη συνεχόμενη φορά.

ASVEL VILLEURBANNE-ZALGIRIS KAUNAS 76-93

Πριν από το γύρο, οι ομάδες με το ίδιο σκορ συγκρούστηκαν, το ματς ήταν σφιχτό για αρκετή ώρα, αλλά οι γηπεδούχοι «μπήκαν» τεσσεράμισι λεπτά νωρίτερα: η Ζαλγκίρις έκλεισε με σερί 19-2 και σημείωσε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη. . Ο Τόμας Δήμας, ο οποίος πέτυχε πέντε τρίποντα, προηγήθηκε του βαθμολογικού πίνακα της Λιθουανίας με 21 πόντους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 98-83

Οι Βάσκοι πέτυχαν ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα την τελευταία φορά, αλλά αυτή τη φορά η δυναμική τους εξαντλήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο: ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ αποφασισμένος να σπάσει την κατάρα μετά από τέσσερις ήττες, κάτι που έκανε με ένα παιχνίδι ισορροπημένη επίθεση. Με επικεφαλής τον Derrick Williams και τον Dwayne Bacon, που σημείωσαν 16 πόντους ο καθένας, καθώς και τον Jorgosz Papajannisz, ο οποίος πήρε 11 ριμπάουντ εκτός από τους 11 πόντους του, έξι γηπεδούχοι πέτυχαν περισσότερους από 10 πόντους, η ομάδα τους έχασε 100 στα δύο – αλλά 98 ήταν αρκετά ακόμα για την πρώτη εθνική νίκη.

ΒΑΛΕΝΣ-ΜΟΝΑΚΟ 89-84

Η Βαλένθια προηγήθηκε σχεδόν σε όλη τη διαδρομή, αλλά δεν κατάφερε να ξεφορτωθεί τη Μονακό, που ήταν σε καλή φόρμα, έτσι το τελευταίο παιχνίδι του γύρου έφερε μια συναρπαστική και σκληρή μάχη μέχρι τις τελευταίες στιγμές. Στο τέλος, ήταν η καλύτερη επίδοση στο σουτ, η πιο πειστική δουλειά καθαρισμού κάτω από το ταμπλό (40 ριμπάουντ στους γηπεδούχους, 28 στην εκτός έδρας) και η εξαιρετική απόδοση του Κρις Τζόουνς που αποφάσισε – ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ, που σκόραρε 27 πόντοι, έκανε δύο πολύ σημαντικά καλάθια στο ματς.

18. Crvena zvezda επτά 1 6 499–563 0,143

Μετά την κανονική περίοδο 18 ομάδων (6 Οκτωβρίου 2022 – 14 Απριλίου 2023), η οποία αποτελείται από 34 γύρους αγώνων στρογγυλής στροφής, οι οκτώ πρώτες θέσεις θα προκριθούν στα πλέι οφ, όπου θα διεξαχθούν τέσσερις αγώνες διπλού – οι νικητές θα παίξουν στα τέσσερα τελευταία.

Ο Tornike Sengelija πρόσθεσε 12 πόντους στην παραγωγή της Μπολόνια (Εικόνα: Getty Images)