Ο Μίτροβιτς διπλασιάστηκε καθώς η Σερβία κέρδισε το Μαυροβούνιο εντός έδρας –

Η Σερβία κέρδισε την Τρίτη εντός έδρας το Μαυροβούνιο με 3-1 για την 8η αγωνιστική του Ομίλου G των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ο Μίτροβιτς χρειαζόταν ένα στήριγμα για να πετύχουν οι Σέρβοι (Φωτογραφία: Getty Images)

Οι Σέρβοι ανέλαβαν γρήγορα την πρωτοβουλία στο Βελιγράδι. Ξεκίνησαν επίθεση από την αρχή του αγώνα και το Μαυροβούνιο δεν άντεξε δέκα λεπτά χωρίς να δεχτεί γκολ. Αλεξάντερ Μίτροβιτς Το Σάββατο στην Puskás Arena -ευτυχώς- βρήκε δίχτυα μόνο μετά από απόκρουση, αλλά αυτή τη φορά δεν έκανε λάθος και έδωσε προβάδισμα στους Σέρβους στο 9ο λεπτό. Παρακολουθώντας τον αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο, φαινόταν ότι η ομάδα του αρχηγού της εθνικής ομάδας Ντράγκαν Στοίκοβιτς θα φρόντιζε εύκολα το Μαυροβούνιο, αλλά δεν έγινε έτσι.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν πριν την ανάπαυλα. Sztevan Jovetics συγκλόνισε τους ιθαγενείς. Ο Ντράγκαν Στοίκοβιτς έκανε δύο αλλαγές στην ανάπαυλα προσπαθώντας να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική και τα κατάφερε.

Αλεξάντερ Μίτροβιτς άστραψε για δεύτερη φορά, μετά οι γηπεδούχοι πέτυχαν το τρίτο γκολ. Χάρη σε αυτό, η Σερβία διατήρησε τους τρεις βαθμούς εντός έδρας, έστω και δύσκολα, μετά την ήττα στη Βουδαπέστη (1-2) κερδίζοντας εντός έδρας το Μαυροβούνιο.