Οι Hangás προηγήθηκαν για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά οι αήττητοι έφτασαν εκεί

Η ομάδα Crvena zvezda του Ádám Hanga οδήγησε τη Λιθουανία για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά το σκορ άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο και η Ζαλγκίρις Κάουνας κέρδισε με 79-74 στον αγώνα μπάσκετ ανδρών της Ευρωλίγκας της Παρασκευής το βράδυ μεταξύ των δύο ομάδων. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε ένα ράλι στην έδρα του Ολυμπιακού, η Βίρτους Μπολόνια απέκλεισε τη Μονακό, ενώ η Βαλένθια κέρδισε τη φιλοξενούμενη Φενέρμπαχτσε σε μια σκληρή μάχη.

Ο Ρόλαντς Σμιτς ήταν ο πραγματικός αρχηγός της Ζαλγκίρις (Φωτογραφία: Getty Images)

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε τη σεζόν στην Ευρωλίγκα με νίκη εκτός έδρας και η Ζβέζντα εντός έδρας, μετά τη μάχη της Παρασκευής στο Κάουνας μόνο μία από αυτές μπόρεσε να μείνει αήττητη. Η τοπική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα, αφού μετά το διπλό του Rolands Smits προηγήθηκε ήδη με δέκα πόντους (17-7), αλλά οι Βελιγραδοί ανέτρεψαν την κατάσταση με 14-2 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το δεύτερο διπλό του Ádám Hanga, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο, και οι Βελιγραδοί διατήρησαν το πλεονέκτημά τους για πολύ καιρό, αυξάνοντας μάλιστα στους εννέα πόντους στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου (54-63). Ωστόσο, η εθνική ομάδα, η οποία τότε έριχνε με πολύ καλύτερο ποσοστό και λάμβανε τη συνηθισμένη φανταστική ενθάρρυνση, πήρε πραγματικά το προβάδισμα: με αρχηγό τον Arnas Butkevicius, γύρισε με σκορ 13-0 και ο ν’ δεν άφησε η μπάλα εκτός ελέγχου τους στην έντονη περίοδο.

Σε 20:22 λεπτά αγώνα, ο Χάνγκα σημείωσε 6 πόντους (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/1 πέναλτι), τρία ριμπάουντ, δύο φάουλ και ένα εκτελεστό φάουλ. Οι Λούκα Μίτροβιτς (16) και Μίλος Τεόντοζιτς (15) πέτυχαν τους περισσότερους πόντους στην ομάδα τους, οι Σμιτς 18, Ουλανόβας 15, Μπουτκεβίτσιους 12 για τους γηπεδούχους.

(19-21, 16-17, 15-18, 29-18)
Μονακό (Γαλλία)-Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία) 59-83 (15-23, 18-25, 15-22, 11-13)
Ολυμπιακός Πειραιώς (Ελλάδα) – Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 68–77 (16-23, 18-17, 20-16, 14-21)
Πάμεσα Βαλένθια (Ισπανία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 77-74 (22-9, 17-24, 19-20, 19-21)