Η Ουγγαρία κέρδισε τους Έλληνες με ένα γκολ που σημείωσε στον πρόσθετο χρόνο στον αποχαιρετιστήριο αγώνα του Dzudzsák

Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Ουγγαρίας κέρδισε με 2-1 την φιλοξενούμενη ελληνική ομάδα στο φιλικό της Κυριακής, στο οποίο ο Balázs Dzudzsák φόρεσε τη φανέλα με λοφίο για 109η – τελευταία φορά.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα, ο Roland Sallai προηγήθηκε στο 15′, οι Έλληνες ισοφάρισαν με το 11′ από τον Anastasziosz Bakaszetasz στο 81′. Στην παράταση, ο Zsolt Kalmár αποφάσισε το ματς με το πρώτο άγγιγμα της μπάλας, ένα φάουλ. Οι Ούγγροι ξεκίνησαν επίσης νέες στρατολογήσεις στους Pál Dárdai και Péter Szappanos. Ο Balázs Dzudzsák, που άλλαξε στο 53ο λεπτό, φόρεσε τη φανέλα με το έμβλημα για 109η φορά, και έγινε ο μοναδικός σκόρερ της εθνικής ομάδας μπροστά από τον Gábor Király.

Φιλικό παιχνίδι:
Ουγγαρία-Ελλάδα 2-1 (1-0)
Puskás Arena, 55.000 θεατές, εναντίον: Daniele Chiffi (Ιταλός)
Σκόρερ: Sallai (15ος), Kalmár (93ος) και Bakaszetasz (81ος, από 11ος)
Κίτρινη κάρτα: Μπότκα (64), Κάλμαρ (94)
Ουγγαρία: Dibusz (Szappanos, 92) – Botka (Lang, 71), Orbán, Szalai A. – Fiola, A. Nagy, Styles, Kerkez (Zs. Nagy, 53) – Dzudzsák (Ádám, 53), Szobosmár, (Kal 92.) – Sallai (Dárdai, 71.)
Ελλάδα: Πασχαλάκης – Ρότα, Χαντιδιακός, Ρέκος, Γιαννούλης (Κιριακόπουλος, 68.) – Μπακασέτας, Κουρμπελίσς (Παπανικολάου, 86.), Μπουχαλάκης (Χατσιοβάνις, 68.) – Μασζούρας (Ντουβίκας, 86.), Τζοάνντις ), Μάνταλος

Ούγγροι οπαδοί “2014 Βουκουρέστι, 2016 Λυών, σας ευχαριστώ για τη χαρά των γκολ για τη ζωή!” υποδέχτηκαν τις ομάδες με πρόσημο και ταυτόχρονα πανηγύρισαν τον Balázs Dzudzsák, ο οποίος είναι πλέον ο μοναδικός σκόρερ της εθνικής ομάδας.

Στην αρχή του αγώνα, τα λεπτά παίζονταν κυρίως στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ο Dzudzák προσπάθησε να σουτάρει στο πέμπτο λεπτό, αλλά η προσπάθειά του μπλόκαρε από έναν αμυντικό των φιλοξενούμενων. Οι Έλληνες είχαν περισσότερη μπάλα, αλλά η πρώτη ευκαιρία και το γκολ ανήκαν στους Ούγγρους στο τέλος μιας ευχάριστης δράσης. Η διοίκηση της Ουγγαρίας δεν άλλαξε πολλά στη διάρκεια του αγώνα, υπήρξε άρτιος καυγάς στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, από τους τερματοφύλακες, μόνο ο Έλληνας επιστρατεύτηκε, αλλά σίγουρα προστάτεψε το σουτ του Τζούντζακ στην κάτω δεξιά γωνία. Στα λεπτά πριν την ανάπαυλα, πάσα και κόρνερ του ποδοσφαιριστή της Ντέμπρετσεν προκάλεσε επίσης σύγχυση, αλλά ούτως ή άλλως έσωσε ο Πασχαλάκης.

Ο επικίνδυνος Έλληνας πρώτος σουτ χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 49ο λεπτό, αλλά ο Μασούρασ έχασε το στόχο. Ο απερχόμενος αρχηγός της Ουγγρικής ομάδας αντικαταστάθηκε από τον αρχηγό της εθνικής ομάδας Μάρκο Ρόσι στο 53ο λεπτό και το όνομα του Τζούντζακ φώναξαν εκτενώς από τους οπαδούς των γηπεδούχων. Το παιχνίδι συνεχίστηκε μεταξύ των δύο 16, οπότε δεν υπήρχαν ευκαιρίες ή επικίνδυνα παιχνίδια. Η συναρπαστική πρώτη σκηνή του δευτέρου ημιχρόνου έπρεπε να περιμένει μέχρι το 74ο λεπτό, όταν ο Ádám, που μπήκε στη θέση του Dzudzák, εξαπέλυσε ένα σουτ 17 μέτρων στην κάτω αριστερή γωνία του Πασχαλάκη. Στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου, οι Έλληνες ισοφάρισαν σχεδόν εντελώς απρόσμενα, από το 11ο. Στο τέλος του αγώνα, φάνηκε ότι καμία ομάδα δεν μπορούσε να καινοτομήσει, στην παράταση ο ενθουσιασμός προκλήθηκε αρχικά από έναν θεατή που έτρεξε στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, ο slusszpoen δεν έμεινε εκτός, καθώς ο Zsolt Kalmár πέτυχε το γκολ για τους Έλληνες από φάουλ από το πρώτο άγγιγμα της μπάλας μετά την αλλαγή, ώστε η εθνική Ουγγαρίας να κλείσει με νίκη το 2022.
«Αυτό ρώτησα τα αγόρια πριν από το παιχνίδι, δεν αφορούσε εμένα, δεν αφορούσε μεμονωμένα άτομα, ήταν για την εθνική ομάδα της Ουγγαρίας, τους οπαδούς και την Ουγγαρία», είπε ο Balázs Dzudzsák στο Puskás Arena μετά τον αγώνα. . . «Ευχαριστώ τους γονείς μου, την ομάδα, τον κάθε προπονητή μου, όλους τους ανθρώπους που συνέβαλαν και με έκαναν δυνατό να φορέσω τα τρία πιο όμορφα χρώματα στον κόσμο 109 φορές, να αποχαιρετήσω στο πιο όμορφο γήπεδο. του κόσμου, και πείτε ευχαριστώ μπροστά στους καλύτερους φιλάθλους στον κόσμο.» – πρόσθεσε ο ποδοσφαιριστής από το Ντέμπρετσεν. Ο Balázs Dzudzsák έστειλε ένα μήνυμα στον διάδοχό του, αρχηγό της ομάδας Dominik Szoboszlai: «Αυτή η ομάδα αποτελείται από περισσότερα από ένα άτομα, η ευθύνη είναι τεράστια, εδώ πρέπει να εκπροσωπείς μια χώρα μέχρι θανάτου».

Rossi: Είμαι πολύ χαρούμενος που ο Dzudzák μπόρεσε να αποχαιρετήσει έτσι

Ο αρχηγός της εθνικής ομάδας Marco Rossi ήταν κυρίως χαρούμενος που ο Balázs Dzudzsák μπόρεσε να αποχαιρετήσει την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Ουγγαρίας σε ένα νικηφόρο παιχνίδι. “Όταν αναπολείς τον 109ο διεθνή αγώνα σου, θυμάσαι έναν νικηφόρο αγώνα. Δεν έλαβε αυτή τη συνάντηση ως δώρο. Αυτό που έβαλε στο τραπέζι για την εθνική ομάδα της Ουγγαρίας κατά τη διάρκεια της καριέρας του του κέρδισε σεβασμό από εμένα. Κανείς δεν πίεσε να τον πάρω τηλέφωνο», είπε ο Ιταλός προπονητής, ο οποίος σημείωσε ότι ο Τζούντζακ ήταν ακόμα βασικός στη Ντέμπρετσεν.

Μιλώντας για το παιχνίδι, τόνισε ότι έλειπε η ψυχραιμία και η ψυχραιμία στις στιγμές της κατοχής, οι παίκτες του σπάνια έπαιζαν κάθετα, αλλά από τακτικής ήταν θετικό ότι μπορούσαν να κρατήσουν το κέντρο. της κορυφαίας ομάδας. “Απογοητεύτηκα όταν οι Έλληνες ισοφάρισαν, γιατί το 11ο θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί. Ευτυχώς, έφτασα στο tuti με την αλλαγή. Ήθελα να δώσω μια ευκαιρία στον Kalmár, ο οποίος σουτάρει επίσης υπέροχα ελεύθερα χτυπήματα στο DAC”, είπε ο Rossi. , ενώ παραδέχτηκε ότι η εθνική ομάδα ήταν τυχερή που κατάφερε να κερδίσει αυτό το παιχνίδι σε καθυστερήσεις.

Όσον αφορά τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος από τον Μάρτιο, επεσήμανε ότι με τα αποτελέσματα του τρέχοντος έτους, η εθνική Ουγγαρίας έχει αποκτήσει τέτοια κατάταξη στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο που οι αντίπαλοι προσπαθούν να δώσουν το 110%, γι’ αυτό υπόσχεται ότι θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Ρυθμός. Η Βουλγαρία στο ξεκίνημα της πρόκρισης, έστω και εντός έδρας.

Η εθνική ομάδα της Ουγγαρίας θα παίξει τον επόμενο Μάρτιο, όταν θα ξεκινήσει τα προκριματικά για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2024.