Η ανακοίνωση του Ραζβάν Λουτσέσκου μετά την ήττα του ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας από την ΑΕΚ

άρθρο γραμμένο από την Digi Sport
25/05/2023, 09:03

Ραζβάν Λουτσέσκου (54 ετών), ο Ρουμάνος προπονητής αυτών των ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκηςαντέδρασε μετά την ήττα στον τελικό Κύπελλο Ελλάδας, σκορ 0-2, μπροστά από την ΑΕΚ Αθηνών.

Ραζβάν Λουτσέσκου: «Είμαι υπεύθυνος»

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έπαιξε με επιπλέον παίκτη στο έκτο λεπτό μετά την κόκκινη κάρτα του Λάζαρου Ρότα, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου ανακοίνωσε μετά τον αγώνα ότι ανέλαβε πλήρως την ευθύνη για αυτό το αποτέλεσμα.

«Ήταν ψυχικά πιο δυνατοί από εμάς. Με περισσότερη εμπειρία, δεν μπορούσα να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι είχαν μείνει μόνο δέκα παίκτες.

Είχαν επίσης περισσότερη δυναμική από τότε που κέρδισαν τον τίτλο. Δεν καταφέραμε να σκοράρουμε στις ευκαιρίες που είχαμε ενώ δεχθήκαμε ένα ηλίθιο γκολ σε μια φάση που θα μπορούσαμε να αποφύγουμε. Αυτό ίσχυε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Πρέπει να σας πω ότι είμαι αποκλειστικά υπεύθυνος για ό,τι συμβαίνει στο έδαφος. Οι παίκτες πιέζουν πολύ, ξεπερνούν τα όριά τους, μερικές φορές. Ήταν μια δύσκολη σεζόν για αυτούς, αλλά τελικά δεν μπορώ να τους κατηγορήσω. Όσο για το αποτέλεσμα στο γήπεδο, είμαι υπεύθυνος.

Όσο για το μέλλον, θα δούμε. Δεν νομίζω ότι αυτό είναι πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ. Έχουμε ήδη συνηθίσει να ξεκινάμε τις κατατακτήριες (όχι στην Ευρώπη). Θα έχουμε δέκα λιγότερες μέρες ξεκούρασης. Η δουλειά που πρέπει να γίνει είναι τεράστια.

Δεν ήταν η αποβολή που μας πίεσε, αλλά το γκολ που δεχθήκαμε. Γιατί μας ανάγκασε να ψάξουμε για την ισοφάριση. Πετύχαμε ένα γκολ από λάθος, κακή προσέγγιση. Ήταν ένα ηλίθιο λάθος. Μετά υπήρχε πίεση από εμάς, χάσαμε την ισορροπία μας.

Οι νίκες και οι τίτλοι πάνε στην πιο δυνατή ψυχικά ομάδα. Σήμερα κέρδισε η ομάδα που ήταν ψυχικά πιο δυνατή από εμάς. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Αν δεν είσαι δυνατός, δεν μπορείς να κερδίσεις. Αν είχαμε σκοράρει στις έξι ευκαιρίες που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο και στις δύο ευκαιρίες που είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο, θα ήταν διαφορετική ιστορία.», είπε σωστά ο Ραζβάν Λουτσέσκου sport.24.gr.

Αστοχία και η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου τίτλος στην Ελλάδαπου βραβεύτηκε και από την ΑΕΚ Αθηνών.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου καταζητείται στη Σαουδική Αραβία

Επιστρέφοντας στον ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης το καλοκαίρι του 2021, ο Ραζβάν Λουτσέσκου δεν μπόρεσε να κερδίσει το ελληνικό πρωτάθλημα και θα μπορούσε να αλλάξει ομάδα το επόμενο διάστημα. Τον πρώην Ρουμάνο τεχνικό αναζητά η Αλ Αχλί, ομάδα που ανέβηκε στο πρώτο επίπεδο στη Σαουδική Αραβία.

Παρά την επιτυχημένη προώθηση της Αλ Αχλί στην Πρέμιερ Λιγκ, ο Mosimane φέρεται να μένει εκτός αποστολής και ο Ρουμάνος Răzvan Lucescu ανακοινώνεται ως ο διάδοχος του τεχνικού που γεννήθηκε στην Kagiso.», σημειώνει το δημοσίευμα αντικειμενικός.com.

Αν ο Λουτσέσκου τζούνιορ. θα φτάσει στην Αλ Αχλί, για τον τεχνικό θα είναι η δεύτερη εμπειρία στη Σαουδική Αραβία, μετά από αυτή της Αλ Χιλάλ, την περίοδο 2019-2021, στην οποία κατέκτησε το Champions League Ασίας, τον τίτλο του πρωταθλήματος και τον τίτλο της Σαουδικής Αραβίας. Κύπελλο Αραβίας.

Καθ’ όλη τη διάρκεια της επαγγελματικής του προπονητικής καριέρας, ο Ραζβάν Λουτσέσκου εκπαίδευσε ομάδες όπως η Ραπίντ Βουκουρεστίου, η FC Brașov, η Α’ Εθνική Ρουμανίας, η El-Jaish, η Petrolul Ploiesti, η Skoda Xanthi, η Al Hilal και ο ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης.