Η Φερεντσβάρος έχασε με ένα γκολ στον Πειραιά

Ολυμπιακός (Ελληνική) – Φερεντσβάρος 1–0 (0–0)
Πειραιώς, Στάδιο Καραϊσκάκη, 32.000 θεατής. Σκηνοθετημένο από: Nyberg (Σουηδικά)
Ολυμπιακός: Πασχαλάκης – Rodinei, Ndoj, David Carmo, F. Ortega – Joao Carvalho (Jovetics, 78), Αλεξανδρόπουλος (A. Horta, 62), Hezze – Fortunis (V. Iborra, 90+2), El-Kabi (El-Arabi). , 90+2.), Μαζούρας (Ποντένς, 62.). Ο επικεφαλής προπονητής: José Luis Mendilibar
FTC: Dibusz – Wingo, S. Mmaee, I. Cissé, C. Ramírez – Makreckis, Maiga – Zachariassen, Abu Fani (Besic, 81), Marquinhos (Ben Romdan, 75) – Barnabás Varga (Pesics, 75). Ο επικεφαλής προπονητής: Ντέγιαν Στάνκοβιτς
Σκόρερ: Ελ-Κάμπι (83.)

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ, ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ, ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΕΔΩ!

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Πολλοί Ούγγροι περπατούσαν ήδη το πρωί στην Ακρόπολη. Εκείνη την εποχή, οι περισσότερες οικογένειες με μικρά παιδιά ξεκίνησαν να εξερευνήσουν τα αξιοθέατα της Αθήνας. Παρά τη βροχή, το παλιό κτιριακό συγκρότημα προσέλκυε σαν μαγνήτης τουρίστες από όλο τον κόσμο. Δεν ήταν δυνατό να συναντήσουμε πεζοπόρους που φορούσαν φανέλες της FTC και πράσινα και λευκά κασκόλ, καθώς οι συμπατριώτες μας είχαν προειδοποιηθεί ότι ήταν καλύτερα να μην φορούν πράσινα ρούχα την ημέρα του αγώνα.

Το βράδυ, εξακόσιοι πενήντα κάτοικοι του Ferencváros συγκεντρώθηκαν στον χώρο φιλοξενίας, περίπου οι μισοί από αυτούς έφτασαν στην ελληνική πρωτεύουσα με δύο ειδικά αεροπλάνα, μεταφέρθηκαν απευθείας στο γήπεδο με λεωφορείο από το αεροδρόμιο, αποφεύγοντας έτσι κάθε κίνδυνο. . . Ανεξάρτητα από αυτό, οι ντόπιοι δεν άφησαν στην τύχη τα μέτρα ασφαλείας, εκατοντάδες αστυνομικοί ήταν τοποθετημένοι γύρω από το γήπεδο νωρίς το απόγευμα – είχαν χρόνο να προετοιμάσουν τον αγώνα και την ασφάλειά του, γιατί ήταν πριν από δύο μήνες λόγω των ταραχών των οπαδών. το φθινόπωρο (κατά το οποίο δύο οπαδοί και ένας αστυνομικός έχασαν τη ζωή τους), δεν κατέστη δυνατή η διοργάνωση αθλητικής εκδήλωσης μπροστά σε θεατές στη χώρα. Και πόσο τυχερός ήταν ο Ferencváros που οι πεινασμένοι για το ποδόσφαιρο Έλληνες μπόρεσαν να επιστρέψουν στην αρένα ακριβώς την ώρα της αναμέτρησης με το Ekl της Πέμπτης.

Δεν υπήρχε αμφιβολία, η αρένα ήταν κατάμεστη!

Φωτογραφία: Εθνικός αθλητισμός

Ο αγώνας μόλις είχε ξεκινήσει και οι ομάδες ήταν ήδη σε ένα συναισθηματικό τρενάκι. Δεν πέρασε ενάμιση λεπτό, ο Μπαρνάμπας Βάργκα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην εστία του Ολυμπιακού, η χαρά ήταν φυσικά τεράστια, αλλά…

Πάει καιρός από τότε που ανακοινώθηκε καν στο γήπεδο ότι ερευνάται, οι παίκτες της FTC χάρηκαν, αλλά μετά έφτασε το κρύο ντους. Το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, ας πούμε, σωστά, ακόμα κι αν έπρεπε να περιμένουμε ένα καλό δίλεπτο για την ετυμηγορία. Οι γηπεδούχοι ανακουφίστηκαν και πάνω από τριάντα χιλιάδες Έλληνες φίλαθλοι άρχισαν να χειροκροτούν σαν να έβαλε γκολ η ομάδα τους.

Από τα πλάγια, ο José Luis Mendilibar, ο οποίος διορίστηκε την Κυριακή ως επικεφαλής του Ολυμπιακού, ενθάρρυνε επίσης τους παίκτες του με βίαιες χειρονομίες, ήταν σε θέση να κινηθεί, περπάτησε στην περιοχή μπροστά από τον πάγκο με τα πάνω κοντά μανίκια. εντός 10 βαθμών Κελσίου. Ήταν τρομακτικό, μετά την έναρξη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, αλλά ο Φερεντσβάρος έπαιξε μαζεμένο ποδόσφαιρο. Στην άμυνα, ο Ιμπραήμ Σισέ κινήθηκε σαν γρήγορο τρένο, στη μεσαία γραμμή, ο Αμπού Φανί έσπρωξε επανειλημμένα τον δρόμο του πάνω από αρκετούς αμυντικούς και μπροστά, ο Μπαρνάμπας Βάργκα κινήθηκε καλά προς την κατεύθυνση της μπάλας. Ήταν επίσης μια εμπειρία να βλέπεις τον Cristian Ramírez στο αριστερό άκρο να βγαίνει μπροστά πολλές φορές για να επιτεθεί, στα μέσα του ημιχρόνου που έκανε σλάλομ στην περιοχή του πέναλτι, μετά το σουτ του, η μπάλα κόντεψε να καταλήξει στην κάτω δεξιά γωνία.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε επίσης αρκετές φορές να μπει στη θέση μετά από πάσα, και παρόλο που είχε ως επί το πλείστον επιτυχίες στην εξουδετέρωση μπάλες που προέρχονταν από τα άκρα, ο Dénes Dibusz έπρεπε να κάνει εξαιρετική δουλειά στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε τη μπάλα με απίστευτη ταχύτητα στον David Carmo. με κεφαλίδα. Βλέποντας την άμυνα οι Έλληνες δεν πίστευαν στα μάτια τους, οι οπαδοί κρατούσαν το κεφάλι τους και μετά κάποιοι άρχισαν να καπνίζουν με αλυσίδα. Η ατμόσφαιρα στις εξέδρες ήταν νευρική και στο γήπεδο οι παίκτες γίνονταν όλο και πιο τεταμένοι, δεν λυπόταν ο ένας τον άλλον, μετά από μια σύγκρουση προσπάθησαν να σκίσουν βίαια ο ένας τον άλλον από το χορτάρι, λέγοντας ότι δεν ήταν απαραίτητο να τσακωθούν, δεν υπήρχε κανένα κακό παιχνίδι εκεί. Στα λεπτά πριν την ανάπαυλα υπήρξαν έντονες στιγμές μπροστά από το τέρμα της Ferencváros, ο Cebrail Makreckis έπρεπε να επαγρυπνεί δύο φορές, αλλά η ουγγρική ομάδα ξέφυγε χωρίς γκολ.

Μετά από σαράντα πέντε λεπτά αγώνα, τα στατιστικά δείχνουν επίσης ισόπαλη μάχη σε ό,τι αφορά την κατοχή (50-50%), τα σουτ στο τέρμα (6-4) και τα σουτ στο τέρμα (2-2). Παρά την ξέφρενη ατμόσφαιρα, τους διψασμένους για ποδόσφαιρο Έλληνες φιλάθλους και τους νέους παίκτες του Ολυμπιακού που αγόρασαν ακριβά, ο Φερεντσβάρος ουσιαστικά δεν έπαιξε υποδεέστερο ρόλο!

Δεν υπήρχαν παράπονα για τον ρυθμό και στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πιέσουν η μία την άλλη ακόμα και μετά το γύρισμα. Σε γερές βάσεις ήταν και η άμυνα σε αυτή την περίοδο του αγώνα, τα πόδια των παικτών δεν έτρεμαν ούτε σε δύσκολες καταστάσεις. Ωστόσο, παρά τη συνεχή ενθάρρυνση των Ελλήνων φιλάθλων, ο Ολυμπιακός έσπρωξε μπροστά, οι παίκτες του έψαξαν τον δρόμο προς την εστία του Ντενς Ντιμπούς και στη συνέχεια, ελλείψει καλύτερης επιλογής, επιχείρησαν και μακρινά σουτ για κάθε ενδεχόμενο. Το παιχνίδι της FTC εκείνη την ώρα υπήρχε λιγότερος κίνδυνος, η μπάλα σπάνια έφτανε στον Barnabás Varga και οι άλλοι, χωρίς εξαίρεση, πλησίασαν την περιοχή μπροστά από το τέρμα για να δώσουν στους επιθετικούς όσο το δυνατόν λιγότερο χώρο στους Έλληνες. Μπορούμε ήδη να πούμε ότι ο Χαμπίμπ Μάιγκα που έφτασε από τη Μετς φέτος τον χειμώνα θα είναι η δύναμη των πρωταθλητών Ουγγαρίας, ένας αμυντικός χαφ που κολλάει στον αντίπαλο σαν βδέλλα και δεν τον ενοχλεί η μπάλα.

Στην αρχή ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς άλλαξε επιθετικό, έφτασε ο Αλεξάνταρ Πέσιτς, αλλά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι προχώρησαν περισσότερο, οι Έλληνες φίλαθλοι σάλπιζαν ήδη στις εξέδρες για να δουν αν θα έστελναν την μπάλα στην εστία – και έφτασε το γκολ του Ολυμπιακού. Η άμυνα της FTC απλά δεν μπορούσε να διαχειριστεί την πίεση, λίγα λεπτά πριν το τέλος ο Ajub El-Kabi πυροβόλησε την μπάλα στο τέρμα, δυστυχώς αρκετοί παίκτες έχασαν τον άνθρωπο τους στη δράση στα δεξιά, η πάσα έρχεται από Ramírez, Samy Mmae πέρασε στη μέση, μόνο ο Βίνγκο και ο Μπέσιτς, είδαν τον επιθετικό να σουτάρει στο τέρμα.

Φωτογραφία: Miklós Szabó

Και οι δύο ομάδες έπαιξαν έναν συναρπαστικό αγώνα, η Ferencváros απέδειξε για άλλη μια φορά ότι δεν είναι χειρότερη από τους αντιπάλους τους, οι οποίοι είναι μπροστά τους σε αξία καρέ και εμπειρία. Το σερί του José Luis Mendilibar επίσης δεν έσπασε αυτή τη φορά, καθώς ως πρωτάρης προπονητής δεν γνώρισε ποτέ ήττα με την τωρινή του ομάδα – ούτε αυτή τη φορά.

Ο αγώνας για την άνοδο δεν είναι καθόλου απελπιστικός για τη Ferencváros, την επόμενη εβδομάδα Πέμπτη από τις 21:00 και οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στο Groupama Arena για μια θέση στους 16.