ο πρώην παίκτης της FTC σημείωσε το νικητήριο γκολ ενάντια στο Καζακστάν CSA

Στον 4ο και τελευταίο γύρο των προκριματικών του European Conference League, στον πρώτο αγώνα της αναμέτρησης, η Αστάνα νίκησε εντός έδρας την Παρτιζάνι με 1-0. Ο πρώην παίκτης της Ferencváros, Stjepan Loncar, ήταν αποτελεσματικός στην ομάδα του Καζακστάν. Η Ραπίντ Βιέννης, αποχαιρετώντας την Ντέμπρετσεν, κέρδισε με 1-0 τη Φιορεντίνα. Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης δεν κατάφερε να κερδίσει στην παράταση ως φιλοξενούμενη της Σοφία Λέφσκι.

Ο Λόνκαρ ήταν ο ήρωας στην Αστάνα (Φωτογραφία: Facebook/FC Astana)

Ο Στιέπαν Λόντσαρ, ο οποίος παίζει επίσης ποδόσφαιρο στη Φερεντσβάρος, σκόραρε για την Παρτιζάνι Τιράνων στο 41ο λεπτό. Η Αστάνα θα μπορούσε να πετύχει δύο γκολ στην παράταση του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το δεύτερο εντός έδρας γκολ δεν δόθηκε λόγω οφσάιντ. Το γκολ του Loncar τελικά αποδείχθηκε καθοριστικό, η ομάδα του Καζακστάν μπορεί να ελπίζει στον επαναληπτικό αγώνα της επόμενης εβδομάδας με ένα γκολ προβάδισμα.

Η συγκίνηση επικράτησε κατά τη σύγκρουση της Τομπολ με την Πλζεν: οι Τσέχοι προηγήθηκαν στο 73ο λεπτό και μετά πρόσθεσαν το δεύτερο στο 90ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι μπορούν να είναι πολύ χαρούμενοι που κατάφεραν να κάνουν claw back στο 98ο λεπτό, οπότε η κατάσταση δεν είναι εντελώς απελπιστική για το δεύτερο παιχνίδι.

Η Νόρντζαλεντ δεν έδειξε κανένα έλεος καθώς απέκλεισε τη σερβική Παρτιζάν με 5-0. Εύκολα κέρδισαν επίσης η Φενέρμπαχτσε και η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η πρώτη κέρδισε 5-1 την Τβέντε, η δεύτερη νίκησε με 4-1 την Celje.

Το δράμα της αναμέτρησης της Ντιναμό Κιέβου με την Μπεσίκτας σημειώθηκε στην παράταση – στο 95ο λεπτό με το σκορ 2-2 η τουρκική ομάδα κέρδισε εκτός έδρας.

Οι κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος δεν μπορούσαν να είναι ευχαριστημένες – αν και η Άιντραχτ Φρανκφούρτης προηγήθηκε μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα με ένα γκολ του Κόλο Μουάνι στη Λέφσκι Σόφιας, η βουλγαρική ομάδα ισοφάρισε στιγμές πριν από το τελικό σφύριγμα. Η Φιορεντίνα δεν κατάφερε καν να κερδίσει την ισοπαλία, καθώς η Ραπίντ Βιέννης που κέρδισε την Ντέμπρετσεν χρειαζόταν ένα γκολ για να κερδίσει.

EUROPEAN CONFERENCE LEAGUE, ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΑ
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ1. ΑΓΩΝΕΣ
FK Astana (Καζάκ) – Παρτιζάνι Τιράνων (Αλβανία) 1–0
(Loncar 41.)
FK Tobol (Καζακστάν) – Viktoria Plzen (Τσεχία) 1–2 (Deblé 90+8. – από 11, ή Cadu 73., Kalvach 90.)
Στρούγκα (Βόρεια Μακεδονία)-Μπράινταμπλικ (Ισλανδία) 0-1 (Gunnlaugsson 35.)
Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) – Φερεντσβάρος TC 0–4 (Adama Traoré 17., 83., Barnabás Varga 66. – από 11, Pesics 75.) – λεπτομέρειες εδώ!
Νόρντζελαντ (Δανίας)-Παρτιζάν (Σερβική) 5-0 (Φρέσε 11ος, Ίνγκβαρτσεν 43ος, 68ος – αμφότεροι από 11η, Βίλαντσεν 73, Ίλις 88 – αυτογκόλ)
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) – Μπεσίκτας (Τουρκία) 2–3 (Σαπαρένκο 60ος, Βολοσίν 66ος, ή Αμπουμπακάρ 40ος – από 11η, Κόλεϊ 64ος, Ζαϊνουτγκίνοφ 90+5ος)
Farul Constanta (Ρουμάνα)-HJK (Φινλανδία) 2-1 (Ριβαλντίνιο 59., Ποπέσκου 83. ή Σιρμπού 50. – αυτογκόλ)
Φενέρμπαχτσε (Τουρκική)-Τβέντε (Ολλανδία) 5-1
(Oosterwolde 33., Szymanski 60., Kahveci 63., 74., Tadics 90+3. – από 11, ή Ugalde 20.)
Σοφία Λέφσκι (Βουλγαρία)-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία) 1-1 (Fadiga 90+5, ή Kolo Muani 6.)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Τσέλιε (Σλοβενία) 4-1 (Ζαχάβι 22ος, 52ος, 72ος – πρώτος από τους 11, Τουργκεμάν 90+2ος, ή Μπάιντε 29ος)
Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)-Φιορεντίνα (Ιταλία) 1-0 (Grüll 35. – από 11)
Sepsi OSK (Ρουμανία) – Bodö/Glimt (Νορβηγία) 2–2 (Αλίμη 48. – από 11, Ματέι 81. – από 11, ή Μουμπάνια 19., Π. Μπεργκ 69.) – λεπτομέρειες εδώ!
Γκενκ (Βελγικό) – Άντανα Ντεμίρσπορ (Τουρκική) 2–1
(Arokodare 77, Munoz 90+3 ή Akbaba 47)
Γάνδη (Βελγικό) – ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) 2–0 (M. Fofana 77., Hong Hyun Szeok 90+2.)
Λιλ (Γαλλία)-HNK Rijeka (Κροατία) 2-1
(Zhegrova 43 ετών, Yoro 89 ετών ή Pasalic 24 ετών)
Midtjylland (Δανία) – Legia Warszawa (Πολωνία) 3-3 (Juninho 16ος, Franculino 34ος, 71ος ή Gual 26ος, Slisz 64ος, Kramer 86ος)
Οσασούνα (Ισπανία)-ΦΚ Μπριζ (Βέλγιο) 1-2 (Avila 78, ή Skov Olsen 50, De Cuyper 80)
Ballkani (Κόσοβο) – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 4-1 (Jashanica 31., Tolaj 58., 67., Thaqi 89. ή Laptyev 10.)
ΑΖ (Ολλανδία) – Μπραν (Νορβηγία) 1-1 (Χατζιδιακός 71 ετών και Κάστρο 59 ετών)
Χαρτς (Σκωτία) – ΠΑΟΚ (Ελλάδα) 1-2 (Shankland από 9 έως 11, ή Schwab από 12 έως 11, Zsivkovic 75.)