Νίκη της Ουγγαρίας στην πρώτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κορασίδων U15

Με την ήττα των Ελλήνων με 10-6 ξεκίνησε η ουγγρική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών U15 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ηλικιακών Ομάδων στο Σέντες.

Η ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών U15 της Ουγγαρίας ξεκίνησε πολύ καλά την ημέρα έναρξης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Szentes. Ο Peter Biros, Jozsef Sike, Krisztina Zantleitner, Ildikó Soos Ο τερματοφύλακας, με επικεφαλής επαγγελματικό επιτελείο από τις Ηνωμένες Πολιτείες, έκανε τη βουτιά απέναντι στους Έλληνες στον Β’ όμιλο το απόγευμα της Κυριακής. Αν και λίγα ήταν γνωστά εκ των προτέρων για την ισορροπία δυνάμεων, άρχισε να φαίνεται από νωρίς ότι τα κορίτσια της Ουγγαρίας ήταν μεταξύ των καλύτερων ομάδων στο τουρνουά.

Ενα δ

Τα κορίτσια U15 ξεκινούν τη νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα • Πηγή: MVLSZ

Δεν χρειάστηκε να περιμένουμε πολύ για το γκολ. Tiba Pana έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους από το πρώτο λεπτό, και παρόλο που οι Έλληνες απάντησαν γρήγορα, δύο Lendvay Zoeγκολ μεταξύ ενός άλλου Tiba, και τελικά α Dominica SwordsΤα χτυπήματα ήρθαν και στο πρώτο τέταρτο (4–1).

Στην αρχή της δεύτερης πράξης Eszter Varro σημείωσε επίσης το πρώτο του γκολ Eb και οι Έλληνες πέτυχαν επίσης ένα για το οποίο Kata Hajdu αντέδρασε μέσα σε λίγα λεπτά (7-2). Στη συνέχεια, στο τέλος του δεκαλέπτου, η ουγγρική ομάδα δεν τον είχε χτυπήσει πολλές φορές, αλλά ούτε ο αντίπαλος μπορούσε να περάσει. Τόρμα Λούκα στο κεφάλι της.

Οι Έλληνες μαζεύτηκαν για το δεύτερο ημίχρονο και άρχισαν να πιάνουν τον Καραμπέκου. Ανάμεσα στα τέσσερα ελληνικά γκολ Zantleitner Helga Το τεχνητό του λάκτισμα μπόρεσε να σταματήσει την ελληνική ορμή για μια στιγμή, ενώ ο Tiba χειροτέρεψε από τα πέντε μέτρα, αλλά στο τέλος ο Varró αποκατέστησε τη διαφορά των τριών τερμάτων (9-6), η οποία παρέμεινε μετά το ελληνικό τάιμ άουτ Χάρη στον Torma. εξαιρετική άμυνα.

Προηγούμενο, η ουγγρική ομάδα κέρδισε τους Έλληνες Πηγή: MVLSZ

Προηγούμενος, η ουγγρική ομάδα κέρδισε τους Έλληνες • Πηγή: MVLSZ

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ήταν σημαντικό να γνωρίζουμε ποια ομάδα πέτυχε το πρώτο γκολ. Μετά από τρία λεπτά, ο Zantleitner το πήρε για τους Ούγγρους, οπότε η ερυθρόλευκη-πράσινη λωρίδα πλησίαζε όλο και πιο κοντά στην επιτυχία. Το τέλος δεν ήταν καν συναρπαστικό. Sike Jozsef με λίγο περισσότερο από ένα λεπτό για να τελειώσει, το αίτημά του για χρόνο ήταν περισσότερο τακτικής σημασίας. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από μεγάλη μάχη, οι Ούγγροι τελικά κέρδισαν το ματς με 10-6.

Στο προηγούμενο παιχνίδι του Β’ ομίλου, οι Ρώσοι κέρδισαν με 24-9 τους Κροάτες, ενώ στον όμιλο Α οι Ιταλοί κέρδισαν τους Ισραηλινούς με 11-7 και οι Ολλανδοί νίκησαν με 9-6 τους Σέρβους. Η ουγγρική ομάδα θα δώσει το επόμενο παιχνίδι των ομίλων με τους Κροάτες την Τρίτη από τις 6 μ.μ.