Ο Σαλάι σκόραρε, η Φρίμπουργκ κέρδισε τον Ολυμπιακό

Στον 1ο γύρο της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, η Φράιμπουργκ νίκησε εκτός έδρας τον Ολυμπιακό με 3-2 – αποτελεσματικός στη γερμανική ομάδα ο Ρόλαντ Σαλάι. Ο Άγιαξ αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 εντός έδρας με τη Μαρσέιγ, ενώ η Μπράιτον & Χόουβ Άλμπιον έχασε από την ΑΕΚ εντός έδρας. Η Αταλάντα εξασφάλισε τη νίκη με δύο γκολ κόντρα στην πολωνική Ράκοβ.

(Φωτογραφία: Getty Images)

Η διοργάνωση για το Γιουρόπα Λιγκ 2023-2024 ξεκινά δυναμικά Roland Sallaï για εκείνον, αφού του πήρε εννέα λεπτά έφτασε στη φάση των ομίλων – Ο επιθετικός της Εθνικής Ουγγαρίας έμεινε ένας εναντίον ενός με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και ήρεμα σούταρε στη δεξιά πλευρά της εστίας, έστω και από θέση ελαφρώς όφσετ. Στην ελληνική ομάδα, ο El-Kaabi σκόραρε δύο φορές, αλλά οι Γερμανοί θα μπορούσαν ακόμα να είναι ευχαριστημένοι – στην επέκταση του πρώτου ημιχρόνου, ο Grifo σκόραρε ένα πέναλτι και ο Maximilian Philipp αποφάσισε στο δεύτερο ημίχρονο, η Φράιμπουργκ 3–2κέρδισε

Οι οπαδοί έγιναν μάρτυρες πραγματικών πυροβολισμών στο Άμστερνταμ κατά τη διάρκεια της σύγκρουσης μεταξύ Άγιαξ και Μαρσέιγ: οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο γκολ μετά από είκοσι λεπτά, αλλά Τζόναθαν Κλάους Και Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ με το γκολ της η Γαλλία ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Άγιαξ ανέκτησε το προβάδισμα, αλλά απλά δεν κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη. Ο Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο 78ο λεπτό. 3–3τελικό αποτέλεσμα.

Δεν έδωσαν πολλές ευκαιρίες στην ΑΕΚ που έπαιζε στην Μπράιτον. Οι Έλληνες δεν άξιζαν την «καυτή» ομάδα της PL, προηγήθηκαν μάλιστα με 2-1 στο ημίχρονο. Στα μέσα του δεύτερου γύρου Ζοάο Πέδρο μετέτρεψε και το δεύτερο πέναλτι, αλλά η ΑΕΚ δεν κατέρρευσε. Στα μαλλιά Εζεκιέλ Πόνσε Ήταν ο ήρωας, με το γκολ του στο 84′ οι Αθηναίοι πήραν και τους τρεις βαθμούς από την Αγγλία.

Η Αταλάντα απόλαυσε μια ομαλή νίκη με δύο γκολ στην έδρα της Ράκοβ, η Ρέιντζερς κέρδισε τη Ρεάλ Μπέτις με 1-0. Η Σπάρτη Πράχα κέρδισε με 3-2 τον Άρη και η Σπόρτινγκ με 2-1 τη Στουρμ στο Γκρατς.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΛΙΓΚ, ΓΥΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
ΓΥΡΟΣ 1
Η ΟΜΑΔΑ

Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ (Αγγλικά) – Τοπολάι SC (Σερβικά) 3–1 (Πέτροβιτς 66. – αυτογκόλ, Κούντους 70., Σούτσεκ 82. ή Στάνικς 48.)
Ολυμπιακός (Ελλάδα) – Φράιμπουργκ (Γερμανία) 2–3 (El-Kaabi 40., 75., ή Sallai 9., Grifo 45+7. – από 11, Philipp 86.)
ΟΜΑΔΑ Β
Άγιαξ (Ολλανδία)-Ολιμπίκ Μαρσέιγ (Γαλλία) 3-3 (Forbs 9ος, Berghuis 20ος, Taylor 52ος ή Clauss 23ος, Aubameyang 38ος, 78ος)
Μπράιτον & Χόουβ Άλμπιον (Αγγλία) – ΑΕΚ Αθηνών (Ελλάδα) 2-3 (Ζοάο Πέδρο 30ος, 67ος – και οι δύο από την 11η, ή Σιντίμπε 11ος, Γκακσίνοβιτς 40ος, Πόνσε 84ος)
ΟΜΑΔΑ Γ

Σπάρτη Πράχα (Τσεχία) – Άρις Λεμεσού (Κύπρος) 3–2 (Krejcí 20η, 25η, Vitik 67η ή Kokorin 11η – από 11η, Babicka 90η)
Ρέιντζερς (Σκοτσέζικη)-Ρεάλ Μπέτις (Ισπανία) 1-0 (Σιμ. 68.)
ΟΜΑΔΑ Δ
Atalanta (Ιταλική) – Raków Czestochowa (Πολωνία) 2–0 (De Ketelaere 49 ετών, Éderson 66 ετών)
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)-Sporting CP (Πορτογαλία) 1-2 (Böving 58, ή Gyökeres 76, Sebastián Coetes 84)

ΝΩΡΙΤΕΡΑ
E-GROUP
Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ (Βέλγιο) – Τουλούζη (Γαλλία) 1-1 (Amoura 69., ή Dallinga 45+3. – από 11)
ΛΑΣΚ (Αυστρία)-Λίβερπουλ (Αγγλία) 1-3 (Flecker 14ος, ή D. Núnez 56ος – από 11ος, L. Díaz 63ος, Szalah 88ος)
ΟΜΑΔΑ ΣΤ

Ρεν (Γαλλία) – Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 3-0 (Blas 1., Truffert 31., Yildirim 56.)
Παναθηναϊκός (Ελλάδα) – Βιγιαρεάλ (Ισπανία) 2-0
(Ιωαννίδης 38, Σποράρ 78)
ΟΜΑΔΑ Γ
Σερβέτ (Ελβετία)-Σλάβια Πράχα (Τσεχία) 0-2 (Masopust 32, Ogbu 59)
Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)-Ρόμα (Ιταλία) 1-2 (Tovar 57, ή Paredes 45+4, R. Lukaku 65)
ΟΜΑΔΑ Η
Μπάγερ Λεβερκούζεν (Γερμανία) – Χάκεν (Σουηδία) 4–0 (Wirtz 10., Adli 16., Boniface 66., Hofmann 70.)
Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) – Μόλντε (Νορβηγία) 1-0 (Leandro Andrade 56.)