Η Nagyatádi FC αποχαιρέτησε με ήττα επτά τερμάτων

Η FC Dunaföldvár, η οποία είναι ανώτερη κατηγορία, φιλοξένησε την FC Nagyatádi στο Mudin Imre Sportcentrum. Στο πρώτο μισό του παιχνιδιού κυριαρχούσε η ομάδα της Tolna County, η οποία αποτελούνταν από αρκετούς πρώην παίκτες της NB I, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έπαιξαν καθόλου καλά. Στο πρώτο τέταρτο της ώρας, οι φιλοξενούμενοι απείχαν εκατοστά από το να πάρουν το προβάδισμα δύο φορές, καθώς πρώτα σταμάτησε το δοκάρι, μετά ο Márkó Paunovics έκανε ένα κατόρθωμα με την κεφαλιά του Sándor Molnár και επίσης με το ριμπάουντ. Η εθνική απάντηση ήρθε γρήγορα, ο Ντέιβιντ Γκάλαμπ στράφηκε προς τα κάτω στην αριστερή πτέρυγα και το σουτ του έχασε ελάχιστα στην κάτω αριστερή γωνία. Αν και οι γηπεδούχοι σταδιακά έγιναν καλύτεροι και πιο γενναίοι, το πρώτο τους μεγάλο λάθος τιμωρήθηκε αμέσως από τον Dunaföldvár. Μετά από ένα κόρνερ αντέκρουσαν τους Ούγγρους, με το γόνατο του László Bartha, ο Roland Frőhlich έσκασε στην περιοχή του πέναλτι και στη συνέχεια σέρβιρε γενναιόδωρα στον Máté Tóth, ο οποίος τον κύλησε στην κάτω αριστερή γωνία μέσα από τα πόδια του τερματοφύλακα (0-1). Το πρώτο γκολ έσπασε το προβάδισμα των γηπεδούχων, οπότε οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να προχωρήσουν πριν από την ανάπαυλα, καθώς ο πρωτοεμφανιζόμενος Máté Tóth σκόραρε το γκολ του Atád από κοντά (0-2) και μετά από τέσσερα λεπτά, ο László Bartha έδιωξε την μπάλα από κόρνερ. μετά από πάσα από τα δεξιά στο κέντρο του διχτυού (0-3). Ο Földvár θα μπορούσε εύκολα να γυρίσει με ένα προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων, αλλά ο Károly Bálint έχασε ένα πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ενημερώθηκαν μεταξύ τους, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν τέσσερις θέσεις, ενώ η ομάδα Somogyi άλλαξε δύο θέσεις και ίσως χάρη σε αυτό το ματς έγινε πολύ ανοιχτό κράνος. Στα πρώτα λεπτά, η ομάδα του Τολάν έκανε αρκετά λάθη, το δοκάρι βοήθησε τους γηπεδούχους δύο φορές σε μία επίθεση, που είχε και αρκετές ευκαιρίες, αλλά ο Ντονάτ Βούκμαν δεν είχε τίποτα να κάνει. Μετά από μια ώρα, ο László Bartha, παίζοντας ποδόσφαιρο σαν δάσκαλος, σημείωσε ένα ακόμη τυχερό γκολ, με την μπάλα να αναπηδά από το αριστερό δοκάρι, πίσω από τον τερματοφύλακα και στα δίχτυα (0-4). Στη συνέχεια, ο Nagyatád πήγε άουτ για το γκολ της νίκης, αλλά ο τερματοφύλακας Vukman απέκρουσε έξοχα την κοντινή κεφαλιά του Ákos Juhász και το σουτ του Dominik Antal. Ωστόσο, ο Dunaföldvár δεν κατάφερε να διεκδικήσει την τιμή, παίρνοντας το προβάδισμα και αυξάνοντας περαιτέρω το πλεονέκτημά του. Πρώτα, το γερό σουτ του Péter Urbán κατέληξε στην κάτω αριστερή γωνία (0-5), μετά ο Bálint Károly γύρισε προς το γκολ και σούταρε στην κάτω δεξιά γωνία (0-6) και τελικά ο Tibor Pleszkán έδωσε το πέναλτι στο τελευταίο λεπτό του χρόνος ρύθμισης (0-7). . Οι άνθρωποι της Nagytád έτσι πάλεψαν μάταια χωρίς στόχο τιμής και αποκλείστηκαν από το Ουγγρικό Κύπελλο MOL με μια μεγάλη ήττα.

Nagyatadi FC – FC Dunafoldvár 0–7 (0–3)

Καταπληκτικό, 230 θεατές. V.: Maml Z. (Sáfárik P., Kondákor T.).

Nagyatadi FC: Paunovic – Fazekas A. (Ribarics, στο 82ο λεπτό), Horváth F., Koósz, Kollár – Vrban (Bogdán L., στο 82ο λεπτό), Dekanics – Pati (Csikós, στο 17ο λεπτό), Pákai, Galamb (Antal D., στο la le on διάλειμμα) – V. Nikolic (Á. Juhász, σε διάλειμμα). Προπονητής: Zoltán Papp.

FC Dunaföldvár: Vukman – Ladányi V., Gál Sz., Molnár S. – Görög (Szedmák, στο διάλειμμα), Károly B., Frőhlich (Süle, στο διάλειμμα), Dorogi, Tóth Á. (P. Ladányi, στην ανάπαυλα) – Bartha (P. Urbán, στο 63ο λεπτό), M. Tóth (Pleszkán, στην ανάπαυλα). Προπονητής: Balázs Varga.

Σκόρερ: Tóth M. (στο 28ο και 34ο λεπτό), Bartha (στο 38ο και 60ο λεπτό), Urbán P. (στο 74ο λεπτό), Károly B. (στο 79ο λεπτό). Πλέσκα (στο 91ο λεπτό).

Κίτρινη κάρτα: Á Tóth. (στο 7ο λεπτό).