Η Ισπανία γέμισε τη Γεωργία, η Ελλάδα δεν στήριξε το Κόσοβο

Η Ισπανία ήταν στην κορυφή του Ομίλου Β στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA 2022, αφού κέρδισε με 4-0 εντός έδρας τη Γεωργία. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, το Κοσσυφοπέδιο σημείωσε γκολ στο 92ο λεπτό απέναντι στην Ελλάδα.

Ο Χοσέ Γκάγια άρχισε να σκοράρει (Φωτογραφία: AFP)

Οι Ισπανοί είχαν καλά σημάδια απέναντι στη Γεωργία: η επιλογή της έδρας έμοιαζε μόνο με πέντε αστέρια, κερδίζοντας και τα τρία εντός έδρας παιχνίδια στην Εξτρεμαδούρα μέχρι στιγμής, έχοντας κατά μέσο όρο πέντε γκολ και ούτε ένα (1999, Κύπρος, 8-0, 2006, Λιχτενστάιν). 3-0; 2009, Εσθονία, 4-0).

Αυτή τη φορά χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 14ο λεπτό για το πρώτο ισπανικό γκολ, το χτύπημα Χοσέ Γκάγια που έπαιξε ενεργό ρόλο στο έβδομο γκολ (τρία χτυπήματα, τέσσερις ασίστ) στα τελευταία έντεκα παιχνίδια του για την άμυνα. Στο 24ο λεπτό, ο συμπαίκτης του Γκάγια στη Βαλένθια, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο γκολ της εθνικής ομάδας στο δεύτερο παιχνίδι της εθνικής ομάδας. Κάρλος Σόλερ μπήκε επίσης (2–0). Ο Γκάγια βρήκε ξανά το εκτός έδρας γκολ στο 33ο λεπτό – αλλά εκείνο το σουτ δεν δόθηκε λόγω ενέδρας. Ό,τι άργησε δεν είχε τελειώσει: στο 41ο λεπτό Φεράν Τόρες ανέβασε το φάουλ της Ισπανίας στα τρία γκολ (3-0) – το ημερολογιακό έτος ήταν ήδη το πέμπτο γκολ που σημειώθηκε στο εθνόσημο, η τελευταία φορά που ο Ίσκο έπαιξε στην εθνική ομάδα (2018).

Στο δεύτερο ημίχρονο Πωλ Σαραμπία αύξησε τη διαφορά στα τέσσερα γκολ και έφτασε στο γκολ της Γεωργίας για δεύτερη φορά στην παράταση – αλλά όπως το δεύτερο χτύπημα του Γκάγια, δεν δόθηκε για ενέδρα (4–0).

Στο άλλο ματς του ομίλου, Κόσοβο και Ελλάδα έπαιξαν στην παράταση: πρώτα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ – στο δεύτερο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου – μετά οι Κοσοβάροι – στο δεύτερο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Κομψό – 1–1.