ΜΠΕΟΛ – Έχασαν, έστω κι αν οι Ούγγροι είχαν ευκαιρία απέναντι στους Έλληνες

Υπήρξε επίσης μια τεράστια μάχη στην Πράξη 4. Οι Μπλε και Λευκοί εκτόξευσαν τους πυραύλους και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων (8:13). Οι Ούγγροι δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον αντίπαλό τους, ο οποίος πήρε ξανά μια ωραία πάσα (10:17), ο οποίος κέρδισε αυτό το παιχνίδι το ίδιο ομαλά με το πρώτο.

Το 5ο σετ ξεκίνησε με ενθαρρυντικό τρόπο, αλλά λόγω ανακριβών εργασιών πεδίου, το πλεονέκτημα έπεσε στους Έλληνες, το οποίο μάλιστα αύξησαν μέχρι την αλλαγή του ημιχρόνου (5:8). Η εθνική ομάδα της Ουγγαρίας σταμάτησε και έχασε άλλο ένα παιχνίδι σε πέντε σετ μετά από αυτό του Σαββάτου.

Ελλάδα-Ουγγαρία 3-2 (17, -25, -24, 16, 7)

Αγώνας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών U17. Békéscsaba, 300 θεατές. Απάντηση: Lazarova Peeva-Milena, Vanaveski (Βουλγαρικά, Εσθονικά). Ουγγαρία: Csereklye 6, Pampuch 23, Teleki 4, Fekete 2, Gajdács 2, Zsombók E. 16. Όμιλος: Pusztai (libero), Matuska, Zsombók A. 3, Piros 1, Németh L. 2, Szabó K1. 4. Αρχηγός Ομοσπονδίας: András Horváth.

Andras Horvath: «Ίσως αν ήμασταν λίγο πιο ψύχραιμοι θα είχαμε μια ευκαιρία». Η απόδοση της ομάδας είναι αξιέπαινη, καθώς καταφέραμε να κερδίσουμε μια αήττητη μέχρι τώρα ελληνική ομάδα.

Lilien Pusztai, λίμπερο: «Η ομάδα πάλεψε σκληρά σε όλη τη διάρκεια». Ένιωσα στην ομάδα ότι αγωνιζόταν και έκανε τα πάντα για να πάρει ένα καλό αποτέλεσμα.