Η Εθνική Ουγγαρίας κέρδισε τους Έλληνες με το γκολ του Κάλμαρ (2-1)

Ούγγροι οπαδοί “2014 Βουκουρέστι, 2016 Λυών, σας ευχαριστώ για τη χαρά των γκολ για τη ζωή!” υποδέχτηκαν τις ομάδες με πρόσημο και ταυτόχρονα πανηγύρισαν τον Balázs Dzudzsák, ο οποίος είναι πλέον ο μοναδικός σκόρερ της εθνικής ομάδας.

Στην αρχή του αγώνα, τα λεπτά παίζονταν κυρίως στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ο Dzudzák προσπάθησε να σουτάρει στο πέμπτο λεπτό, αλλά η προσπάθειά του απέκρουσε ένας αμυντικός των φιλοξενούμενων. Οι Έλληνες είχαν περισσότερη μπάλα, αλλά η πρώτη ευκαιρία και το γκολ ανήκαν στους Ούγγρους στο τέλος μιας ευχάριστης δράσης. Στο 15′ η εθνική Ουγγαρίας προηγήθηκε με ένα ωραίο γκολ. Μετά από μια ωραία επίθεση, ο Sallai Roland εκτόξευσε τον Styles, ερχόμενος οφσάιντ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα πίσω στη μέση και ο Sallai Roland, που ακολούθησε την επίθεση, σκόραρε από εννέα γιάρδες στην κάτω αριστερή γωνία. (1-0)

Το γκολ του Ρολάν Σαλάι
Φωτογράφος: Márton Mónus / Πηγή: MTI

Η διοίκηση της Ουγγαρίας δεν άλλαξε πολλά στη διάρκεια του αγώνα, υπήρξε άρτιος καυγάς στον αγωνιστικό χώρο. Από τους τερματοφύλακες χρησιμοποιήθηκε μόνο ο Έλληνας, αλλά σίγουρα θωράκισε το μακρινό σουτ του Dzúdzák στην κάτω δεξιά γωνία. Στα λεπτά πριν την ανάπαυλα, πάσα και κόρνερ του ποδοσφαιριστή της Ντέμπρετσεν προκάλεσε επίσης σύγχυση, αλλά ούτως ή άλλως έσωσε ο Πασχαλάκης.

Ο επικίνδυνος Έλληνας πρώτος σουτ χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 49ο λεπτό, αλλά ο Μασούρασ έχασε το στόχο. Ο αρχηγός της απερχόμενης ουγγρικής ομάδας αντικαταστάθηκε από τον αρχηγό της εθνικής ομάδας Μάρκο Ρόσι στο 53ο λεπτό και το όνομα του Τζούντζακ φώναξαν εκτενώς από τους οπαδούς των γηπεδούχων.

Ο Balázs Dzudzsák παρέδωσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού της ομάδας και έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο εν μέσω χειροκροτημάτων, ο Ádám Martin έφτασε στη θέση του.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε μεταξύ των δύο 16, οπότε δεν υπήρχαν ευκαιρίες ή επικίνδυνα παιχνίδια. Η συναρπαστική πρώτη σκηνή του δευτέρου ημιχρόνου έπρεπε να περιμένει μέχρι το 74ο λεπτό, όταν ο Ádám, που μπήκε στη θέση του Dzudzák, εξαπέλυσε ένα σουτ 17 μέτρων στην κάτω αριστερή γωνία του Πασχαλάκη.

Οι Έλληνες δέχθηκαν πέναλτι στο 80ο λεπτό. Ο Αναστάσιος Μπακασέτας ξεκίνησε για τη μπάλα, αλλά ο Στάιλς έφτασε σε λάθος ρυθμό και κλώτσησε με το πέλμα τον Έλληνα. Ο προσβεβλημένος Bakaszetasz στάθηκε πίσω από την μπάλα και βομβάρδισε τη δεξιά πλευρά του τέρματος με μεγάλη δύναμη. (1-1)

Η εθνική Ουγγαρίας κέρδισε το ματς στο 93ο λεπτό! Ο Zsolt Kalmár, που μόλις είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο, σηκώθηκε για ένα φάουλ και βομβάρδισε από 20 γιάρδες στην κάτω αριστερή γωνία με το πρώτο του άγγιγμα. (2-1)

“Ρώτησα τα αγόρια ότι πριν από το παιχνίδι, δεν αφορούσε εμένα, δεν αφορούσε μεμονωμένα άτομα, ήταν για την εθνική ομάδα της Ουγγαρίας, τους οπαδούς και την Ουγγαρία”.

– είπε ο Balázs Dzudzsák στην Puskás Arena μετά τον αγώνα. «Ευχαριστώ τους γονείς μου, την ομάδα, τον κάθε προπονητή μου, όλους τους ανθρώπους που συνέβαλαν και με έκαναν δυνατό να φορέσω τα τρία πιο όμορφα χρώματα στον κόσμο 109 φορές, να αποχαιρετήσω στο πιο όμορφο γήπεδο. του κόσμου και πείτε ευχαριστώ μπροστά στους καλύτερους φιλάθλους του κόσμου..» πρόσθεσε ο ποδοσφαιριστής από το Ντέμπρετσεν.

Ο Balázs Dzudzsák έστειλε ένα μήνυμα στον διάδοχό του, αρχηγό της ομάδας Dominik Szoboszlai: «Αυτή η ομάδα αποτελείται από περισσότερα από ένα άτομα, η ευθύνη είναι τεράστια, εδώ πρέπει να εκπροσωπείς μια χώρα μέχρι θανάτου».

Νωρίτερα είχαμε γράψει:

Marco Rossi – όπως υποσχέθηκε –

διόρισε τον Balázs Dzudzsák, ο οποίος αποχαιρετούσε την εθνική ομάδα μετά την ρεκόρ 109ης εμφάνισής του, στη θέση του Dániel Gazdag.

Αντί για τον Ádám Martin, αυτή τη φορά ο Roland Sallai είχε την ευκαιρία να είναι σέντερ φορ, ο οποίος έπαιξε σε αυτόν τον ρόλο στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στην Αγγλία πέρυσι, που έληξαν με ισόπαλο 1-1.

Στην άμυνα, ο Endre Botka αντικατέστησε τον Ádám Lang, ενώ ο Zsolt Nagy αντικαταστάθηκε από τον Milos Kerkez στην αριστερή πτέρυγα.

Τη φιλική αναμέτρηση Ουγγαρίας-Ελλάδος θα διευθύνει ο Daniele Chiffi στην Puskás Arena.

Ο Balázs Dzudsák έγινε ο κάτοχος του ρεκόρ

Θα παίξει ως αρχηγός της ομάδας στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι τους

Την Κυριακή, ο Balázs Dzudzsák φόρεσε τη φανέλα για 109η φορά στο φιλικό με τους Έλληνες, καθιστώντας τον πλέον τον μοναδικό κάτοχο ρεκόρ εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου της Ουγγαρίας, μπροστά από τον Gábor Király.

Ο γεννημένος στο Szombathely τερματοφύλακας προστάτευσε το γκολ της εθνικής ομάδας μεταξύ 1998 και 2016, ενώ ο αποθανών πλέον Dzudzsák έκανε το ντεμπούτο του στην εθνική ομάδα εναντίον των Ελλήνων τον Ιούνιο του 2007. Και οι δύο έπαιξαν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2016, όπου οι Ούγγροι έφτασαν στους 16.

Πριν από αυτό, ο 35χρονος Dzuzdsák εμφανίστηκε στην εθνική ομάδα ακριβώς πριν από τρία χρόνια, στις 19 Νοεμβρίου 2019.

Η κατάταξη των ποδοσφαιριστών με τις περισσότερες εμφανίσεις στην εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Ουγγαρίας ήταν η εξής: