Ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον τίτλο στην Ελλάδα, απευθείας στο γήπεδο του ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης. Ο 47ος θρίαμβος στην ιστορία του συλλόγου

• Φράγμα CM: ΟυαλίαΟυκρανίαΚυριακή, 7:00 μ.μ., Digi Sport 1

• Nations League: ΠορτογαλίαΕλβετόςΚυριακή, 21:45, Digi Sport 1

Οι γηπεδούχοι, στους οποίους ο Ρουμάνος διεθνής Alexandru Mitriță ήταν ο βασικός, άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό, μέσω του Thomas Murg, στη μοναδική μεγάλη ευκαιρία της ομάδας του για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο προπονητής του Ολυμπιακού, Πέδρο Μαρτίνς, έκανε τρεις αλλαγές στη φωτιά, και αυτό φάνηκε στο παιχνίδι της ομάδας του, που χρειάστηκε να σκοράρει δύο φορές: ο Ρόνι Λόπες στο 51′ και ο Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ στο 51′.62 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον τίτλο στην Ελλάδα στο γήπεδο της Τούμπας

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός Πειραιώς στέφεται πρωταθλητής Ελλάδας για 47η φορά. Η διαφορά αυτή τη στιγμή μεταξύ του Ολυμπιακού και του επόμενου του πίνακα, ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης, είναι 16 βαθμοί, με τέσσερα στάδια να αγωνιστούν μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος.

Για την ομάδα των Răzvan Lucescu και Alexandru Mitriță το μόνο που μένει είναι να παλέψει για να κρατήσει τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Ο ΠΑΟΚ απέχει έξι βαθμούς από την τρίτη θέση, που καταλαμβάνεται από τον Παναθηναϊκό.

Στην επόμενη φάση, ο ΠΑΟΚ θα παίξει εκτός έδρας στο γήπεδο των Γιάννινα την Κυριακή 8 Μαΐου στις 18:00.

Λέξεις κλειδιά: Ραζβάν Λουτσέσκου , Ελλάδα , Πάοκ Θεσσαλονίκης , Ολυμπιακοί αγώνες , Αλέξανδρος Μητρίτα