Ούτε στη Γλασκώβη κέρδισε, η Ντόρτμουντ έμεινε νοκ άουτ. πήγε στη Σεβίλλη

Οι μάχες για το Europa League συνεχίστηκαν την Πέμπτη: Σεβίλλη, Αταλάντα, FC Porto, RB Leipzig, FC Barcelona, ​​Real Betis και Rangers FC προκρίθηκαν στον τελικό μετά τον κανονικό χρόνο, με τις μάχες της Braga και της Sheriff Tiraspol να έχουν παραταθεί.

Η Ρέιντζερς πήρε επίσης το προβάδισμα σε αυτό το παιχνίδι (Φωτογραφία: Getty Images)

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΛΙΓΚ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΓΔΟΤΕΛΙΚΟ
ΚΟΜΜΕΝΟ

Σπόρτινγκ Μπράγκα (Πορτογαλικά)
– Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) 2–0 – με πέναλτι 3–2 (Medeiros 17., Horta 43.) – (0–2)
Προκαταβολή: ένα Σπόρτινγκ Μπράγκα – Μετά το 2–2 με πέναλτι
Νάπολη (Ιταλικά) –Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 2–4 (Insigne 23-11, Politano 87, Jordi Alba 9, F. de Jong 13, Pique 45, Aubameyang 59) – (1–1) – ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΔΩ!
Προκαταβολή: ο FCBarcelona – Σύνολο 5-3
Ρεάλ Μπέτις (Ισπανία) – Ζενίθ (Ρωσική) 0–0 (3–2)
Προκαταβολή: ένα Ρεάλ Μπέτις – Άθροισμα 3 προς 2
Rangers FC (Σκωτία) – Borussia Dortmund (Γερμανία) 2–2 (Tavernier 22 – 11, 57 και Bellingham 31, Malen 42) – (4–2)
Προκαταβολή: ένα Rangers F.C. – Σύνολο 6-4
Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων αναφέρονται σε παρένθεση.

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

ΡΕΝΤΖΕΡΣ–ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ
Συνολικά: 6–4

Η Ντόρτμουντ γνώρισε μια ιδιαίτερα εκπληκτική ήττα με 4-2 εντός έδρας στο πρώτο παιχνίδι της μονομαχίας, οπότε θα χρειαζόταν θάρρος στη Γλασκώβη. Ωστόσο, οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν με πέναλτι που πούλησε ο Τζέιμς Ταβερνιέ και γρήγορα ισοφαρίστηκαν από τον Τζουντ Μπέλινγκχαμ.

Ακόμη και πριν από την ανάπαυλα, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με ένα χτύπημα του Donyell Malen, οπότε μπόρεσαν να ανακτήσουν την αυτοπεποίθησή τους, αλλά όχι για πολύ: ο Tavernier επέστρεψε στο 57ο λεπτό, γκρεμίζοντας σχεδόν εντελώς τα όνειρα της Dortmund. Δεν σημειώθηκαν γκολ στη συνέχεια, τόσο μεγάλη έκπληξη που η ομάδα του Μάρκο Ρόουζ αποχώρησε επίσης από το Europa League μετά το Champions League.

ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ–ΖΕΝΙΤ 0–0
Συνολικά:
3–2

Την πρώτη συνάντηση κέρδισε η ομάδα της Σεβίλλης, που βρέθηκε στο βάθρο της La Liga, με 3-2, ώστε να ανυπομονεί για τη ρεβάνς εντός έδρας. Αυτό το παιχνίδι δεν ήταν πια χαρά για τους οπαδούς του επιθετικού ποδοσφαίρου, με συνολικά τέσσερις βολές (μηδέν γκολ) από τις ομάδες μέχρι την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν επίσης γεμάτο ενθουσιασμό, αλλά το τελευταίο παιχνίδι… Η Ζενίτ σκόραρε στο 91′ που φάνηκε να έσωσε τη μονομαχία, αλλά ο διαιτητής διέκοψε και μετά από πολύωρη ανάλυση ο διαιτητής δέχτηκε το χτύπημα – έτσι οι Ισπανοί συνέχισαν. .

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατική)– Σεβίλλη (Ισπανία) 1–0 (Orsic από 65 έως 11 ετών) – (1–3)
Έκδοση: Delaney (90+1., Σεβίλλη)
Προκαταβολή: ένα Σεβίλλη – Άθροισμα 3 προς 2
Ολυμπιακός Πειραιώς (Ελληνικά) –Αταλάντα (Ιταλική) 0-3 (Maehle 40., Malinovszkij 67., 69.) – (1–2)
Προκαταβολή: ο Αταλάντα – με δύο νίκες, σύνολο 5-1
Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία) –CoR Λειψία (Γερμανία) 1-3 (Zubimendi 67 και W. Orbán 39, André Silva 59, Forsberg 89 – 11) – (2–2) ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΔΩ l
Προκαταβολή: ο RB Λειψία – Σύνολο 5-3
Λάτσιο (Ιταλικά) – Πόρτο (Πορτογαλική) 2–2 (Immobile 19, Cataldi 90+4 και Taremi 31-11, Uribe 68) – (1–2)
Προκαταβολή: ο FCPorto – Άθροισμα 4 έως 3

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

ΛΑΤΙΟΥΜ – ΠΟΡΤΟ 2–2
Σύνολο: 3-4

Η FC Porto κέρδισε 2-1 στο πρώτο παιχνίδι, οπότε οι Ρωμαίοι έπρεπε να κερδίσουν τουλάχιστον ένα επιπλέον σε αυτό το ματς. Ο Ciro Immobile προηγήθηκε στο 19 λεπτό του παιχνιδιού, φτάνοντας το 0 – 1 μετά από μια κομψή κίνηση στη μέση. Ωστόσο, δεν περίμενε κανείς πολύ για την ισοφάριση, καθώς στο τέλος του πρώτου ημίωρου η Πόρτο δέχθηκε πέναλτι και ο Ταρέμι ​​το πούλησε.

Η Λάτσιο θα μπορούσε να παλέψει ξανά για το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτή τη φορά δεν μπόρεσε καν να κυριαρχήσει. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν με ένα εκθαμβωτικό χτύπημα του Mateus Uribe στα αριστερά, αλλά η ευκαιρία χάθηκε καθώς το σουτ του πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι μετά από 68 λεπτά. Στα τελευταία λεπτά, ο Danilo Cataldi έγινε ακόμα καλύτερος, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Το Πόρτο πρόφερε τους Ρωμαίους (Εικόνα: Getty Images)

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ – ΣΕΒΙΛΛΗ 1–0
Σύνολο: 2-3

Η φιλοξενούμενη ομάδα θα μπορούσε να ήταν σχετικά ήρεμη πριν από το παιχνίδι καθώς κέρδισε 3-1 στη Σεβίλλη. Και σε αυτό το παιχνίδι οι Ισπανοί έπαιξαν καλύτερα, έλεγχαν, υπαγόρευσαν τον ρυθμό, αλλά στο 65′ τιμωρήθηκαν εναντίον τους. Ο Μίσλαβ Όρσιτς είχε την ευκαιρία να αλλάξει τα πράγματα.

Τα μαλλιά ήταν τόσο συναρπαστικά, γιατί ένα γκολ θα ήταν αρκετό για να παλέψει η Ντιναμό στην παράταση, αλλά δεν του βγήκε. Ο Thomas Delaney δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του μετά από 90 λεπτά, οπότε έπρεπε να βγει στην κορυφή, αλλά αυτό δεν επηρέασε άλλο το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ 0–3
Σύνολο: 1-5

Ήταν σε μειονεκτική θέση στο Μπέργκαμο, αλλά η Αταλάντα μπόρεσε να γυρίσει, επιτρέποντάς της να ταξιδέψει στην Ελλάδα με πλεονέκτημα ενός γκολ. Το παιχνίδι ήταν σχεδόν άγριο κάποιες στιγμές και το σουτ του Joakim Maehle πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ουκρανός Ρουσλάν Μαλινόφσκι πέτυχε δύο γκολ στο τελευταίο δίλεπτο (67ο, 69ο), καθορίζοντας έτσι απόλυτα το παιχνίδι και την τύχη της ανόδου.