Η εθνική U16 είναι παγκόσμια πρωταθλήτρια! | Dunaujváros σε απευθείας σύνδεση

Εικόνα: fina.org (καταγραφή αρχείου)

Η ομάδα υδατοσφαίρισης U16 γυναικών της Ουγγαρίας, που πήδηξε στην πισίνα κόντρα στην οικοδέσποινα Ελλάδα, στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος με δύο παίκτριες της Dunaújváros, τη Dominika Kardos και τη Laura Kardos, από τις 6 το απόγευμα.

Η ομάδα του Dr József Sike ξεκίνησε έξοχα το παιχνίδι, με εξαιρετικό επιθετικό παιχνίδι και αιφνιδίασε τους αντιπάλους τους με τέσσερα γκολ που σημείωσαν στο πρώτο τέταρτο, και παρόλο που οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στο τέλος του δεύτερου αγώνα, οι δικοί μας μπορούσαν ακόμα να πάνε στην πρώτη ανάπαυλα. με φαινομενικά σίγουρο προβάδισμα (4-1). . Το αποτέλεσμα έφερε ένα πολύ πιο ισορροπημένο παιχνίδι, οι Έλληνες ήταν εμφανώς ενθαρρυμένοι, και ακόμη κι αν μείωσαν κατά ένα γκολ, στο ημίχρονο, το πλεονέκτημα της Ουγγαρίας ήταν δύο γκολ (6-4).

Μετά την αλλαγή του ημιχρόνου, η Εθνική Ελλάδας βγήκε νικήτρια με πετυχημένο πέναλτι, αλλά πριν καν αρχίσει να νευριάζει, η ουγγρική ομάδα αποκατέστησε το προηγούμενο πλεονέκτημά της (8-5) με δύο πανέμορφες σέντερ. Από εκείνη τη στιγμή, ο αντίπαλος δεν είχε καμία ευκαιρία να κλείσει το παιχνίδι, επειδή η εθνική ομάδα της Ουγγαρίας ξεπέρασε τον αντίπαλό της σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού, και αυξάνοντας το πλεονέκτημά της, τελικά κέρδισε με 10-6, κερδίζοντας έτσι όλους τους αγώνες του και κατακτώντας τη διοργάνωση. με άψογη εμφάνιση Πρώτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U16.

Ουγγαρία – Ελλάδα 10-6 (4-1, 2-3, 2-2, 2-0)
Σκόρερ: Tiba 4, Hajdú 2, Lendvay 2, Sóti, Lendvai, or Karampetsou 3, Kovatsevits, Kanellopoulou, Beta

Εθνική ομάδα γυναικών U16: Luca Torma, Helga Zantleitner, Laura Kardos, Zsófia Horváth, Lili Sóti, Natasa Lendvai, Patrícia Kiss, Kata Hajdú, Eszter Varró, Dominika Kardos, Zoé Lendvay, Tiba Panna, Nóra Varga.