Μάταια ο Ζβέρεφ σηκώθηκε από το 0:2, ο Cicipasz πρώτος φιναλίστ!

Ο Στέφανος Τσίτσιπας κέρδισε τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ σε πέντε σετ στον πρώτο ημιτελικό του διεθνούς γαλλικού πρωταθλήματος τένις (Ρολάν Γκαρός) την Παρασκευή, επιτρέποντάς του να προετοιμαστεί για τον πρώτο τελικό Grand Slam της ζωής του στο απλό ανδρών.

Ο Cicipasz είναι ο πρώτος φιναλίστ (Φωτογραφία: Getty Images)

Σφιχτό μετά το πρώτο μπουμ Στέφανος Τσίπας προτιμήθηκε και στη συνέχεια χάλασε αμέσως στο επόμενο παιχνίδι Alexander Zverevet. Ο πέμπτος Έλληνας είχε μεγάλη αυτοπεποίθηση για το σερβίς του, δεν άφησε καν break point στο σετ του αντιπάλου του, έτσι κέρδισε το πρώτο του σετ με 6:3. Αν και ο έκτος Γερμανός χτύπησε το πρώτο του σερβίς με μεγαλύτερο ποσοστό και σκόραρε τρεις φορές. περισσότερους άσσους (3) από τον Τσίτσιπας, ο Έλληνας κέρδισε το 84% της μπάλας μετά το πρώτο του σερβίς και ήταν ο τελικός. (6:3).

Στο δεύτερο σετ, ο Ζβέρεφ έπαιξε πολύ πιο επιθετικά και το παιχνίδι του βελτιώθηκε, οπότε πήρε το σερβίς του αντιπάλου του νωρίς στο παιχνίδι. Μετά το 3-0, όμως, ο Cicipasz κρεμάστηκε και ισοφάρισε (3-3) και κέρδισε το δεύτερο σετ κερδίζοντας έξι παιχνίδια στη σειρά. (6:3). Να σημειωθεί ότι ενώ ο Cicipasz κέρδισε τις πάσες μπάλας κατά 60% μετά το δεύτερο σερβίς του, ο Zverev κέρδισε μόλις 18% (11/2).

Το τρίτο παιχνίδι ξεκίνησε εκεί που τελείωσε το προηγούμενο, αλλά αφού ο Τσίτσιπας έφερε το σερβίς του, ο Ζβέρεφ άλλαξε ρυθμό από το πουθενά και βγήκε από τον Έλληνα κερδίζοντας τρία μπουμ (3:1). Δεδομένου ότι δεν υπάρχουν άλλα τιράντες, ο Ζβέρεφ -ακόμα και ένα σουτ στο στόχο έπεσε πίσω από το δίχτυ- 6:4-re αποσύρθηκε το τρίτο σετ.

Ο Ζβέρεφ έσπασε αμέσως στο ξεκίνημα του τέταρτου αγώνα, αν και ο Cicipasz βρισκόταν έναν βαθμό μακριά από τη νίκη του αγώνα. Ως Γερμανός σερβίς, ήταν ανέγγιχτος σε αυτό το σετ, παίζοντας με μισαλλοδοξία. Κέρδισε 15 πόντους από τους 17 για τις πρώτες του μερίδες, και 6:4-re σούταρε και σε εκείνο το παιχνίδι και ισοφάρισε.

Δεν έγινε μπρέικ στην αρχή του πέμπτου σετ αυτή τη φορά, αλλά με τον Τσίτσιπα να προηγείται με 2:1, ο Έλληνας πήρε το σερβίς του Ζβέρεφ και έκανε το 4:1. σέρβιρε για επιβίωση στο 5:2, μπλόκαρε τέσσερα ματς πόιντ, αλλά δεν μπόρεσε. μεγαλύτερο διάλειμμα ως παίκτης, έτσι Cicipasz 6:3κέρδισε το τελευταίο σετ με και κέρδισε τον αγώνα.

Για πρώτη φορά στη ζωή του Cicipasz, μπορούσε να παίξει στον τελικό του Grand Slam, με αντίπαλο είτε τον Novak Djokovic είτε τον Rafael Nadal.

ROLAND GARROS, ΠΑΡΙΣΙ (34.367.215 EUR, σκωρία)