Κύπελλο LEN γυναικών: Ο Dunaújváros έχασε τέσσερα γκολ στον τελικό

Το Dunaújváros φιλοξένησε τον ελληνικό Εθνικό Πειραιώς με 12-8 στον πρώτο αγώνα του Τελικού Κυπέλλου Υδατοσφαίρισης Γυναικών LEN την Παρασκευή.

Ο Dunaújváros σε δύσκολη κατάσταση (Φωτογραφία: Dunaújváros Online)

Και οι δύο γκαρντ έχουν ήδη κερδίσει το LEN Cup μία φορά: ο Dunaújváros το 2018 και ο Εθνικός Πειραιώς το 2010. Η ουγγρική ομάδα θριάμβευσε στα τέσσερα τελευταία, ενώ η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε σε μια κλασική μονομαχία μπρος-πίσω -έλα.

Πέρυσι, η Dunaújváros συνάντησε τους αντίπαλους Πειραιώτες στον τελικό του διεθνούς κυπέλλου: στην Ευρωλίγκα παρέμειναν στην ανηφορική μάχη με τους Ολυμπιακούς για το 7-6. Ο τελευταίος έτσι επέστρεψε στην ήττα που υπέστη στον τελικό του LEN Cup 2018.

Στο παιχνίδι της Παρασκευής, ο Dunaújváros πήγε καλά στο πρώτο ημίχρονο και έδωσε ανοιχτή μάχη με τον Εθνικό, ο οποίος σηκώθηκε με τη χάλκινη σέντερ της ομάδας μας για το χάλκινο μετάλλιο του Ολυμπιακού, Rebecca Parkes. Στη συνέχεια ο αντίπαλος κέρδισε το τρίτο δεκάλεπτο με 3-1 και κράτησε το παιχνίδι από εκεί και πέρα.

Η ρεβάνς θα γίνει την Τετάρτη.

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ LEN WATER BALL CUP
ΤΕΛΙΚΟΣ, ΑΓΩΝΑΣ 1

Dunaújváros – Εθνικός Πειραιώς (Ελληνικά) 8–12 (2–2, 3–4, 1–3, 2–3)
Οι σκόρερ της ουγγρικής ομάδας: Garda, Gurisatti, Horváth B. 2–2, Mahieu, Szilágyi 1–1