Ο Φράντι πάλεψε σκληρά, αλλά δεν μπόρεσε να προηγηθεί στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου

Από την ουγγρική ομάδα έλειπαν οι Máté Lékai, Viktor Prainer, Dániel Füzi, Máté Ónodi-Jánoskúti και Kristóf Csörgő. Σύμφωνα με την έκθεση της MTI, παρόλα αυτά, η FTC ξεκίνησε καλά, η άμυνά της έδειξε την προετοιμασία της, η ανασυγκρότησή της ήταν επίσης επαρκής και ο Kristóf Győri διέπρεψε στο γκολ. Καμία ομάδα δεν ανάγκασε το γρήγορο παιχνίδι και, παρόλο που η Ferencváros έχασε με 5-3 και 8-5, η Olimpiakosz κατάφερε να αντεπιτεθεί.

Οδήγησε για πολύ καιρό και τελικά ισοφάρισε κόντρα στην FTC στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών.
Φωτογραφία: MTI/Tamas Purge

Στην ανάπαυλα η διαφορά ήταν δύο γκολ, στη συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας ήταν ισόπαλος και τα λάθη ήταν περίπου ίδια. Οι Έλληνες προηγήθηκαν με 3-2 στο έκτο λεπτό και στη συνέχεια μπόρεσαν να ανακτήσουν το πλεονέκτημα στο 53ο λεπτό μετά από ένα σερί 4-0. Η FTC ανέτρεψε γρήγορα τα πράγματα και τελικά είχε την ευκαιρία να εξασφαλίσει τη νίκη με δύο γκολ, αλλά τα λάθη επέστρεψαν, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός για να ισοφαρίσει.

Ο Ίμρε Μπενς, ο δεξιός εξτρέμ της εθνικής Ουγγαρίας που προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες, σημείωσε επτά γκολ και τέσσερις παίκτες τερμάτισαν με τέσσερα χτυπήματα στο FTC. Ο Kristóf Győri σταμάτησε δέκα βολές, ο Ádám Borbély δύο. Από την άλλη, ο Szavvasz Szavvasz σκόραρε οκτώ φορές, ο Miha Kavcic επτά και ο Παναγιώτης Παπαντωνόπουλος έκανε 11 αποκρούσεις.