Μ.Λ.: Ο επιθετικός, που έσωσε την ομάδα του απέναντι στη Γαλατά, έζησε 12 σουρεαλιστικά λεπτά

ZALGIRIS–GALATASARAY 2–2

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου να ξεκινήσει Mathias Oyewusi ξεκίνησε, πέρασε με δύναμη τη μπάλα από τον δύσκολο Βίκτορ Νέλσον και δεν σταμάτησε μέχρι το γκολ. Ο Λιθουανός πρωταθλητής κράτησε για πολύ καιρό το πλεονέκτημά του, μετά στα μαλλιά Abdülkerim Bardakci ισοφάρισε με κεφαλιά και μετά αντικατέστησε λίγο πριν Χαλίλ Ντερβίσογλου σημείωσε το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων σε ριμπάουντ.

Η τουρκική ομάδα δεν μπόρεσε να κερδίσει: Ντονάτας Καζλάουσκας ισοφάρισε στα λεπτά του encore. Ο επιθετικός ρουτίνας δεν έπαιξε κανένα συνηθισμένο 12λεπτο: έγινε αλλαγή στο 80', δέχθηκε σχεδόν αμέσως κίτρινη κάρτα για παράνομη είσοδο, ισοφάρισε στο 92' με ωραίο σουτ, ενώ άνοιξε τον ασυνείδητο πανηγυρισμό αρπάζοντας την μπάλα του. φανέλα και στο μεταξύ πετώντας την στους θεατές – και γι' αυτό έφτασε η δεύτερη κίτρινη κάρτα και μαζί της και η κόκκινη…

ΒΑΣΙΚΟΣ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ

ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΧΑΛΙΛ ΝΤΕΡΒΙΣΟΓΛΟΥ

Ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΖΛΑΟΥΣΚΑ

HJK-MOLDE 1-0

Η HJK προηγήθηκε επίσης απέναντι στη Μόλντε στο τέλος της αντεπίθεσης που ξεκίνησε από τους δικούς της 16, αλλά η μεγάλη διαφορά ήταν ότι το πλεονέκτημα της πρωταθλήτριας Φινλανδίας κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα. Στόχος ο 20χρονος εξτρέμ της εθνικής ομάδας νέων που καλπάζει Τόπι Κέσκινεν άξιζε.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ–ΑΣΤΑΝΑ 4–0

Ο Κροάτης πρωταθλητής παραλίγο να διευθετήσει τη μονομαχία: το πρώτο γκολ, προερχόμενο από ένα ριμπάουντ σουτ του Μπρούνο Πέτκοβιτς (εκ των υστέρων Ντάριο Σπίκιτς σκόραρε), έπρεπε να περιμένουμε για σχετικά μεγάλο χρονικό διάστημα, μετά στην ανάπαυλα η Ντιναμό προηγείτο ήδη με τρεις και το τέταρτο γκολ ήρθε γρήγορα μετά το γύρισμα. Ήρωας του αγώνα Λούκα Ιβάνουσετς ήταν: σκόραρε με κεφαλιά, μετά με ίσιο σουτ από την κορυφή της γωνίας – μόνο δεκαέξι λεπτά αγώνα πέρασαν από το πρώτο και το τελευταίο του γκολ. Φυσικά, ο Ιβάνουσετς άφησε τον αγωνιστικό χώρο σε ένα καταιγιστικό χειροκρότημα όταν αντικαταστάθηκε στο 95ο λεπτό.

ΤΡΙΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ LUKA IVANUSEC

ΔΝΙΠΡΟ-1–ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1–3

Ο ασημένιος Ολυμπιονίκης του ελληνικού πρωταθλήματος Κάσα αγωνίστηκε με την ουκρανική ομάδα, η οποία αναγκάστηκε να υπενοικιάσει λόγω ρωσικής επιθετικότητας και Αντράζ Σποράρ προηγήθηκε στο 10' με σφιχτό γκολ. Η Ντνίπρο-1, που είχε μια κακή μέρα, ήλπιζε να ισοφαρίσει μέχρι την έναρξη του εναρκτήριου αγώνα Filip Djuricsic, Μια από τις νέες δημιουργίες των Αθηναίων διπλασίασε το πλεονέκτημα μιας επίπεδης βολής, πράγματι Fotisz Joannidisz έβαλε και πέναλτι. Αλεξάντερ Καπλιένκο βελτιώθηκαν στο τελευταίο ματς, αλλά οι Ουκρανοί είχαν ελάχιστες ευκαιρίες για να προκριθούν.

Lászlo Kleinheisler ήταν στον πάγκο της ελληνικής ομάδας, δεν αντικαταστάθηκε.

ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΙΠ ΤΖΟΥΡΙΚΕΣ

ΣΕΡΒΕΤ-ΓΕΝΚ 1–1

Ο Νιγηριανός Tolu Arokodare εκμεταλλεύτηκαν τους φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο με κεφαλιά μετά από κόρνερ, και μετά από μια κατάσταση που επιλύθηκε επίσης προς το τέλος του αγώνα, η ισοφάριση που άξιζε για τους Γενεύες, που επέστρεψαν στον προθάλαμο της BL μετά από 24 χρόνια με ψηλά ελπίδες, ήρθε και μια κεφαλιά: μετά από ένα ελεύθερο χτύπημα από τα δεξιά, ο αμυντικός ρουτίνας, Στίβεν Ρουλιέ γλίστρησε στην πόρτα. Ο αγώνας στη Γενεύη Istvan Vad II σκηνοθετημένο από

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ΤΗΣ AROKODARE

ΖΡΙΝΙΣΚΙ-ΣΛΟΒΑΝΙΑ 0-1

Μόνο ένα γκολ σημειώθηκε στο Μόσταρ, με κεφαλιά του Γκαναού αμυντικού της Μπρατισλάβα Zuberu Sharani στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Sharani ήταν προηγουμένως παίκτης της μεγάλης αντίπαλης ομάδας DAC και βρίσκεται στο χρυσό βιβλίο των κατοίκων της Ντουνασέρντα: σημείωσε το 1.000ο γκολ της ομάδας στην πρώτη κατηγορία.

BREIDABLIK–COBENHAVN 0–2

Ο Ούγγρος διαιτητής, Gergő Bogár μετά βίας άφησε το ματς και θα μπορούσε ήδη να συμβεί ένα άλλο ενδιάμεσο ξεκίνημα: ένα άλμα από τη γραμμή οφσάιντ Τζόρνταν Λάρσον εκμεταλλευόμενος το λάθος του τερματοφύλακα, σημειώνει το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων. Αρχηγός της ομάδας FCK, Ράσμους Φαλκ Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, πέτυχε το δεύτερο γκολ μετά από μακρινή πάσα, και ο Μπρέινταμπλικ δεν είχε καμία απάντηση εκείνη τη μέρα. Βγαίνοντας από τα προκριματικά και ξεκινώντας το φετινό BL με τέσσερις νίκες, οι πρωταθλητές Ισλανδίας έχουν πολύ δύσκολο έργο μπροστά τους στον δεύτερο αγώνα στην Κοπεγχάγη.

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ JORDAN LARSSON

CHAMPIONS LEAGUE, ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΑ
2 ΓΥΡΟΣ, 1η ΑΓΩΝΕΣ – ΤΡΙΤΗ
Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)-Γαλατασαράι (Τουρκία) 2-2
(Oyewusi 47., Kazlauskas 90+2., ή Bardakci 75., Dervisoglu 78.)
HJK (Φινλανδία) – Μόλντε (Νορβηγία) 1–0 (Keskinen 25.)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) – Αστάνα (Καζακστάν) 4-0 (Σπίκιτς 36, Ιβάνουσετς 41, 43, 56)
Ντνίπρο-1 (Ουκρανία) – Παναθηναϊκός (Ελληνική) 1–3 (Kaplienko 90, ή Sporar 10, Djuricsics 82, Joannidisz 84 – από 11)
Σερβέτ (Ελβετία)-Γενκ (Βέλγιο) 1-1 (Roullier 78, ή Arokodare 21.)
Ζρίνσκι Μόσταρ (Βοσνία) – Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) 0–1 (Χαράνη 53)
Breidablik (Ισλανδία)-FC Köbenhavn (Δανία) 0-2 (J. Larsson 1., Falk 32.)