Η Λίβερπουλ κέρδισε παρά το μειονέκτημα στην Αυστρία

Η Λίβερπουλ ξεπέρασε το έλλειμμα και κέρδισε με 3-1 την φιλοξενούμενη ΛΑΣΚ Λιντς την Πέμπτη στον εναρκτήριο αγώνα της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Στην αγγλική ομάδα, σε πλήρη αταξία, έλειπαν αρκετοί κανονικοί παίκτες, συμπεριλαμβανομένου του Dominik Szoboszlai, στο πρώτο ημίχρονο, κατά το οποίο οι Αυστριακοί προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό χάρη σε ένα μακρινό σουτ του Florian Flecker μετά από κόρνερ. Ευκαιρίες για γκολ είχε και η ομάδα της Λίβερπουλ, αλλά έχασε τις ευκαιρίες της.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ντάρβιν Νούνεθ ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι και στη συνέχεια στο 61ο λεπτό ο Σομποζλάι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο – μαζί με τους Αλέξις Μακ Άλιστερ και Τζο Γκόμεζ. Η Λίβερπουλ προηγήθηκε δύο λεπτά αργότερα: στο τέλος μιας επίθεσης από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε ακριβώς στη μέση και ο Λουίς Ντίαζ δεν έκανε λάθος. Η αγγλική ομάδα παρέμεινε στην επίθεση, με την έλευση πιο κανονικών παικτών και τελικά ο Μοχάμεντ Σαλάχ πέτυχε το τελικό σκορ στο 88′ με κοντινό γκολ.

Ο Roland Sallai συνέβαλε με ένα γκολ στη νίκη της SC Fribourg με 3-2 στον ελληνικό Ολυμπιακό. Στο ένατο λεπτό, η Εθνική Ουγγαρίας όρμησε σε μια στημένη μπάλα στο αντίπαλο μισό και με σιγουριά την έριξε στα δίχτυα πέρα ​​από τον τερματοφύλακα. Ο Σαλάι έγινε αλλαγή στο 75ο λεπτό και ο αντικαταστάτης του Μαξιμιλιαν Φίλιπ πέτυχε το νικητήριο γκολ της γερμανικής ομάδας στο 86ο λεπτό.

Η ομάδα του Bence Sós Topolya SC ηττήθηκε με 3-1 στην έδρα της πρωταθλήτριας της Conference League, West Ham United. Ο Ούγγρος ποδοσφαιριστής παρακολούθησε τον αγώνα στο Λονδίνο από τη σειρά των αναπληρωματικών.

Η Σερβέτ γνώρισε την ήττα με δύο γκολ από τη Σλάβια Πράγας στη Γενεύη. Ο Bolla Bendegúz ήταν στο γήπεδο όλη την ώρα για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Λάζλο Κλάινχαϊσλερ, ο Παναθηναϊκός, κέρδισε με 2-0 τη Βιγιαρεάλ στην Αθήνα. Ο Ούγγρος μεσοεπιθετικός που ταλαιπωρείται από τραυματισμό δεν είναι στο δυναμικό του Ελ.