Ολυμπιακός (Ελλάδα)-Φιορεντίνα (Ιταλία) 1-0 (0-0, 0-0, 0-0) – μετά την παράταση
Αθήνα, Αρένα ΑΕΚ, 26.842 θεατής. Σκηνοθετημένο από: Αρτούρ Σοάρες Ντίας (Πορτογαλικά)
Ολυμπιακός: Colakisz – Rodinei, Recosz, Carmo, F. Ortega (Quini, 91.) – Hezze, V. Iborra – Fortunisz (Jovetics, 73.), Chiquinho (A. Horta, 78.), Podence (Maszurasz, 106.) – Ελ-Καμπί (Ελ-Αράμπι, 120+2.). Ο επικεφαλής προπονητής: José Luis Mendilibar
Φιορεντίν: P. Terracciano – Dodo, Milenkovic, Martínez Quarta, Biraghi (Ρανιέρι, 106) – Arthur Melo (Duncan, 74), Mandragora – Nicolás González (Beltrán, 106), Bonaventura (Barák, 82), Kouamé,82. – Μπελότι (Νζόλα, 59.). Ο επικεφαλής προπονητής: Vincenzo Ιταλός
Σκόρερ: Ελ-Κάμπι (116.)

Και οι δύο ομάδες ετοιμάζονταν να γράψουν ιστορία στην Αθήνα: η Φιορεντίνα θα είχε κατακτήσει το Ευρωπαϊκό Κύπελλο μετά το 1961, ενώ ο Ολυμπιακός θα ήταν η πρώτη ελληνική ομάδα που θα κατακτούσε ένα ηπειρωτικό τρόπαιο. Δεν υπήρχε κανένα παράπονο για την ατμόσφαιρα, το γήπεδο χωρητικότητας 32.000 ήταν σχεδόν γεμάτο και τα τρία τέταρτα του κόσμου ήταν οπαδοί των Πειραιωτών, αλλά ένας καλός αριθμός οπαδών ήταν και από τη Φλωρεντία.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ελληνική ευκαιρία, στο 4ο λεπτό το σουτ του Podence από κάτω αριστερά έπιασε ο Terracciano – στο τέλος της επόμενης αντεπίθεσης ο Κουάμε κλώτσησε την μπάλα, μετά ο Μπελότι έσπασε την μπάλα. Λίγο μετά τα δίχτυα των Πειραιωτών τινάχτηκε, αλλά ο Μιλένκοβιτς που πέτυχε το γκολ περίμενε τη στιγμή της πάσας.

Μετά από ένα θερμό ξεκίνημα, ο ρυθμός του αγώνα ηρέμησε, στη συνέχεια ο Κουάρτα έδωσε δουλειά στον Κολάκη, ενώ στην άλλη πλευρά ο Τερατσιάνο έπιασε την κεφαλιά του Ποντένς. Στον υπόλοιπο χρόνο του ημιχρόνου, οι ομάδες παραλίγο να ακυρώσουν η μία την άλλη, οπότε δεν υπήρξαν σοβαρότερες ευκαιρίες.

Ακόμη και μετά το γύρισμα, οι καλλονές του επιθετικού ποδοσφαίρου δεν παρουσιάστηκαν, αλλά στο 69′ το ιταλικό στρατόπεδο βρυχήθηκε: Το σουτ του Κουαμέ από τα 13 μέτρα απέκρουσε ο Κολάκις από την πάνω δεξιά γωνία. Έντεκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των Ελλήνων αφού η κεφαλιά του Ιμπορά πέρασε άουτ από το δεξί δοκάρι. Ένα είναι σίγουρο: τα πέναλτι του Χόρτα, που στέλνονταν ως αλλαγή, ήταν συχνά επικίνδυνα, αλλά οι Πειραιώτες δεν χρησιμοποίησαν καλά την κατάσταση στον τελικό της Τετάρτης το απόγευμα – αυτό είναι αλήθεια, το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για τους «βιόλα». Υπό αυτό το πρίσμα, κανείς δεν ξαφνιάστηκε που η παράταση ακολούθησε τα 90 λεπτά χωρίς σκορ.

Η πρώτη ευκαιρία στις δύο παρατάσεις των 15 λεπτών ήρθε πριν μπει ο πρώην επιθετικός της Φλωρεντίας, Γιόβετις, αλλά το ίσιο σουτ του από τα 17 γιάρδες μπλόκαρε έξοχα από τον Terracciano. Στο 100ο λεπτό, ο Αντρέ Χόρτα πέτυχε για άλλη μια φορά ένα αριστοτεχνικό γκολ, αλλά ο Ελ-Κάμπι έγνεψε το γκολ – ο πρώτος σκόρερ της σειράς δεν ήταν επίσης πολύ καλός στο ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ξεκίνησε με μια ιταλική ευκαιρία, αλλά ούτε ο Ikoné δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το πνεύμα του Colakisz. Στο 116′ ήρθε η κάθαρση: σε πάσα του Χεζέ από αριστερά Ayoub el-Kabi (ποιος άλλος;!) Ξεφεύγοντας από τον γκαρντ του Ρανιέρι, κατευθύνθηκε προς τη μικρή στροφή των τεσσάρων μέτρων! Το γκολ τηρήθηκε για άλλα τέσσερα λεπτά στην αίθουσα VAR, αλλά στο τέλος η απόφαση που πάρθηκε στο γήπεδο έμεινε – το στρατόπεδο των Πειραιωτών πανηγύρισε ασυναίσθητα.

Ο διαιτητής πρόσθεσε πέντε επιπλέον λεπτά στην παράταση και η Φιορεντίνα απέτυχε να κάνει ένα θαύμα: ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο στην έδρα της μεγάλης αντίπαλης ΑΕΚ Αθηνών, ενώ Jose Luis Mendilibar μετά την κατάκτηση του Europa League με τη Σεβίλλη πέρυσι, έφτασε και στην κορυφή της Conference League. 1-0

Και αν είναι ελληνική γιορτή: πριν από είκοσι χρόνια η ελληνική εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έγινε πρωταθλήτρια Ευρώπης και είκοσι χρόνια αργότερα δύο ελληνικές ομάδες σε επίπεδο συλλόγων κέρδισαν επίσης το ηπειρωτικό κύπελλο, καθώς ο Παναθηναϊκός, ο παλιός αντίπαλος του Πειραιά, κέρδισε πρόσφατα. την Ευρωλίγκα μπάσκετ.