Η Dalma Gálfi δεν άντεξε τον Έλληνα αντίπαλό της, ο Udvardy αποκλείστηκε επίσης στο τουρνουά WTA στη Βουδαπέστη

Η περσινή ημιτελική Dalma Gálfi αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο του τουρνουά τένις στο χωμάτινο γήπεδο γυναικών στη Βουδαπέστη με συνολικό έπαθλο 250.000 $ (100 εκατομμύρια φιορίνια). Ο Udvardy Panna έπεσε σε μεγάλη μάχη.

Στον τρίτο αγώνα στο κεντρικό γήπεδο, ο πιο δυνατός παίκτης της Ουγγαρίας πήγε στο γήπεδο, καθώς ο 23χρονος Gálfi κέρδισε ένα τουρνουά $100.000 στο Ilkley της Αγγλίας τον Ιούνιο και μετά έφτασε στον δεύτερο γύρο στο Wimbledon και την Κυριακή κέρδισε τον τελικό του ένα τουρνουά πρόκλησης στη Γαλλία, και χάρη σε αυτό, έφτασε σε υψηλό επίπεδο καριέρας στην 81η θέση στην παγκόσμια κατάταξη. Αντίπαλός της στην Ακαδημία Αντισφαίρισης της Ρώμης ήταν η Ελληνίδα Deszpina Papamihail, η 195η κατάταξη προκριματική, και ο μοναδικός τους αγώνας μέχρι στιγμής έφερε την επιτυχία της τενίστριας Balatonfüred στα προκριματικά των ΗΠΑ. Open πέρυσι.

Ο Gálfi, γιορτάζοντας τα γενέθλιά του, έχασε τα δύο πρώτα σερβίς παιχνίδια (0:3), αλλά σταμάτησε έγκαιρα την «πτήση προς τα κάτω» και ισοφάρισε σε δέκα λεπτά. Έπειτα -καθώς ο Γκάλφι είχε αλλάξει τον επίδεσμο στο γόνατό του- ακολούθησαν μπουμ σερβίς με αυτοπεποίθηση, και συνοπτικά ο απροσδόκητα σταθερός Παπαμιχαήλ δεν έκανε σχεδόν κανένα κακό, αλλά ο Γκάλφι έκανε ακόμη και διπλό σφάλμα.

Μετά από μία ώρα, θα μπορούσε να γίνει το δεύτερο παιχνίδι, στο οποίο ο 29χρονος Έλληνας έμεινε πίσω στο 2:0 και δεν έδειξε σημάδια σκαμπανεβάσεων. Χτύπησε σχεδόν χωρίς λάθος και από τις δύο πλευρές και η Gálfi, η οποία κέρδισε τον πρώτο της ημιτελικό WTA στον ίδιο χώρο πέρυσι, έπρεπε να παλέψει για κάθε βαθμό. Σταδιακά το συνήθισε και τελικά μετά τη 1:43 μπόρεσε να συγχαρεί τον αντίπαλό του.

«Το γόνατό μου βγήκε στο Γουίμπλεντον, ο σύνδεσμος τεντώθηκε, οπότε από τότε παίζω με επίδεσμο, με παυσίπονα», ξεκίνησε την εκτίμησή του στο MTI. «Είμαι σε ένα μακρύ σερί, έχω πολλά παιχνίδια μέσα μου γιατί έπρεπε να υπερασπιστώ βαθμούς, και επιπλέον, επέστρεψα από τη Γαλλία μόλις χθες το πρωί μετά από έναν χαμένο τελικό. Δεν μπορούσα να ηρεμήσω, να προσαρμοστώ , δεν ήμουν 100% Στα χαρτιά θα έπρεπε να είχα κερδίσει σήμερα, αλλά ο αντίπαλός μου ήταν στη μορφή της ζωής του και δεν έδωσε τίποτα δωρεάν. Αμβούργο την επόμενη εβδομάδα, αλλά δεν ξέρω ακόμα αν θα πάω εκεί “ αυτός πρόσθεσε.

Στον τελικό του απλού αγώνα στο κεντρικό γήπεδο, έκανε το ντεμπούτο της και η Udvardy, στην 94η θέση στον κόσμο, με αντίπαλό της η Ana Bogdan, στην 108η θέση. Έχουν συναντηθεί δύο φορές στο παρελθόν και ο Ρουμάνος παίκτης έδειξε καλύτερα στο κλειστό αγώνισμα του 2017 στη Βουδαπέστη, όπως και πέρυσι στο Κλουζ.

Στην τρίτη μάχη, ο 29χρονος αντίπαλος υστερούσε με 4:1 και ο Udvardy μπορούσε να πάρει μόνο ένα παιχνίδι από εκεί. Στο δεύτερο σετ, ο Μπογκντάν, που χτύπησε μεγάλα όπως ο Ούγγρος, απομάκρυνε στο 5:3, αλλά όταν σέρβιρε για το ματς στο 5:4, έχασε το μπουμ. Μέχρι εκείνη τη στιγμή έπαιζε όλο και πιο απαθή, ο κριτής τον προειδοποίησε κάποτε και ο εθνικός τενίστας σάρωσε τέσσερα χτυπήματα στη σειρά – και εν μέσω χειροκροτημάτων από τους οπαδούς – ισοφάρισε.

Ωστόσο, ο Udvardy ήταν εντελώς «εξαντλημένος» στην τελευταία πράξη, ο Bogdan έφερνε ματς το ένα μετά το άλλο και κέρδισε εύκολα απρόσμενα το σετ και το ματς που κράτησε 2 ώρες και 5 λεπτά.

Στο απλό, μόνο η Άννα Μποντάρ παρέμεινε στον ανταγωνισμό μεταξύ των επτά Ούγγρων στο βασικό κλήρωση, η οποία θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη την Ελληνίδα Deszpina Papamihail στη φάση των 16.