Η εθνική ομάδα ανδρών U19 μπορεί να παίξει για το χάλκινο ευρωπαϊκό

Σε έναν αγώνα που κόβει τα νεύρα, η ουγγρική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών U19 έχασε από τη Σερβία στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ηλικιών στην Ποντγκόριτσα.

Την Παρασκευή, η εθνική Ουγγαρίας αντιμετώπισε τους Σέρβους στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης Ανδρών U19 στην Ποντγκόριτσα.

Η εθνική U19 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Φωτογραφία: Sándor Dobos

Η εθνική ομάδα U19 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα • Φωτογραφία: Sandor Dobos

Balazs Nyeki Η ομάδα του αντιμετώπισε το πιο δύσκολο έργο στο ηπειρωτικό τουρνουά του Μαυροβουνίου μέχρι στιγμής. Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο γκολ από τη Σερβία, αλλά τα αγόρια της Ουγγαρίας μπήκαν γρήγορα σε αυτό και πήραν γρήγορα το προβάδισμα. Το γεγονός ότι καμία από τις δύο ομάδες δεν κράτησε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο επιβεβαιώθηκε από τον πίνακα των αποτελεσμάτων που δείχνει την Ουγγαρία να προηγείται με 5-4.

Το τελευταίο οκτάλεπτο έφερε μια εξίσου σκληρή μάχη και έμοιαζε κάπως έτσι Ματιάς Μεζάρος Έπαιξαν καλύτερα, καθώς προηγήθηκαν τρεις φορές και το σκορ ήταν 9-7 στο ημίχρονο. Οι Σέρβοι αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 11-11. Στο παιχνίδι που κόβει τα νεύρα, τα γκολ μπήκαν εναλλάξ, αλλά και οι δύο ομάδες έχασαν μεγάλες ευκαιρίες και στη συνέχεια έμειναν 45 δευτερόλεπτα όταν οι Σέρβοι προηγήθηκαν για αρκετή ώρα (13-14). Στην τελευταία επίθεση της Ουγγαρίας είναι αρχηγός της ομάδας Βινς Βίγκβαρ πήρε το σουτ που ισοφάρισε σε 14-14 στον χρόνο του κανονισμού.

Στην πεντάμετρη μονομαχία Vigvári και Ντέιβιντ Τάτρα σκόραρε επίσης το δικό του, αλλά ο Mészáros, ο οποίος σημείωσε τέσσερα γκολ στον αγώνα, ήταν χειρότερος στον τρίτο γύρο. Δεν αποδείχτηκε μεγάλο πρόβλημα, γιατί από την άλλη πλευρά, οι Σέρβοι χτύπησαν τη μπάλα στο δοκάρι, αλλά Κλειδαράς Σόμα επίσης παραλείφθηκε, και αν και Έρικ Μόλναρ τελικά δεν έκανε λάθος ούτε εκείνος, ούτε οι Σέρβοι, οπότε έφτασαν στον τελικό της Ευρώπης.

Η ουγγρική ομάδα θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο της ισπανοελληνικής σύγκρουσης στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο της Κυριακής.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U19, ΠΟΝΤΓΚΟΡΙΤΣΑ (18-25 Σεπτεμβρίου)