Ουγγροελληνικά: νίκη στον αποχαιρετιστήριο αγώνα του ρεκόρ Balázs Dzudzsák – Νέα από Ντέμπρετσεν, Νέα από Ντέμπρετσεν | Ειδήσεις από το Debrecen και την κομητεία Hajdú-Bihar

Ουγγροελληνικό: νίκη στον αποχαιρετιστήριο αγώνα του ρεκόρ Balázs Dzudzsák

Βουδαπέστη – Η ουγγρική ομάδα κέρδισε χάρη σε ένα γκολ που σημείωσε στην παράταση. Πενήντα πέντε χιλιάδες κόσμος πανηγύρισε τον 109 φορές εθνική ομάδα από το Ντέμπρετσεν.

Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Ουγγαρίας κέρδισε με 2-1 τη φιλοξενούμενη ελληνική ομάδα την Κυριακή σε φιλικό αγώνα, κλείνοντας τη χρονιά με νίκη.

Φωτογραφία: MTI/Márton Mónus

Κατά τη διάρκεια του αγώνα, ο Roland Sallai προηγήθηκε στο 15′, οι Έλληνες ισοφάρισαν με το 11′ από τον Anastasziosz Bakaszetasz στο 81′. Στην παράταση, ο Zsolt Kalmár αποφάσισε τον αγώνα με το πρώτο άγγιγμα της μπάλας, ένα φάουλ. Οι Ούγγροι ξεκίνησαν επίσης νέες μεταγραφές με τη μορφή των Pál Dárdai και Péter Szappanos.

Ο Balázs Dzudzsák, που αντικαταστάθηκε στο 55ο λεπτό, φόρεσε τη φανέλα με λοφίο για 109η φορά, και έγινε ο μοναδικός σκόρερ για την εθνική ομάδα μπροστά από τον Gábor Király.

Ουγγαρία – Ελλάδα 2-1 (1-0)
Puskás Arena, 55.000 θεατές, γ. : Daniele Chiffi (Ιταλός)
Ουγγαρία: Dibusz (Szappanos, 92 ετών) – Botka (Lang, 71 ετών), Orbán, Szalai A. – Fiola, Á. Nagy, Styles, Kerkez (Zs. Nagy, 53) – Dzudzsák (Ádám, 53), Szoboszlai (Kalmár, 92.) – Sallai (Dardai, 71.)
Ελλάδα: Πασχαλάκης – Ρότα, Χαντιδιακός, Ρέκος, Γιαννούλης (Κιριακόπουλος, 68.) – Μπακασέτας, Κουρμπέλις (Παπανικολάου, 86.), Μπουχαλάκης (Χατσιοβάνις, 68.) – Μασζούρας (Ντουβίκας, 86.), Τζοάνντις, 6 (Φ. ), Μάνταλος

Σκόρερ: Sallai (15ος), Kalmár (93ος) και Bakaszetasz (81ος, από 11ος)

15ο λεπτό: Ο Σαλάι πείραξε τον Στάιλς στην αριστερή πλευρά του 16ου και ο μέσος της Μίλγουολ απάντησε άψογα στον επιθετικό της Φράιμπουργκ, ο οποίος από τα 10 μέτρα σούταρε στην κάτω αριστερή γωνία (1-0).
80-81. λεπτό: Ο Στάιλς κλώτσησε τον Μπακασέτας στα δεξιά του 16ου, το πέναλτι που καταλογίστηκε εκτέλεσε το θύμα στη δεξιά πλευρά του τέρματος (1-1).
93ο λεπτό: Το φάουλ στα 18 μέτρα του Κάλμαρ πέρασε το τείχος της γραμμής και κατέληξε στην κάτω αριστερή γωνία του ελληνικού τέρματος (2-1).

Ούγγροι οπαδοί «2014 Βουκουρέστι, 2016 Λυών, σας ευχαριστώ για τη χαρά των στόχων για τη ζωή!» υποδέχτηκαν τις ομάδες με πρόσημο και ταυτόχρονα πανηγύρισαν τον Balázs Dzudzsák, που είναι πλέον ο μοναδικός πρώτος σκόρερ της εθνικής ομάδας.

Στην αρχή του αγώνα, τα λεπτά παίχτηκαν κυρίως στο γήπεδο, αλλά ο Dzudzák προσπάθησε να σουτάρει στο πέμπτο λεπτό, αλλά η προσπάθειά του μπλόκαρε από έναν αμυντικό των φιλοξενούμενων. Οι Έλληνες είχαν περισσότερη κατοχή της μπάλας, αλλά η πρώτη ευκαιρία και το πρώτο γκολ ανήκαν στους Ούγγρους μετά από ωραία ενέργεια. Η ουγγρική ηγεσία δεν άλλαξε πολλά στη διάρκεια του αγώνα, υπήρξε ισορροπημένος αγώνας στο γήπεδο. Ωστόσο, από τους τερματοφύλακες χρησιμοποιήθηκε μόνο ο Έλληνας, αλλά σίγουρα προστάτεψε το σουτ του Dzudzák στην κάτω δεξιά γωνία. Στα λεπτά πριν την ανάπαυλα, πάσα και κόρνερ του ποδοσφαιριστή της Ντέμπρετσεν προκάλεσε επίσης σύγχυση, αλλά ο Πασχαλάκης και πάλι έσωσε.

Το πρώτο επικίνδυνο ελληνικό σουτ χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 49ο λεπτό, αλλά ο Μασούρασ έχασε το στόχο. Ο απερχόμενος αρχηγός της Ουγγρικής ομάδας αντικαταστάθηκε από τον αρχηγό της εθνικής ομάδας Μάρκο Ρόσι στο 53ο λεπτό και το όνομα του Τζούντζακ φώναξαν εκτενώς από τους οπαδούς των γηπεδούχων. Το παιχνίδι συνεχίστηκε μεταξύ των δύο 16, οπότε δεν υπήρχαν ευκαιρίες ή επικίνδυνες ενέργειες. Η πρώτη συναρπαστική σκηνή του δευτέρου ημιχρόνου έπρεπε να περιμένει μέχρι το 74ο λεπτό, όταν ο Ádám, που αντικατέστησε τον Dzudzák, έκανε ένα σουτ 17 μέτρων στην κάτω αριστερή γωνία του Πασχαλάκη. Στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου, οι Έλληνες ισοφάρισαν σχεδόν εντελώς απρόσμενα, στο 11ο λεπτό. Μέχρι το τέλος του αγώνα, φαινόταν ότι καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ανοίξει κάτι νέο. Στην παράταση, ο ενθουσιασμός προκλήθηκε αρχικά από έναν θεατή που όρμησε στον αγωνιστικό χώρο.

Ωστόσο, ο slusszpoen δεν έμεινε εκτός, καθώς ο Zsolt Kalmár πέτυχε το γκολ των Ελλήνων από φάουλ με το πρώτο άγγιγμα της μπάλας μετά την αλλαγή του, ώστε η εθνική Ουγγαρίας να κλείσει με νίκη το 2022.