Ο Ναδάλ έφτασε στα νοκ άουτ του τουρνουά Γκραν Σλαμ του Γουίμπλεντον με μια εύκολη νίκη

Ο 22 φορές πρωταθλητής του Γκραν Σλαμ, Ραφαέλ Ναδάλ από την Ισπανία έφτασε εύκολα στα νοκ άουτ του ανδρικού πρωταθλήματος τένις του Wimbledon, αφού απέκλεισε τον Ιταλό Λορέντζο Σονέγκο για αντίο σε τρία παιχνίδια στον τρίτο γύρο.

Ο 36χρονος παγκόσμιος αστέρας, ο οποίος έχει φθάσει στη δεύτερη θέση – ο οποίος ήταν πρωταθλητής του αγγλικού τουρνουά χλοοτάπητα το 2008 και το 2010 – κέρδισε το πρώτο σετ με 6: 1 σε 28 λεπτά, στη συνέχεια με άλλα δύο μπρέικ σε 38 λεπτά σε 6. : 2 ανά δευτερόλεπτο. Στο τρίτο σετ, με τον Ναδάλ να προηγείται με 4:2, η οροφή του κεντρικού γηπέδου έσπασε από το σκοτάδι και τα φώτα άναψαν. Μετά το αναγκαστικό break των 13 λεπτών, ένας πολύ παραπονεμένος Sonego πήρε το σερβίς του αντιπάλου του με την πρώτη ευκαιρία και ισοφάρισε. Ο Ναδάλ -με την άδεια του διαιτητή- του έκανε σήμα να φερθεί πιο αθλητικά. Στη συνέχεια, ο θρυλικός Ισπανός παίκτης έδειξε ποιος είναι ο κύριος στο γήπεδο, έκανε πίσω και στη συνέχεια έφερε το δικό του σερβίς και το ματς μαζί του.

Ο Ναδάλ, ο οποίος θριάμβευσε στο Αυστραλιανό και το Γαλλικό πρωτάθλημα φέτος, θα συναντήσει στον επόμενο γύρο τον Ολλανδό Botic Van de Zandschulp (21).

Ο Αυστραλός Νικ Κύργιος κέρδισε τον τέταρτο Έλληνα Στέφανο Τσιτσιπά σε τέσσερις αγώνες. Ο Τσιτσιπάζ κέρδισε το πρώτο σετ του τεταμένου αγώνα σε σύντομο χρονικό διάστημα, αλλά ο Κύργιος που σέρβιρε άψογα, ανέτρεψε τα δεδομένα. Το τέταρτο παιχνίδι επίσης συντομεύτηκε, στο οποίο ο Αυστραλός ήταν καλύτερος και τελικά προχώρησε σε 3 ώρες και 11 λεπτά.