Θεαματική νίκη για τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ! Mitriță, γκολ στο 90+7 λεπτό. Η ομάδα του Λουτσέσκου, στα ημιτελικά του Κυπέλλου

• League 1: ΣήψηMioveniΚυριακή, 17:30, Digi Sport 1

• League 1: ΓρήγοραΝτιναμόΚυριακή, 20:30, Digi Sport 1

Μετά το 0-0 στη φάση των 16, το σκορ έμεινε κενό μέχρι το 83ο λεπτό, όταν ο Πορτογάλος Σιμόες σκόραρε για την ΑΕΚ και η πρόκριση φαινόταν κομμένη υπέρ του ομίλου της Αθήνας. Όμως ήρθε το λεπτό 90 + 5, όταν ο Κούρτιτς αποκατέστησε την ισοπαλία και μερικές δεκάδες δευτερόλεπτα αργότερα, ο Alexandru Mitriță, που μπήκε στο γήπεδο στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, σφράγισε. Νίκη του ΠΑΟΚμε σουτ από την άκρη του κουτιού.

Ο ΠΑΟΚ, στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά από μια θεαματική νίκη επί της ΑΕΚ. Mitriță, γκολ στο 90 + 7 λεπτό

Ο Chance χαμογέλασε στον Răzvan Lucescu σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η ΑΕΚ θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 15ο λεπτό, όταν ο Μήτογλου έβαλε την μπάλα στην εστία, αλλά η επιτυχία αποκλείστηκε για οφσάιντ, μετά από συνεννόηση με το σύστημα VAR. Το ίδιο έγινε και στο 58ο λεπτό.

Ο Mitriţă, ο οποίος έκλεισε τα 27 του χρόνια την Τρίτη, έχει τρία γκολ αυτή τη σεζόν για τον ΠΑΟΚ, ένα στο πρωτάθλημα, ένα στο Europa Conference League και τώρα ένα στο Κύπελλο.

• Εκτός από τον ΠΑΟΚ προκρίθηκαν στο Κύπελλο Ελλάδας και οι Λαμία, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός.

Στην προτελευταία πράξη (σε αγώνα διπλού) ο ΠΑΟΚ θα βρει τον υπερασπιστή του πρωταθλητή Ολυμπιακό Πειραιώς στον επαναληπτικό του περσινού τελικού που κέρδισε με 2-1 ο ΠΑΟΚ.

VIDEO Το γκολ του Alexandru Mitriță στο 90+7 λεπτό του αγώνα ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-2

Λέξεις κλειδιά: Ραζβάν Λουτσέσκου , παοκ , κύπελλο Ελλάδας , ΑεκΠαοκ , αλλά alexandru mitrita