η Ακαδημία Puskás νίκησε την DAC στην προσθήκη

Οι οικοδεσπότες Puskás Academy κέρδισαν την DAC με 2-1 στον Όμιλο Α την πρώτη ημέρα του Διεθνούς Τουρνουά Νέων U17 Uusk στο Felcsút την Πέμπτη.

Το 15ο Κύπελλο Puskás–Suzuki στο Felcsút ξεκίνησε με ένα θέαμα λατινικού ποδοσφαίρου που ταίριαξε με τη ζέστη των αρχών του καλοκαιριού. Την Πέμπτη, την ημέρα έναρξης του διεθνούς τουρνουά U17 πέντε ημερών, που διαρκεί μέχρι την Πεντηκοστή, η Φλαμένγκο Βραζιλίας κέρδισε με αυτοπεποίθηση τη Βουδαπέστη Χόνβεντ, νικήτρια με πέντε φορές και πέντε χρυσά μετάλλια, 2-0, στη συνέχεια η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε 1-0 με τον Παναθηναϊκό. . . . Μετά τις δύο αναμετρήσεις στο γήπεδο Puskás, έλαβε χώρα η πιο αναμενόμενη σύγκρουση της ημέρας, η σύγκρουση Puskás Academy-DAC που είχε ήδη οργανωθεί στην Pancho Arena, δηλαδή η φιλοξενούσα ομάδα και ο κατηγορούμενος έπαιξαν εναντίον ενός από τους πρωτάρηδες του τουρνουά (το άλλο είναι η Ντιναμό Κιέβου).

Πέρυσι η Miercurea Ciuc εκπροσώπησε τους Ούγγρους που ζούσαν πέρα ​​από τα σύνορα στο τουρνουά, φέτος οι άνθρωποι της Dunajská Streda ήταν εγγυημένοι, επομένως η καλή ατμόσφαιρα ήταν εγγυημένη. Όλοι ένιωσαν ότι ο καλτ ύμνος του κλαμπ DAC πριν από το παιχνίδι, η ομάδα Familiar Faces Without You, που τραγουδούσε την ενότητα των Ούγγρων δεν ήταν μόνο για τους κατοίκους της Csalló, επειδή ο ουγγρικός ύμνος της «ultra group από τους μελετητές του Puskás.

Κάπως φτιάχνοντας τη διάθεση μετά από δόνηση του φιλέ στο 7ο λεπτό, ο Ντουνασερντάχελι προηγήθηκε αιφνιδιαστικά με ένα ωραίο γκολ: ο Νίνο Ζίγα έβγαλε τη μπάλα από τη δεξιά στην αριστερή γωνία στη γωνία του εξαγώνου και στη συνέχεια στην πάνω δεξιά γωνία. Ωστόσο, οι άνθρωποι του Felcsút δεν απελπίστηκαν, ανέβασαν ρυθμό, το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο ημίχρονο του DAC και στο 22ο λεπτό το γκολ ισοφάρισε από φάουλ: από φάουλ από σχεδόν 17 μέτρα, ο αρχηγός της ομάδας έστειλε σε κόρνερ. η μπάλα (στην πραγματικότητα, πέντε λεπτά αργότερα είχε άλλο ένα επικίνδυνο ελεύθερο λάκτισμα από τα 23 γιάρδες, στη συνέχεια εκατοστά μακριά η μπάλα προσγειώθηκε δίπλα στο δεξί δοκάρι).

Μετά το διάλειμμα (τώρα στο Puskás-Suzuki Cup για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, με οκτώ συλλόγους να παίζουν δύο αγώνες τριάντα λεπτών), και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν μια απόφαση, αλλά η προσπάθεια ακυρώθηκε. Άλλο ένα γκολ στην ανηφόρα θα μπορούσε να σημειωθεί στο τελευταίο δεκάλεπτο, η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 53ο λεπτό όταν ο αναπληρωματικός Orbán Kolos έκανε κεφαλιά λίγο πάνω από το τέρμα από κοντά. Μέσα σε λίγα λεπτά, ο Momcsilo Szvilar σουτάρει από τα 25 μέτρα, ο Michal Lukác σουτάρει σε κόρνερ. Αυτή τη φορά το κόρνερ σήμαινε κάτι περισσότερο από το παροιμιώδες “μισό γκολ” – αφού η διοίκηση έγινε φασαρία μπροστά από το τέρμα, ο Szabolcs Dusinszki αντέδρασε πιο γρήγορα και σούταρε κατευθείαν στη δεξιά πλευρά του τέρματος με μια κίνηση ψαλιδιού πέντε μέτρων.

Έτσι, ο οικοδεσπότης υπερασπιστής του πρωταθλητή κέρδισε το Κύπελλο Puskás-Suzuki.

Ανάβαση, Pancho Arena, 700
θεατής. Σκηνοθετημένο από: Mihály Káprály (Gergő Vígh-Tarsonyi, Dániel Szabó)
Ακαδημία Σκοποβολής:
Pécs – Korodi, Vajda R., Mineral, Markgraph – Szvilar, Kern, Dusinszki – Major (Vossz, 52.), Piscsur (Retter, 47.), Halászi-Harsányi (Orbán, 47.)
ΠΑΛΗΑΝΘΡΩΠΟΣ:
Λούκατς – Ράσκα, Φάνκοβιτς, Λάμι, Κνάζε – Νέμκοκ (Ζιμάνι, στο διάλειμμα), Άνχελ – Ζίγα (Όρος, 52.), Κούτσμαν (Τσόκα, 47.), Μίζερακ (Μαρτίνετς, 59.) – Ουρμπάν
Σκόρερ:
Ζίγα (0-1) στις 7, Dushinsky (1–1) στις 22, Dushinsky (2–1) και 60 + 3. λεπτά
Σκηνοθετημένο από:
Mihály Káprály (Gergő Vígh-Tarsonyi, Dániel Szabó)
Κύρια ισορροπία

Marton Kiss:
– Μπορέσαμε να κυριαρχήσουμε στον αγώνα, αλλά πετύχαμε γρήγορα ένα γκολ σε αντεπίθεση. Αλλά η ομάδα μου δεν διαλύθηκε, ζήτησα από τα παιδιά να συνεχίσουμε υπομονετικά να παίζουμε αυτό που ξεκινήσαμε. Είναι ευχάριστο που κατάφεραν να το κάνουν αυτό και το αποτέλεσμα ήταν στα μαλλιά.
Μπάλα Μπέλα:
– Ξέραμε τι είδους ποδόσφαιρο παίζει η Rifle Academy, τι συνέβη, περιμέναμε, καταφέραμε να πάρουμε το προβάδισμα, αλλά μετά γίναμε ανασφαλείς, ειδικά στην επίθεση. Χάσαμε πολλές μπάλες, αφήσαμε την επιφάνεια να περάσει. Ήταν ένα ισορροπημένο ματς, αλλά ήταν ποδόσφαιρο, σκοράραμε στον πρόσθετο χρόνο.
Στο άλλο ματς του ομίλου:
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Παναθηναϊκός (Ελλ.) 1–0 (1–0) (Fortuny 15)

ΟΜΑΔΑ Β
CR Flamengo (Βραζιλία) – Βουδαπέστη Honvéd
2-0 (1-0)
Ανάβαση, Puskás Academy, Puskás Track, 500
θεατής. Σκηνοθετημένο από: Zoltán J. Kovács (Gergely Becséri, Dávid Rózsa)
Φλαμένγκο:
Joao Lucas – Victor, Felipe Vieira, Carbone – Adriel, Daniel (David, 54), Eduardo Gabriel, Claudio Thalis (Vitor Fonseca, στο διάλειμμα) – Jonathan (Felipe Lima, 44) – Lorren, Euder (Bill, 44 ετών) . )
Επίσκοπος Χόνβεντ:
Molnár M. – Bezzeg (Balogh Zs., 41.), Sebe, Savsak – Nagy D., Kocsis G. (Kalocsány, 48.), Átrok, Pintér M. (Braun, στο διάλειμμα) – László M. (Menyhárt , 41.), Szűcs T. (Simon B., 48.) – Fábiánkovits
Σκόρερ:
Τζόναθαν (1-0) από 23, Loran (2-0) στο 44ο λεπτό
Λάζλο Τάκακς:
«Ξεκινήσαμε νευρικά, χάσαμε πολλές μπάλες, παρόλο που δεν ήμασταν υπό πίεση». Μετά μπήκαμε αρκετά αργά στο ματς, υπήρχαν ελπιδοφόρες ευκαιρίες, δυστυχώς δεν καταφέραμε να σκοράρουμε.

Κεντρικός διάδρομος μπροστά από το άγαλμα του θρύλου – το άγαλμα του Ferenc Puskás στέφθηκε πριν από την έναρξη του τουρνουά (Φωτογραφία: Csaba Dömötör)