Η Εθνική μας Γυναικών κέρδισε από διαφορά τριών τερμάτων

Το τελευταίο οκτάλεπτο ξεκίνησε με ένα καλά εκτελεσμένο πλεονέκτημα της Ουγγαρίας, ο Πάρκες ήταν ο τελικός (12-10) και θα μπορούσε να επιτεθεί για τα τρία γκολ διαφορά, αντ’ αυτού, μετά από λάθος οι Έλληνες έκλεισαν με κεντρικό τέρμα. Η Krisztina Garda έβαλε τέλος στη νέα ουγγρική κυριαρχία με ένα υπέροχο σουτ, στη συνέχεια η Zsuzsanna Máté βομβάρδισε την εστία από μπροστά μετά από μια ωραία άμυνα (14-11). Οι Έλληνες πέτυχαν δύο γκολ με περισσότερο από ένα λεπτό να απομένει, αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν στο τελικό παιχνίδι.

Μετά το παιχνίδι, ο Keszthelyi είπε στον τοπικό παρουσιαστή ότι στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν την άμυνά τους, η άμυνα από ανθρώπινες μειονεκτικές καταστάσεις πήγε πολύ καλύτερα και η επικοινωνία μεταξύ των παικτών λειτούργησε επίσης, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα πολλά καλά μπλοκ.

Ο διαιτητής Attila Bíró σημείωσε ότι αποκοιμήθηκαν στο παιχνίδι στην καθυστερημένη έναρξη, αλλά σταδιακά βελτιώθηκαν. Επέλεξε τη Rita Keszthelyi, η οποία έπαιξε φανταστικά όχι μόνο μπροστά, αλλά και πίσω. Πρόσθεσε ότι ήταν μια καλή αρχή στο τουρνουά, αλλά έπρεπε να βελτιωθούν στο μέλλον.

Οι Ούγγροι θα αντιμετωπίσουν την Αυστραλία την Τετάρτη και την Ολλανδία την Πέμπτη, με τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου να βρίσκονται σίγουρα στον σούπερ τελικό της σειράς στο Λονγκ Μπιτς. Αν πετύχει, το δεύτερο τουρνουά στην Αθήνα θα κρίνει μόνο το σούπερ τελικό πρόγραμμα.

Προκριματικός 1ος γύρος Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών Ρότερνταμ Όμιλος Α:
Ουγγαρία-Ελλάδα 14-12 (2-4, 3-4, 6-2, 3-2)
Σκόρερ ουγγρικής ομάδας: Keszthelyi 6, Gurisatti, Parkes 2-2, Szegedi, Baksa, Garda, Máté 1-1

Φωτογραφία εξωφύλλου: Rita Keszthelyi το 2019 (Φωτογραφία: MTI/Tibor Illyés)