Η Ιταλία, που γκρέμισε τα όνειρα του Μουντιάλ της Ουγγαρίας, έφτασε στον τελικό

Είναι ήδη βέβαιο ότι η ελληνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών θα πρέπει να περιμένει περισσότερο για τον πρώτο της παγκόσμιο τίτλο, καθώς η ομάδα έχασε με 11-10 στα ημιτελικά την Παρασκευή από την Ιταλία, η οποία κέρδισε την Ουγγαρία σε οκτώ.

Η εθνική Ιταλίας, υπερασπιζόμενη τον τίτλο, έσωσε την επιτυχημένη φόρμα της από τα προημιτελικά, γιατί στο πρώτο οκτάλεπτο σκόρπισε τον αντίπαλό της με τέσσερα χτυπήματα, ενώ δέχθηκε μόνο δύο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι εκθέσεις και οι χαμένες ευκαιρίες έπαιξαν σημαντικό ρόλο και παρόλο που η ελληνική ομάδα ισοφάρισε, η Ιταλία βγήκε ξανά με δύο γκολ, η οποία θα μπορούσε να ελπίζει στο δεύτερο ημίχρονο με ελάχιστο πλεονέκτημα (6-5).

Οι Έλληνες ισοφάρισαν και στη δύσκολη τρίτη περίοδο, αλλά ο ήρωας του αγώνα με τους Ούγγρους, Ντι Φούλβιο ανέκτησε το προβάδισμα για την ομάδα του με ένα γκολ δράσης. Οι Ιταλοί ξεκίνησαν δυναμικά το τέταρτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας γρήγορα δύο γκολ. Ντόλτσε Επιπλέον, χτύπησε με την πλάτη του στο τέρμα, καθώς η Ιταλία προηγήθηκε με 9-6. Ωστόσο, οι Έλληνες δεν μπορούν να ξεγραφτούν, πρόλαβαν σε στιγμές, οπότε και την τελευταία στιγμή η διαφορά ήταν ένα γκολ,

αλλά στη συνέχεια μπήκε ο Ντι Φούλβιο και σημείωσε το ενδέκατο γκολ της Ιταλίας εξασφαλίζοντας τον τελικό κάτω από την αγκαλιά του τερματοφύλακα με 58 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Στα τελευταία λεπτά έγινε ένα χαστούκι, γίνονταν κουβέντες μπροστά στην εστία των Ιταλών, αλλά ευτυχώς δεν κουνήθηκε, οι Έλληνες μπορούσαν ακόμα να σουτάρουν πεντάδα. Στη συνέχεια, οι Ιταλοί έκαναν ένα τεράστιο λάθος, καθώς πέταξαν τη μπάλα μακριά, έτσι οι Έλληνες είχαν πάνω από ένα δευτερόλεπτο να σουτάρουν μετά από κόρνερ, αλλά η πάσα ήταν κακή, οπότε η Ιταλία κέρδισε τελικά με 11-10.

Αντίπαλος των Ιταλών θα είναι ο νικητής του ισπανοκροατικού ημιτελικού. Η Ιταλία μπορεί να γίνει παγκόσμιος πρωταθλητής για πέμπτη φορά, τα τέσσερα χρυσά μετάλλια είναι ήδη ρεκόρ.