μετά από περισσότερο από ένα χρόνο, η εθνική ομάδα της Ρωσίας μπήκε στο γήπεδο

Η ελληνική ομάδα ποδοσφαίρου αναδείχθηκε ισόπαλη με τέσσερα γκολ ως φιλοξενούμενη της Μάλτας, η οποία θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία στον αποχαιρετιστήριο αγώνα του Balázs Dzudzsák την Κυριακή. Μετά από ένα διάλειμμα περισσότερο από ένα χρόνο, η εθνική ομάδα της Ρωσίας μπήκε στο γήπεδο, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει το Τατζικιστάν.

Ο Anastasziosz Bakaszetasz είναι ακόμα σε εξαιρετική φόρμα, αυτή τη φορά σκόραρε κόντρα στη Μάλτα (Φωτογραφία: AFP)

ΑΓΩΝΕΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ

Μάλτα-Ελλάδα 2-2 (Degabriele 54., Teuma 67. – από 11, ή Bakaszetasz 39., Funtasz 86.)

Η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα προθέρμανσης με τη Μάλτα. Ο Ferencváros στεναχώρησε και τους Έλληνες πρόσφατα Buck σετ προηγήθηκε στη Βαλέτα με τη βόμβα του, ο λεγεωνάριος της Τραμπζονσπόρ σκόραρε στο 39ο λεπτό.

Στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Μαλτέζοι ανέτρεψαν την κατάσταση σε δεκατρία λεπτά. Πρώτα Degabriele σκόραρε στο 54′ και μετά στο 67′ Μάνταλος εφαρμόσει μια ποινή που Teuma πωληθεί. Για πολύ καιρό φαινόταν ότι οι Έλληνες έπρεπε να «φιλοποιήσουν» μια ήττα, αλλά στο 86ο λεπτό κτυπάς σκόραρε και έσωσε την ομάδα του από περαιτέρω αμηχανία.

Τατζικιστάν-Ρωσία 0-0

Η Ρωσία έπαιξε για τελευταία φορά επίσημο αγώνα στις 14 Νοεμβρίου 2021 εναντίον της Κροατίας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μετά από κάποια νομική διαμάχη, η FIFA και η UEFA συμφώνησαν στον φιλικό αγώνα με το Τατζικιστάν, στον οποίο οι Ρώσοι σκόραραν δύο φορές, αλλά καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει. Σε αυτό το παιχνίδι έκανε το ντεμπούτο του για την εθνική ομάδα της Ρωσίας Σεργκέι Πινιάεφο οποίος σε ηλικία 18 ετών και 15 ημερών έγινε ο νεότερος πρωτοεμφανιζόμενος στην ιστορία της εθνικής ομάδας, πριν από Ιγκόρ Ακινφέεφ.

Συρία-Λευκορωσία 0-1 (Κρούμα 81. – αυτογκόλ)

Η συνάντηση Συρίας-Λευκορωσίας δεν προκάλεσε ιδιαίτερα συναισθήματα, αλλά ήταν στα μαλλιά Mie με δικό του γκολ οι φιλοξενούμενοι αναδείχθηκαν νικητές.

Ρουμανία-Σλοβενία ​​1-2 (Dragus 64, ή Sesko 26, Sporar 32)

Η εθνική Σλοβενίας σκόραρε σε έξι λεπτά Σέσκο και Σποραδικός πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, έτσι Ντράγκους παρά το ωραίο γκολ μετά το κόρνερ, η ρουμανική ομάδα έχασε εντός έδρας, που δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για σκοράρισμα, αλλά που Ομπλακκαι όπου το δοκάρι στάθηκε εμπόδιο στην ισοφάριση.

Ισραήλ-Ζάμπια 4-2 (Μπαρίμπο 21., Ντέιβιντ 24., Κάμπουε 89. – αυτογκόλ, Σβίρο 90+3., ή Κανγκούα 55., Μπουάλια 66.)

Η βρύση του γκολ άνοιξε στο Ισραήλ, όπου η ομάδα της Ζάμπια ανέκαμψε από το προβάδισμα εντός έδρας με 2-0. Ωστόσο, ήταν το Ισραήλ που κέρδισε το παιχνίδι με δύο γρήγορα γκολ.

Νότια Αφρική-Μοζαμβίκη (Hlongwane 57, 60 ή Divrassone 14)

Divrasone με ένα νωρίς γκολ, οι Μοζαμβικανοί ήταν ακόμα στο προβάδισμα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο Hlongwane με το διπλό της, η ομάδα της Νότιας Αφρικής ανέτρεψε την κατάσταση και κέρδισε.

Ιρλανδία-Νορβηγία 1-2 (Browne 69, ή Östigard 40, Omoijuanfo 85)

Παρά το γεγονός ότι έπαιζε σε θέση εντολών και σημείωσε περισσότερα σουτ στο τέρμα, η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Ιρλανδίας έχασε τον Έρλινγκ Χάαλαντ από τους Νορβηγούς, οι οποίοι δεν τον συμπεριέλαβαν καν στην αποστολή. Ostigard πέτυχε το πρώτο γκολ για τη σκανδιναβική ομάδα πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα, στην οποία καφέ ήταν ακόμα σε θέση να ανταποκριθεί στα μέσα του δεύτερου σετ, αλλά Omoijuanfo Δεν υπήρξε απάντηση από τους γηπεδούχους στο καθυστερημένο γκολ του.